Na Pohár se jede! Vítkovice se potřetí v řadě vydají na Spengler Cup

V novodobé historii se takový kousek povedl jen Spartě Praha. HC VÍTKOVICE STEEL prolomil nepsané pravidlo Spengler Cupu a tohoto nejslavnějšího a nejprestižnějšího turnaje světa se zúčastní potřetí v řadě. Ostravská modro-bílá nebude v Davosu chybět ani o Vánocích 2013!

Vítkovickému vedení se podařil opravdu husarský kousek. Jestliže dostat se na Spengler Cup se rovná malému zázraku, pak účastnit se jej třikrát v řadě už je v podstatě jen zbožným přáním z říše snů. A přesto se to ostravskému klubu podařilo. Je nepsaným pravidlem nejslavnějšího a nejprestižnějšího hokejového turnaje planety, že se jej pravidelně účastní jen domácí Davos a výběr Kanady, ostatní startující se zde objeví maximálně dvakrát za sebou, pak přijde změna. Také ve Vítkovicích byli po dvou účastech, byť velice úspěšných, v otázce třetího účinkování na Spengler Cupu v řadě spíše skeptičtější. „Pravdou je, že na Spengler Cupu toto nepsané pravidlo většinou vždy platilo. Organizátoři pozvali nějaký tým dvakrát a pak až znovu zase po nějaké době, ale ne třikrát za sebou. Na druhé straně vystoupení Vítkovic v předešlých dvou ročnících bylo velice dobré. Snad jen, když pominu tu úvodní blamáž s Kanadou, kdy jsme z toho byli všichni takoví vytřepaní, hlavně kluci tedy, a vypadalo to, že ne jen nás, ale že organizátoři na Spengler Cup už vůbec český tým nepozvou. My jsme ale odehráli velmi kvalitní zápasy a poráželi jsme týmy evropské špičky – ruského i švýcarského mistra. Máme z toho samozřejmě obrovskou radost a já osobně věřím, že to bude do třetice dobrý jak sportovní, tak ekonomický úspěch,“ říká generální manažer Vítkovic Petr Husička.

Pomineme-li období hokejových začátků a časy 60., 70. a 80. let, kdy národní ligy měly mnohem méně kol a týmy se obecně častěji účastnily i během sezony různých turnajů, v novodobé historii se z českých týmů v Davosu třikrát za sebou představila jen Sparta Praha – v letech 2000 až 2003 – což hodně překvapilo hokejovou veřejnost.

Vítkovičtí si o svou třetí pozvánku do Davosu řekli především skvělými výsledky v předchozích dvou letech, pokaždé vybojovali bronzovou příčku a ze Spengler Cupu dvakrát po sobě přivezli medaili, což se hokejovým celkům z Česka nepodařilo od roku 1984. Jediné medailové umístění, mezi rokem 1984 a bronzem Vítkovic z roku 2011, vybojovala pro český hokej jen Sparta v roce 2004. A pak následovaly dva bronzy Ostravanů po sobě a absolutní získání si davoského publika, které uštědřilo Vítkovicím stejné ovace, jako domácímu HCD. „Co vím, ze slov organizátorů, v Davosu se nestává moc často, aby po utkání s domácím mužstvem celá hala ve stoje tleskala soupeři, což jsme byli my. Po sportovní stránce jsme na Spengler Cupu zanechali velmi dobrý dojem. Navíc si myslím, že naše účinkování je podpořeno i některými osobními vazbami s nejvyššími představiteli turnaje,“ přidává poznatek vítkovický GM.

On sám se s tím nejvyšším mužem Spengler Cupu – ředitelem celého turnaje – Fredi Pargätzim setkal na mistrovství světa ve Stockholmu a účast v Davosu byla hlavním tématem jejich rozpravy. „My jsme se o tom ale bavili už vlastně od ledna, protože hned po skončení semifinálového zápasu jsme spolu seděli a debatovali o možné další účasti. Přiznám se, že v té době jsem nenabyl nějaký kladný dojem, že by pro nás třetí účast v řadě byla reálná. Nicméně komunikujeme spolu průběžně a už to v podstatě přešlo do úrovně i určitého špičkování. Po čtvrtfinále mistrovství světa, které naše reprezentace prohrála se Švýcarskem, jsme si vyměnili pár esemesek a já mu v žertu psal, že asi jediný český celek, který dokáže porážet Švýcary, jsou Vítkovice. Na druhý den mi poslal mail a pak mi volal s dotazem, zda máme opravdu zájem jet na Spengler Cup potřetí.“

Vedení Vítkovic se dlouho nerozhodovalo. „Neváhali jsme, ten zájem z naší strany byl a je. Takže jsme odpověděli kladně, načež tuto středu nám odpoledne přišla smlouva, organizátory Spengler Cupu podepsaná, na které vlastně jen chyběl náš podpis ke stvrzení naší třetí účasti v řadě na Spengler Cupu,“ zmiňuje Husička. Vítkovice tak do Davosu o Vánocích vyrazí v historii popáté.

Nyní je tedy jasné, že Spengler Cupu 2013 se zúčastní domácí HC Davos, Kanada, celek americké AHL Rochester Americans a HC VÍTKOVICE STEEL, kdo obsadí zbylá dvě místa je zatím otázkou. „Čekám, že samozřejmě nebude chybět celek z ruské KHL. Z té strany jsem se nejvíce bál, že by se na nás nedostalo, protože jsem věděl o velkém zájmu ze strany Lva Praha, z Dinama Riga. Určitě jedním ze dvou zbývajících bude někdo z KHL, ovšem v účast Lva nevěřím. A je otázkou, zda tím posledním bude někdo z německé DEL, nebo druhý švýcarský celek, adeptů je více,“ míní vítkovický manažer.

Vítkovičtí nyní už také horlivě jednají o přesunech tří extraligových kol, které v prosinci termínově kolidují s jejich účastí na Spengler Cupu. Petr Husička k tomu podotýká: „Už na středeční schůzi APK jsme začali jednání o přesunech těch zápasů. Měli jsme hrát dva duely doma a jeden ve Zlíně. Uvidíme, jestli je předehrajeme, nebo dohrajeme. V sezoně je ještě olympijská přestávka, ale během olympiády by se neměly hrát domácí soutěže, a to ani dohrávky. Čili nyní hledáme termíny, s Pardubicemi chceme doma hrát den před Štědrým dnem. S Chomutovem zase den před začátkem olympiády a se Zlínem jsou ve hře varianty některých volných úterních termínů v prosinci nebo v lednu. Ale zatím čekáme na odezvu soupeřů, protože to samozřejmě nezávisí jen na nás.“