PCE – VIT 4:3PP: Tříbrankový náskok nestačil, z východu Čech pouze bod

Na začátku druhé třetiny vedly Vítkovice v Pardubicích už 3:0, jenže nakonec si do Ostravy odvezly jen jeden bod. Zápas na stranu Dynama strhl lídr Petr Sýkora v prodloužení.

Vítkovičtí téměř nezměnili sestavu, proti poslednímu duelu roku, tedy až na muže v brankovišti, mezi tři tyče se postavil Pavel Kantor. Pardubice se v této sezoně trápí obdobně, jako Ostravané, jejich nejhlasitější fanoušci vyklidili krátce po začátku utkání svůj sektor a v tradiční aréně zavládlo netradiční ticho. Modro-bílí hosté využili nezvyklé situace a aktivním přístupem odstartovali zápas, který měl pro oba celky šestibodovou příchuť. Aktivita prvních minut společně s připraveným Pavlem Kantorem přinesla v 7. minutě ovoce. Kantor zneškodnil pokus domácích, následoval protiútok, ve kterém dalekonosnou střelou vyzval David Štich ke skórování před bránou stojícího Marka Hovorku – 0:1. Ostravané mohli své vedení ihned navýšit, ale v přesilové hře zasahoval Robert Kristan. Vítkovičtí stále působili živějším a po první brance také klidnějším dojmem, ve 14. minutě přišel jejich druhý gól. Michal Hlinka fingovanou střelou zmátl domácí, následně posnul puk na Vojtěcha Tomiho, který prostřelil Kristana nad ramenem – 0:2. Modro-bílí v závěru třetiny přestáli i vyloučení Hlinky a do kabin si odnesli dvoubrankové vedení.

Dvoubranková první třetina byla pro Pardubice šokem. Domácí po přestávce pustili mezi tři tyče místo Kristana Brandona Maxwella. Neprůstřelnost kanadsko-amerického gólmana ale vzala hned s první střelou za své, když jej po několika sekundách prostřední periody prostřelil Lukáš Kucsera – 0:3. Třetí gól jako by konečně domácí probral. Do minuty našlo Dynamo odpověď, když si na volný kotouč od Redenbacha najel na kruh Petr Čáslava a snížil – 1:3. Ve 28. minutě našel Jiří Burger před bránou zcela volného Erika Němce, jenže ten odmítl rychlé zakončení a jeho střelu po blafáku už byl Maxwell schopný zalehnout. Domácí se snažili útočit, Petr Sýkora ve 29. minutě nejprve nastřelil tyč, Pardubice ale udržely pásmo a Tomáš Marcinko po rychlé kombinaci před bránou uklidil kotouč do klece – 2:3. Ostravané chtěli přidat na důrazu, atak Davida Šticha v pásmu ale ohodnotili sudí dvěma minutami a ještě osobním desetiminutovým trestem. Početní výhoda hrála povzbuzeným Východočechům do karet, Marcinko, Sýkora, Redenbach, ti všichni pálili hodně nebezpečně a Ostravané se museli hodně otáčet, aby neinkasovali. Stejně úspěšně ale ustáli domácí své druhé oslabení, po kterém se Nahodil s Orsavou hnali v přečíslení tří proti dvěma na bránu, ale Pastor zakročil úspěšně. Řadu obrovských příležitostí hostům přinesla přesilovka v závěru třetiny, Burger, Čerešňák, Sloboda, všichni byli blízko gólovému úspěchu, ale Maxwell rychlými přesuny eliminoval nebezpečné střely. Pardubičtí dostali Vítkovice pod tlak v poslední vteřině při vyloučení Pastora, puk mířil do tyče a Sloboda pak kryl do bezpečí.

