Pátá a sedmá třída finišují s přípravou. Trenér Jan Býček hodnotí práci svěřenců i svého nového asistenta

Mladší žáci HC VÍTKOVICE STEEL – tedy týmy páté a sedmé třídy – v minulé sezoně dosáhli na bronzovou, respektive stříbrnou příčku ve svých soutěžích. Nyní samozřejmě vrcholí jejich příprava na nadcházející soutěžní ročník, kterou ozvláštnily pravidelné tréninky na ledě, či soustředění v Chorvatsku.

Trenér páté a sedmé třídy Jan Býček se ohlédl za bezmála dvouměsíční dřinou svých svěřenců a prozradil, z jakého důvodu jeho týmy už od začátku května pravidelně trénovaly i na ledě, což je velice ojedinělá záležitost: „Máme za sebou letní přípravu, která trvala v podstatě dva měsíce. Tréninky začaly na počátku května a končí posledním červnovým týdnem. Zpestřením letošní přípravy byly tréninky na ledě, které probíhaly dvakrát týdně a jejichž cílem bylo odstranění nedostatků a chyb v bruslení a zaměření se na věci, na které potom v sezoně už nezbývá tolik času. S tréninky na ledě jsme byli opravdu spokojení, protože u hráčů, kteří měli určité hendikepy v bruslení, bylo vidět zlepšení. Samozřejmě ty posuny se u každého lišily, nicméně já se domnívám, že tyto tréninky navíc, dá-li se to takto říci, hráčům bez výjimky opravdu prospěly,“ zmínil Býček.

Aby ale mladší vítkovičtí žáci nebyli stále ve studeném prostředí a u ledu, vzali je trenéři také za sluncem a mořem. Polovina června patřila z jejich pohledu soustředění u Jadranu. „Dalším zpestřením bylo soustředění v Chorvatsku, kde kromě páťáků a sedmáků s námi trénovali i někteří hráči šesté a osmé třídy. Zaměřili jsme se na klasické dovednosti, na obratnost, ale zapojili jsme samozřejmě i plavání, různé hry. Prostě většinu věcí, které dnešním školákům často chybí v takovém tom každodenním pohybovém režimu. Toto soustředění splnilo svůj účel v tom smyslu, že bylo znát, že kluci znovu zlepšili svou kondici,“ pokýval hlavou vítkovický trenér.

V poslední době se často mluvilo o nízkém počtu hráčů v žákovských celcích. Úbytek nových hokejistů se, zdá se, zastavil, což je patrné z počtu hráčů v přípravce a v páté třídě. Naopak z pohledu sedmé třídy nedostatek trvá, neboť do tohoto výběru se posunují ony hokejově slabší ročníky. „V páté třídě máme okolo třiceti kluků, v sedmé třídě je to o poznání horší, ale snažíme se tým samozřejmě doplnit. Máme vyhlédnuté dva až tři hráče, kteří by měli přijít ať už formou přestupu nebo hostování,“ prozradil dále Býček.

Mladší žáci Vítkovic v uplynulém ročníku dosáhli na výborné výsledky. Sám trenér přiznal, že byl výkony svých tehdejších svěřenců, kteří nyní ve většině případů logicky postoupili do šesté, respektive osmé třídy, příjemně překvapen. Podobných výsledků by v nové sezoně rád dosáhl i se svými současnými hráči, i když, jak sám podotknul, celkové umístění v soutěži není jediným a prvořadým cílem. „Minulá sezona pro nás dopadla nad očekávání, já osobně jsem určitě druhé a třetí místo nečekal. První část soutěže proběhla hladce. Poté jsme se potýkali s řadou komplikací, ať už se jednalo o zranění, či o nemoci. Nakonec si ale myslím, že to dopadlo velice dobře, i když, a to je i můj názor, v mládeži až tak nejde o výsledky, jako spíš o tu výchovu hráčů,“ zdůraznil

Do nové sezony ale Jana Býčka už nedoprovodí jeho někdejší asistent Lukáš Cipryan, ale nový adept trenérské práce, devatenáctiletý Vojtěch Černín, mimo jiné kapitán dorosteneckých mistrů 2012. „Lukáš Cipryan musel s trénováním skončit, protože už to nestíhal časově kombinovat se svým hlavním zaměstnáním. Místo něj už nastoupil Vojta Černín, který je vlastně ještě současně hráčem juniorky Vítkovic. Já ale myslím, že by to mohlo fungovat. Vojta je v tomto ohledu cílevědomý, pracovitý, je šikovný, už v průběhu minulé sezony se sám nabídl, že by si tuhle práci rád zkusil a několik tréninků s námi absolvoval. Také proto byl on tím prvním, koho jsem oslovil, protože je znát, že by se práci mládežnického trenéra rád věnoval, je snaživý, pracuje na tom, aby získal trenérskou licenci C a společně nám to šlape, takže věřím, že je to správná volba,“ dodal na závěr Jan Býček.