Mojmír Trličík: Hráče teď čeká krátké volno, pak zostra na led

Suchá letní příprava je minulostí. Hlavní trenér Mojmír Trličík je potěšen faktem, že v jejím průběhu se hráčům vyhýbala zranění. Nyní tým čeká kratší volno a vítkovický kouč se těší, až v pondělí 27. července přivítá na ledě kompletní tým, včetně kanadských legionářů.

První velká část sezonního programu – suchá letní příprava – je za vámi. Může v trenérském štábu i hráčském kádru vládnout alespoň dílčí spokojenost s výkony v tomto bloku?

Určitě spokojenost vládnout může. Nejdůležitější totiž je, že zdravotní stav mužstva zůstal nezměněn, to znamená, že nás nepotkalo žádné vážnější zranění nebo problém. Drobné pády na překážkách se nepočítají. I díky tomu mohli přípravu absolvovat všichni hráči celou. Tenhle důležitý aspekt – určitě spokojenost. Spokojenost také s přístupem hráčů. Dnes je zcela běžná, že profesionalita v hráčích je už i s letní přípravou. Jsou si jasně vědomi, že kondiční příprava je důležitou součástí pozdějšího výkonu v sezoně.

Vinou koronakrize jste museli upravovat i program přípravy, například jste museli vynechat soustředění. Byla to velká komplikace?

Co se týká náplně soustředění, tam se jedná také o seznamování přijímání nových hráčů do kolektivu, navazování vztahů a vytváření různých vazeb. Když je tým několik dní po celou dobu pohromadě na soustředění, čtyřiadvacet hodin denně. Tohle nám vypadlo. Nevypadl nám samozřejmě ten obsah soustředění, ta kondiční stránka věci. To utváření týmu nebylo. Ale máme dlouhou přípravu v tom takzvaném předzávodním nebo předsoutěžním období, takže myslím, že to doženeme. Bude to trochu jiný typ, ale myslím, že obecně to až taková komplikace nebyla.

V minulých letech se do programu suché přípravy přidávaly i extra tréninky na ledě, byť se o pravidelnou přípravu na ledě ještě nejednalo. Letos jste se touto cestou nevydali, byl to záměr?

Ano, byl to i záměr. Přece jen, my jdeme na led koncem července a od té doby máme více než osm týdnů tréninků a přípravy na ledě před prvním extraligovým zápasem. To si myslím, že je dostatečná doba. Proto jsme od toho upustili. Na druhé straně to bylo i těžké plánovat. Plány se tvořily v průběhu března, což byla ta nejšílenější doba, ze dne na den se vše měnilo a nikdo nevěděl, jestli bude možné využívat ledovou plochu, popřípadě kde, za jakých podmínek. I proto jsme se rozhodli pro model, kdy jsme maximálně využívali jen naše prostředí, co nejjednodušeji a tak, abychom co nejvíce eliminovali styk s ostatními a tím co nejvíce snížili riziko nákazy koronaviru.

Letošní příprava se musela obejít bez soustředění a současně se také nekonal evergreen jara – výšlap na Pustevny s fanoušky.

Bohužel je to tak. On obecně plán letní přípravy se často měnil. Měli jsme původně v úmyslu být osmkrát mimo areál arény, ať už to byla Skalka, výšlap na Lysou horu, i ty Pustevny s fanoušky, které v minulých letech byly i svým způsobem v tréninkovém plánu. Proto to vždy bývalo v období května a června. Celá ta situace kolem koronaviru, možnosti potkávat se s veřejností, omezení. I to zasáhlo do našeho plánování, takže jsme Pustevny dost dobře nemohli do plánu zahrnout. Teď je před námi období, kdy bude program ještě náročnější a jen těžko bychom hledali termín, kdy výšlap uskutečnit a ani z toho původně tréninkového pohledu by nám to nedávalo smysl. Samozřejmě setkání s fanoušky, společný zážitek, to smysl má pořád, jen bohužel letos to nevyšlo. Berme to prosím tak, že je to tento rok opravdu velice výjimečná situace, výjimečný rok a vlastně i výjimečná příprava. Proto se výšlap neuskutečnil. Na jeden rok vypadly různé velké akce, koncerty, zápasy, závody, festivaly, stejně tak na jeden rok vypadly Pustevny, ale tak posuneme si tento ročník na další rok a ten si potom všichni užijeme.

V tomto týdnu tedy A-tým ukončil suchou přípravu, jaký je váš následující program?

Nyní mají hráči k dispozici kratší individuální volno. Pak jdeme na led. První trénink na ledě nás čeká v pondělí 27. července. Hned týden na to nás čeká první zápas Generali Česká Cupu. Takže krátké volno a pak zostra do tréninků na ledě.

Na suchu trénovala část hráčů individuálně, na ledě se už sejdete všichni v kompletní sestavě?

Ano, všichni. Věříme, že nenastanou ani žádné komplikace s příjezdem Jesse Dudase a Alexe Malleta z Kanady. Takže počítáme, že budeme všichni pohromadě.

Jak to vlastně vypadá s návratem kanadských hráčů? Budou muset do karantény?

Podle informací, které máme k dnešnímu dni, je styk s Kanadou bez povinnosti karantény, takže pohyb je volný a pokud se nic nezmění, tak je vlastně jejich přesun do Ostravy jen logistickou záležitostí – letenka, přesun tak, aby 27. byli na ledě.

V průběhu přípravy využil možnosti odejít do zahraničí Ondřej Roman. Už bylo zmíněno, že se hledá adekvátní náhrada. Můžete prozradit, jak to zatím vypadá?

Potvrzuji, že se pracuje na hledání optimální náhrady. Přestože kádr je široký, tak post středního útočníka je specifický, takže tam víme, že bychom určitě chtěli a pracujeme na tom, abychom získali kvalitního centra. Aby náhrada za Ondru byla adekvátní. Kdy to bude, to bych teď nechtěl konkretizovat, ale samozřejmě pracujeme v klubu na tom, aby to bylo co nejdříve.

Určitě se jistě těšíte také na to, až se k vám bude moci připojit i přislíbená defenzivní posila a velké jméno současného českého hokeje Roman Polák.

Ano, určitě. Už i v médiích proběhla informace, že se nevrací za moře a nebude dohrávat sezonu. Na druhou stranu to není teď úplně tak, že už je definitivně u nás. Jsou tady určité formality spojené s ukončením jeho angažmá v NHL a na to navázané další lhůty. Ale tak, jak jsme byli předběžně domluveni, jakmile bude moci oficiálně podepsat smlouvu, tak se tak stane a během nějaké doby se to pak fakticky zrealizuje, aby byl skutečně naším hráčem a mohl se zapojit.