PCE – VIT 3:0: Dynamo vynulovalo třetí výhru Vítkovic v řadě

Souboj dvou týmů s momentálně nejlepší formou vyzněl výsledkově jednoznačně pro domácí Dynamo. Vítkovice nedokázaly v Pardubicích skórovat a tím pádem nemohly pomýšlet na třetí výhru v řadě. Východočeši o svém úspěchu rozhodli ve druhé třetině, vítězství pečetili do prázdné brány.

Podruhé v sezoně mohli Vítkovičtí poslat do extraligového boje to nejlepší, co vůbec mají k dispozici. Zápas s Dynamem na pardubickém ledě měl zajímavý podtext, protože navzdory osmému a desátému místu v tabulce se jednalo o střetnutí dvou týmů s aktuálně nejlepší formou z pohledu posledních pěti zápasů. A vůbec poprvé se proti Vítkovicím postavil v extraligovém zápase centr Ondřej Roman.

Rozjezd zápasu byl z obou stran v tempu, Dynamo bylo aktivnější z pohledu zakončení i fyzičtějšího přístupu, také proto se už po pár okamžicích těžce zvedal z ledu Dej. Ale vyloženou tutovku úvodu utkání zaznamenali hosté. Zbyněk Irgl v 5. minutě projel obranou soupeře, v sóle zkusil zakončení na forhendovou stranu, ale na Pavla Kantora bohužel nevyzrál. Po komerční přestávce se Daniela Dolejše, takto nejlepšího brankáře celé soutěže, chtěl překvapit zpoza brány Patrik Poulíček. Mezihra byla bojovná, ale jak modro-bílí, tak červeno-bílí rozvíjeli především útočné akce. V 11. minutě byly Vítkovice blízko otevření skóre Petr Fridrich si sjel před bránu a srážel kotouč do klece, Kantorovi pomohly centimetry jeho výstroje, aby kotouč nakonec odrazil. Oba týmy si rovněž zahrály přesilovou hru, krátce po sobě. Vítkovičtí byli ve své výhodě mnohem nebezpečnější, nicméně stav se v nerovnovážných stavech neměnil. Ani atak Pardubic v závěru první periody na tom nic nezměnil, dobrý návrat útočníka Fridricha zamezil finální nahrávce na zakončení.

Do druhého dějství šli domácí slabší o jednoho hráče. Vítkovičtí si z první periody přenesli téměř minutu a půl početní výhody, okamžitě zaujali pozice v útočném pásmu a byli opět velice nebezpeční. Druhá přesilová hra byla ale úspěšná na pardubické straně, byť tak dlouho nevypadala. Až v posledních okamžicích na začátku 27. minuty se do průniku po pasu Blümela dostal Patrik Poulíček a dravou jízdu zakončil gólem k pravé tyči – 1:0. Dynamo se snažilo využít vedení a ihned jej navýšit, výsledkem ale byla útočná přetahovaná. Po ataku Marka Ďalogy přišel brejk, který nalákal brankáře Kantora daleko z brány, jeho rozehrání zachytil Svačina a posunul puk do druhé vlny na Jana Schleisse, tomu zbývalo jen poslat puk do prázdné brány, ale při střele zlomil hůl a srovnání se nekonalo. Každopádně rychlé útoky po hbitých kombinacích a zakončení z bezprostřední blízkosti, to bylo koření dění na ledě ve druhé třetině. Polovina zápasu přinesla další příležitosti pro Pardubic, nájezd Camary z pravé strany Daniel Dolejš zachytil, jenže v pokračující početní výhodě se krátce na to Dynamo znovu přesunulo do útočného postavení a tvrdá rána Mateje Pauloviče z levé strany už za vítkovického gólmana prošla – 2:0. Východočeši odskočili na dvoubrankový rozdíl, což mohli hosté upravit ve své třetí přesilovce, která následovala prakticky okamžitě po Paulovičově gólu. Bohužel modro-bílí v ní nebyli až tolik výrazní a hlavně v ní nebyli brankově úspěšní. Ve 34. minutě se domácí navíc dostali do přečíslení tří proti jednomu, i když finální přihrávka byla hodně liknavá, takže Dolejš ani zasahovat nemusel.

