Musíme hrát svou hru a být poctiví v defenzivě, ví Patrik Bartošák

V základní části byl největší oporou a i v sérii se Spartou dostál své roli a byl, když ne ústřední, tak jednou z ústředních postav vítkovického úspěchu. Brankář Patrik Bartošák a jeho výkony mohou být základem ostravského překvapení na úkor favorizovaného Třince. Špičkový gólman ostravského celku se na vypjaté derby těší a také věří, že když celý tým podá koncentrovaný výkon, mohou na závěr slavit modro-bílí.

HC Vítkovice RideraJakub Lev po předkole se Spartou řekl, že si vlastně ani není jistý, kterého soupeře v Ostravě nenávidí více, zda Spartu nebo Třinec. Jak to vidíš ty, jako skoro rodilý Ostravák?

Jen připomenu, že nejsem rodilý Ostravák, ale jsem z Kopřivnice, ale samozřejmě tento kraj v srdci mám, takže za mě je daleko více nenáviděným soupeřem Sparta. Třinec je rival, ale co se týče nějaké nejvyšší rivality, tak nejen nad Třincem, ale nade všemi, považuji Spartu Praha.

Třinec je ale asi na stupínku rivality asi druhý, ne?

Určitě ano. Třinec, pak asi nějaký Liberec, Brno a týmy z první čtyřky, pětky. Kór potom, když se s těmi týmy hraje v play off. Myslím, že ostravští fandové mohou být jedině rádi, že během letošního play off viděli a uvidí Spartu i Třinec.

V předkole jste vyřadili velký klub, nakolik vás to nakoplo?

Hodně. Uvidíme ve středu, až to začne, ale myslím, že hodně. Já souhlasím s tím, co řekl náš trenér, že Sparta hrála v play off nejlepší hokej, který v sezoně předváděla. Trošku se tam hryzli a bylo vidět, že tu sezonu chtějí zachránit a ukopat aspoň v předkole a chtějí trošku sladší tečku, než co hráli celou základní část. Nepovedlo se jim to. My jsme rádi, že jsme takto dobře hrajícího soupeře vyřadili a nějaké sebevědomí nám to určitě dalo. Myslím, že na Třinec se to hodit bude.

Po postupu nad Spartou jsi působil klidně a sám jsi zmínil, že práce nekončí. Vnímáš to tak, že žádné oslavy, žádné splněno, ale práce pokračuje?

Jasně. Přece jen jsme si před sezonou dali vyšší cíle, než před sezonou projít přes předkolo. Možná proto tam žádná obrovská euforie nebyla. Radost ano, ale ne euforie. Před sezonou jsme se bavili, že bychom chtěli minimálně semifinále, takže si osobně myslím, že to by mělo zůstat naším cílem. Pak půjdeme dál. V oblacích bych se určitě nevznášel za to, že jsme se z předkola, ze sedmé pozice, dostali do čtvrtfinále. Čtvrtfinále byla letos naše povinnost.

Povinnost, kterou jste z předkola splnili…

Ano, nepovedlo se nám to přímo, přešli jsme do něj z předkola. Zase na druhou stranu máme zápasovou zkušenost z play off, těch pár zápasů za sebou a možná i to může být třeba výhodou proti tomu soupeři a výzvě, která před námi stojí nyní.

Stojí před vámi Třinec, co pro tebe znamená v aktuální sezoně?

Mají silného gólmana, který, když chytne formu, je hodně těžké jej překonat, porazit. Jinak si myslím, že když budeme hrát svoji defenzivu, tak by pro nás mohli být hratelným soupeřem. Oni samozřejmě jsou spíše ofenzivně laděným mužstvem, takže když budeme hrát svou defenzivu a budeme poctiví tam, kde máme poctiví být, tak myslím, že budeme schopní deptat i přehrávat tak silný tým, jakým Třinec je. Myslím, Třinec dozadu – bude tam mít stejné díry a stejné problémy, jaké měla Sparta. Zase mě to vrací k tomu, že když my budeme vzadu sví a budeme vzadu silní, tak se nám ty brejky naskytnou a díry v jejich obraně najdeme. Pak už to bude záviset na tom, jestli budeme schopní překonat Šimona, což bude těžký oříšek a kluci se na to budou muset dobře připravit.

Jeden příklad ze základní části, kdy jste doma jasně přehrávali Třinec, vedli 3:0, ale prohráli 3:4. Dá se pro play off z tohoto utkání čerpat pozitivní i ponaučení?

Právě to bylo ono. To vycházelo z naší zabezpečené obrany, z naší hry vzadu. My jsme ji drželi celý zápas, ale ve chvíli, kdy jsme dali tři góly, jsme přestali hrát dopředu. S takovým týmem, jakým je Třinec, ale nesmíme přestat hrát dopředu a čekat, co vymyslí v našem pásmu, protože to takový tým potrestá. Když budeme hrát dobře dozadu, dobře dozadu, dobře je napadat a mačkat je při každé příležitosti, tak myslím, že je to hratelný soupeř.

Statisticky jsi nejlepším brankářem základní části celé ligy ty, jak vnímáš Šimona Hrubce?

Já mám na to pořád stejný názor, Šimon už x let dokazuje, že je jedním z top gólmanů celé extraligy. Vidím u něj určitou nedoceněnost – před sezonou a na jejím začátku se mluvilo více o jiných gólmanech, kteří ale podle mě zdaleka nedosahují takových kvalit jako on. Šimon sám svou práci na ledě nijak neexponuje, takže možná i pro to. Podle mě top brankář a budeme mít co dělat, abychom na něj vyzráli.

Papírové předpoklady logicky favorizují Třinec. Bereš jej i ty jako favorita?

Play off je jiná soutěž. O favoritech bych nemluvil, i když víme všichni, jaký tým Třinec má. Říká se i, že derby nemá favorita. Nevím. Nerad bych to takto rozebíral. Může se stát, že někdo má výborný tým na základní část a v play off mu to nejde, někdo to má zase obráceně. Uvidíme na ledě, Bůh ví, jak to bude.

Derby s Třincem, to je také rivalita fanoušků, sportovní boj na tribunách. Bude podle tebe domácí prostředí hrát velkou roli?

Doma se určitě hraje lépe. Tady přijde více lidí a atmosféra bude logicky nakloněná nám. Tam bude taky hlučno, ale jednoznačná převaha třineckých fanoušků. Takže v Ostravě by se pro nás z tohoto pohledu mělo hrát lépe. Ale pokud jde o herní záležitosti, pořád je to led, s pukem, s brankama, s pár kruhama. Rozhodovat se bude hlavně na ledě, ne v hledišti.