Třetí dějství začalo pro hosty, jak nejhůře mohlo. Pardubice znovu zaujaly střelecké přesilovkové postavení a Petr Sýkora dělovkou z kruhu vyrovnal – 3:3. Další oslabení přišlo záhy při vyloučení Kloka po vystřelení puku z kluziště. Redenbach už pálil do klece, ale Kantor se dokázal přemístit. Nebezpečně pálil také Sýkora a Pavel Kantor měl hodně práce a hodně se také zapotil. Srovnání dalo zápasu nový náboj, Pardubice dostaly novou krev do žil, Vítkovičtí se zase brzy oklepali a oprostili se od tlaku, že by mohli ztratit jisté vedení. Hrálo se nahoru, dolů, aktivita byla znát na obou stranách, stejně jako touha po tom, dostat se do vedení. Ve 49. minutě sice Vítkovice hrály oslabení, ale přesto Jiří Burger mohl ohrozit Maxwella, který ale instinktivně i se štěstím vyrazil puk ramenem. Ostravané také promarnili v 54. minutě další přesilovou hru, ve které byli hodně aktivní pozičně, ale střelecké zakončení jim chybělo. V 55. minutě Kolouch pálil dobře, ale orazítkoval pouze břevno Maxwellovy brány. Pak se strhla mela mezi Vandasem s Kucserou a Čáslavou. V 58. minutě s velkým štěstím likvidoval Kantor nepříjemnou střelu Rapáče. Lukáš Kucsera mohl v poslední minutě třetí třetiny z brejku vrátit Vítkovicím vedení, ale Maxwell bezpečně jistil v náručí, o podobnou akci se pokoušel Tomáš Rolinek, ale ten pro změnu ani netrefil bránu.

Prodloužení začalo slibným pokusem Kucsery s Kolouchem, na druhé straně chtěl úřadovat Orsava, ale trefil jen bolestivě do obličeje Slobodu. Pardubičtí se ale nakonec přece jen dočkaly. Petr Sýkora zakončil ranou mezi betony osobní průnik a vybojoval pro domácí extrabod navíc – 4:3. Vítkovice i přes tříbrankové vedení padly na ledě Dynama.

Hlasy trenérů po zápase:

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Chtěl bych hráče pochválit za perfektní přístup, dali do zápasu srdce. Otočit utkání z 0:3, navíc v naší situaci, není vůbec snadné. Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, měli jsme víc střel a v přesilovce pak srovnali. Málokdy vyzdvihuji jednotlivce, ale dneska si zaslouží pochvalu druhá lajna, zejména pak Redenbach se Sýkorou.

Ladislav Svozil (HC VÍTKOVICE STEEL): Nepřijeli jsme s ustrašenou taktikoua nechtěli jsme jen bránit střední pásmo, ale naopak jsme chtěli hrát aktivně, což se nám hodně dlouho dařilo. Po prvním inkasovaném gólu jsmebyli v křeči a trochu ustrašení. Soupeř toho využil a ve třetí třetině při přesilovce srovnal. Obě mužstva pak mohla rozhodnout, byly tam nějaké tyčky. V prodloužení se štěstí přiklonilo k domácím. Je to škoda,protože za stavu 3:0 jsme věřili ve tři body. Před zápasem bychom bod brali, teď je to málo.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE STEEL 4:3 PP (0:2, 2:1, 1:0 – 1:0)

Branky: 22. Čáslava (Redenbach), 29. Marcinko (Sýkora, Štajnoch), 42. Sýkora (Gregorc, Redenbach), 63. Sýkora (Čáslava) – 7. Hovorka (Štich, Štencel), 14. Tomi (Hlinka), 21. Kucsera (Kolouch). Rozhodčí: Úlehla, Šindler – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5, navíc Štich (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:0. Diváci: 7057. Střely na branku: 27:31

HC Dynamo Pardubice: Kristan (od 21. Maxwell) – Bokroš, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Havlík, J. Zdráhal – Orsava, Nahodil, Rolinek – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Poulíček, Venkrbec, Cetkovský – Rapáč, Kaut, Moučka – Pipek

HC VÍTKOVICE STEEL: Kantor – Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor, Štencel, Štich – Vandas, Kolouch, Kucsera – P. Zdráhal, Burger, Němec – Hovorka, Strapáč, Káňa – Tomi, Hlinka, Húževka