Vítkovice ztratily během druhé třetiny dva góly, pro třetí periodu se potřebovaly vrátit k aktivní hře z první třetiny a co nejdříve se dostat do kontaktu s vedoucím Dynamem rychlým gólem a pokračovat dál. Jenže první momenty třetí dvacetiminutovky patřily domácím a útočné akce hostů tak musely počkat na vhodnější chvíli. A ta přišla ve 43. minutě při vyloučení na straně domácích. Vítkovice strávily úvod přesilové hry v pásmu soupeře, ale pak se domácí osmělili a byl to Blümel, kdo v oslabení dvakrát ohrozil bránu Ostravanů. Ve 43. minutě začala dotírat čtvrtá formace modro-bílých, byl to Werbik, kdo z otočky umístil střelu jen těsně nad břevno Pardubic. Zbytečný útočný faul ale přerušil snažení hostů. Početní výhodu Pardubice téměř celou strávily v útočném pásmu, takže přestože v ní vedení nenavýšily, pošetřily hodně důležité minuty. Ve 49. minutě se konečně hosté dostali opět do útoku, Mikyska zkusil štěstí po křídle, ale Kantor puk skryl v lapačce. Hra se notně kouskovala a svůj podíl na tom mělo i opravování brankového stání pod jižní tribunou. Modro-bílí nadále ztráceli dva góly a jejich těžce vybojované šance pálily nepřesnosti. Pardubice dokázaly dobře reagovat, stáhly se do obrany a protekce jejich brány měla navrch před útočnou aktivitou hostů. Navíc vyloučení v 55. minutě Vítkovicím znovu takzvaně hodilo vidle do jakýchkoli snah. Po ubráněném oslabení si hosté vybrali oddechový čas, bylo to před jejich přesilovkou a vlastně teoreticky i poslední šancí na zvrat zápasu tři minuty před třetí sirénou. Logicky to Ostravané zkusili v šesti, bez brankáře. Ale nedařilo se jim založit útočný zámek a Pardubičtí byli připravení na jakoukoli příležitost ohrozit prázdnou bránu. Ta se naskytla necelou minutu a půl před koncem zápasu, Robert Kousal dovezl kotouč do brány – 3:0. Pak se strhla u střídačky Vítkovic strkanice, která notně odložila třetí sirénu, než se podařilo sudím situaci uklidnit a rozdat tresty. Nic už to ale nezměnilo na výhře Pardubic. Dynamo přehrálo Ostravany potřetí v sezoně.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): První třetina se nám nepovedla, od druhé třetiny to bylo lepší. Defenzíva byla dnes slušná, skvěle zachytal Kantor, dokázali jsme udržet oslabení, naopak se nám nedařilo v přesilovkách. V posledních zápasech nám chybí taková lehkost a drive, co se týče útočné fáze, netlačíme se do brány. Zkusíme to vyladit a zvednout ofenzivní část.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Po dobrých zápasech, co jsme měli, jsme vydrželi jen první třetinu. Troufnu si říct, že jsme byli i lepší. Nepomohli jsme si v přesilových hrách a štěstí se k nám dnes otočilo zády. Pardubice zaslouženě vyhrály.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Poulíček (Blümel, Paulovič), 31. Paulovič (Kousal, Horký), 59. Kousal (Ďaloga). Rozhodčí: Hejduk, Lacina – Klouček, Votrubec Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 35:17

HC Dynamo Pardubice: Kantor – Ďaloga, Nakládal, J. Mikuš, Bučko, Kolář, Hrádek, J. Zdráhal – Kusý, Poulíček, Blümel – Anděl, Roman, Camara – Paulovič, R. Kousal, Horký – Machala, Rohlík, Zeman

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, L. Doudera – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Kovář, Dej, Schleiss – Kalus, Mikyska, Irgl – Fridrich, Werbik, Mallet