Osmáci Vítkovic vezou z Ruska bronz!

V neděli 25. srpna vyvrcholil v ruské Vologdě třídenní turnaj, v jehož rámci hráči 8. třídy HC VÍTKOVICE RIDERA změřili své síly se čtyřmi ruskými a jedním běloruským týmem. V konkurenci celků složených částečně z o rok starších hráčů obstáli, a tak se stejně jako před rokem i letos vrací Vítkovice z Ruska s cennými kovy.

Na turnaj o Pohár Ledové arény do ruské Vologdy vyrazili vítkovičtí osmáci v rámci dlouhodobé spolupráce Moravskoslezského kraje s Vologodskou oblastí. Po loňském druhém místě hráčů ročníku 2005 chtěli letos na jejich úspěch navázat i o rok mladší hráči, přestože je čekaly souboje i se staršími soupeři.

Během prvních dvou dnů se vítkovičtí postupně utkali s týmy HK Vologda U14 (1:4), Rubín Tumeň U13 (8:1), Metallurg Žlobin U14 (2:6) a HK Olymp U14 (3:2sn). Do posledního dne tak nastupovali s tím, že jedině vítězství v jejich posledním utkání nad týmem Severstal Čerepovec (U13) jim může zajistit medailovou pozici.

Oba týmy nastoupily do utkání s maximálním nasazením a bylo zřejmé, že se bude bojovat o každý kotouč. První třetinu vyhrály Vítkovice 2:0, do třetí pak vstupovali za stavu 2:1, ale i když zvýšily své vedení na 3:1, nakonec se Čerepovci podařilo necelé dvě minuty před koncem utkání srovnat na 3:3 a podruhé v turnaji museli vítkovičtí o vítězství bojovat v nájezdech. Ty i tentokrát zvládli lépe – ale ztráta jednoho bodu z utkání s Čerepovcem znamenala, že naši hráči museli počkat, zda v závěrečném utkání turnaje zvítězí Vologda nad výběrem Vologodské oblasti (HK Olymp), nebo toto utkání skončí maximálně remízou. V případě vítězství Olympu za 3 body by totiž na naše osmáky zbylo nepopulární 4. místo. Vologda ale ani přes jistotu druhého místa (za v tu chvíli již jistým vítězem, běloruským Metallurgem) naštěstí závěrečné utkání nevypustila a vítězstvím 2:1 pojistila bronzovou příčku našich hráčů. Kapitán týmu Vojtěch Matějka byla navíc vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje a brankář Štěpán Vávra získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče týmu.

“Turnaj zcela splnil naše očekávání a byl pro nás pro všechny velkým přínosem. Jednak jsme mohli porovnat náš herní styl se stylem ruské hokejové školy a také jsme měli šanci vidět některé z týmů při tréninku. Zároveň jsme si udělali velmi dobrý obrázek o tom, jak naši jednotliví kluci zvládají konfrontaci se staršími hráči, a jsem moc rád, že celý turnaj zvládli výborně. V každém okamžiku na ledě na nich byla znát vůle po vítězství a i v zápasech, ve kterých jsme prohráli, podali kluci maximální výkon,” hodnotí jednotlivé přínosy vologodské mise trenér osmáků Martin Tomášek, sám bývalý vítkovický hráč, který ještě v době své aktivní hráčské kariéry okusil ruské angažmá.

Již během pobytu ve Vologdě proběhla také řada jednání, která jsou příslibem pokračování úspěšné spolupráce jak na obchodní, tak na sportovní bázi.

“Díky výborným výsledkům, kterých jsme loni (2. místo) i letos na turnaji ve Vologdě dosáhli pokračuje zájem zdejších klubů o další vzájemnou výměnu zkušeností, což je pro nás v každém případě velmi přínosné. Týmy Vologdy, Čerepovce i Tumeně již nyní deklarovaly zájem přijet k nám do Ostravy a zúčastnit se některého z našich turnajů. Kromě toho se v dohledné době připravuje podnikatelská mise do Vologdy a Petrohradu, v jejímž rámci bychom mohli díky hokeji otevřít cestu k obchodním příležitostem některým našim klubovým partnerům, což je zase důležité v zájmu zajištění financí pro klub do budoucna,” zmiňuje nejen sportovní, ale i obchodní rozměr těchto aktivit prezident klubu Petr Handl.