Patrik Koch má z Vítkovic radost. V Brně trénuje i proto, že čeká rodinu

Třiadvacetiletý talent Patrik Koch se těší na restart extraligové kariéry. Slovenský obránce je paradoxně odchovancem Komety Brno, v minulosti působil i v Akademii Red Bull Salzburg a naposledy oblékal dres Košic. Nyní je ve Vítkovicích, kde se cítí dobře.

Na Slovensku jsi prokázal velký talent, prý se o tebe zajímalo hned několik klubů z české Extraligy. Nakonec sis ale vybral Vítkovice. Proč?

Nešlo úplně o to, že by se o mě přetahovali. Ale vím, že minulý rok byl o mě zájem ze strany některých klubů. A tento rok jsem už v podstatě neřešil nic jiného, než nabídku Vítkovic. To byla první konkrétní nabídka a byla to dobrá nabídka. Takže jsem neváhal. Vítkovice jsou mi velmi sympatické a pokusím se tu přispět týmu, co nejvíc.

V minulé sezoně jsi hrál za Košice. Jak se ti, dle tvého názoru, povedla?

Určitě jsem se zase nějak hráčský posunul. Měl jsem nějaké nové role v týmu. Dostal jsem více prostoru, než před tím, ale současně jsem měl i více zodpovědnosti. Dost mě to posunulo, ale nebudu lhát, střelecky to nebylo ono. Takže sezona byla obecně dobrá, jen mě mrzí, že jsme ji nemohli dokončit, protože myslím, že jsme ji měli dobře rozehranou. Samozřejmě ale zdraví je prvořadé.

Kde by teoreticky mohla pro Košice a pro tebe ta uplynulá sezona skončit, kdyby nedošlo k jejímu přerušení?

Samozřejmě to člověk nikdy neví. Play off je jiná soutěž. My jsme ale měli v Košicích super tým a myslím, že by se nám po pár letech opět podařilo udělat radost košickým fanouškům.

Sice se připravuješ individuálně, ale ve Vítkovicích ses už párkrát byl podívat. Jaký dojem z nich máš?

Velice pozitivní. Každý, koho jsem tady zatím potkal, mi připadal velice sympatický, dobře jsme si vždy popovídali. Hodně kluků i osobně znám. Teď už se jen těším na to, až do toho v nové sezoně spolu vlítnem.

Jak z tvého pohledu probíhá letní příprava?

Určitě v tom duchu, v jakém trénuje tým tady v Ostravě. Já se připravuji s klukama v Brně, trénujeme od pondělí do pátku. Máme to pestré, trénujeme na atletickém stadionu, v posilovně. Trénujeme hodně. A já jsem s tím spokojený. Hlavně mě těší, že mi trenéři umožnili individuální přípravu a já můžu být u rodiny, teď v tomto období.

Určitě je na místě zmínit, že se připravuješ doma, protože čekáš rodinu, není to tajemství, že ne?

Ne, není to tajemství, čekáme dvojčátka, takže i proto jsem rád, že můžu být snoubence nablízku.

Že trénuješ v Brně, už jsi zmínil. Trénujete společně například s Martinem Dočekalem. Je to tvůj tradiční parťák pro letní přípravu, nebo to vyplynulo až nyní, když jste se stali spoluhráči ve Vítkovicích?

My jsme se před tím nijak pravidelně nepotkávali. Vzniklo to až tady ve Vítkovicích. Tím, že máme oba individuální přípravu a jsme oba v Brně, domluvili jsme se, že to spojíme. Ono vždy je to lepší, když trénujete v nějaké skupince, než sám.

V pátek jste celý tým absolvoval kondiční testy. Jaký máš z nich pocit?

Cítím se dobře. Výsledky samozřejmě vždy můžou být lepší a já také vždy chci, aby byly lepší, takže po zbytek letní přípravy budu makat poctivě i nadále, abych kondici ještě vylepšil a zlepšil se i směrem k těm testům, které nás čekají v červenci. A to platí i o zbytku sezony, kdy se chci posouvat dál.

Jsi Slovák, žiješ v Brně, vyrůstal jsi v Kometě a například i tento rozhovor děláme v češtině, jak to tedy ty osobně máš?

Je to víceméně pravda, že jsem odchovancem Komety. Je to už dávno. Já jsem začínal jako přípravkář na Slovensku. Pak jsme se po třech letech přesunuli do Česka, nejdříve do Břeclavi a pak jsem se dostal do Brna, kde jsem strávil většinu svých let v mládežnických kategoriích. Rád přiznám, že mi tam bylo dobře a vzpomínám na to v dobrém.

Každopádně jsi působil také v Akademii Red Bull Salzburg. Jak se ti podařilo se dostat do asi nejlepší hokejové akademie v Evropě?

Vím, že ještě teď se to posunulo dál, vypracováním toho velkého komplexu. V té době tam tenhle komplex ještě nebyl, ale i tak to bylo na špičkové úrovni. Dalo mi to strašně moc. Byla tam spousta trenérů, odborníků, brali nám pravidelně krev na zjištění laktátu. Už v tom mladém věku. Já jsem se tam dostal přes agenta, s tím, že to pro mě bude krok dopředu. Tam se tehdy hrála ruská juniorská MHL, takže i po sportovní stránce to byl posun.

Dá se předpokládat, že působení v tak špičkové organizaci ti může pomoci i v otázce profesionální přístupu k hokeji, je to tak?

Určitě ano. Já jsem byl už od malička, od rodičů, tlačen k zodpovědnosti, k poctivému přístupu, k disciplíně. Pořádně se připravit. Odchod do profesionální ligy a do špičkové organizace byl posun a hodně jsem se toho naučil, ať už od hráčů, se kterými jsem hrál, nebo celkově z mého okolí.