Michal Barinka: Uspěli jsme, druhá medaile ze Spengler Cupu v řadě je důkazem

Během 86. ročníku Spengler Cupu nosil na svém dresu kapitánské céčko, burcoval kabinu a své spoluhráče a stejně jako ostatní hokejisté Vítkovic bojoval v Davosu obětavě a srdnatě. Obránce Michal Barinka, kapitán Vítkovic pro Spengler Cup 2012, se ohlédl za účinkováním ostravského týmu na nejprestižnějším klubovém turnaji planety.

Michale, na Spengler Cupu 2012 jsi na svém dresu nosil kapitánské céčko. Jak hodnotíš vystoupení Vítkovic na tomto turnaji jako kapitán týmu?

Z našeho pohledu je to samozřejmě velký úspěch, ale je jasné, že po prohraném zápase jsme cítili hlavně smutek a zklamání, že se nám nepovedlo postoupit do finále, protože jsme byli opravdu blízko. Je škoda, že se nám nepodařilo dotáhnout utkání s Davosem do vítězného konce. Když se ale ohlídneme za celým turnajem, tak vyhrát skupinu, ve které byly top evropské týmy jako Ufa a Fribourg, tak si myslím, že je to úspěch. A to samozřejmě i z pohledu, že Vítkovice podruhé za sebou získaly na Spengler Cupu medaili.

Odehráli jste tři zápasy proti velice kvalitním soupeřům, ve kterých jste vaše oponenty buď předčili, nebo se jim minimálně vyrovnali. Který z duelů letošního Spengler Cupu byl podle tebe nejtěžší, ať už fyzicky nebo psychicky?

Každý zápas byl jiný, každý měl svá specifika, úskalí. My jsme do každého šli s tím, že chceme vyhrát a nakonec se nám to podařilo málem ve všech zápasech. Škoda toho posledního s Davosem, který jsme ztratili dvaadvacet sekund před koncem. Bohužel oni měli šanci a spadlo jim to tam. Myslím, že jsme si byli s Davosem vyrovnanými soupeři, v závěru docházely síly na obou stranách. Nám možná chybělo trochu toho hokejového štěstíčka.

Jak sis ty osobně užil třeba zápas s Fribourgem, ve kterém jsi působil v předešlé sezoně?

Já myslím, že od nás ode všech to byl opět povedený zápas. Vyhráli jsme za tři body, rozhodli o svém vítězství ve skupině. Pak jsme měli den odpočinku, takže jo, docela jsem si ho užil.

Před semifinále jste vinou zdravotních problémů přišli o dva obránce, jak těžké bylo bránit Davos s tak skvělými kanonýry a hokejisty zvlášť pro vás beky?

Vždy je těžké, když přijdete o hráče základní sestavy. Davos ale hraje trochu odlišný styl, než ostatní. Nebojí se nechat hráče za obránci a vzhledem k tomu, že mají tak výborné útočníky, je hodně těžké se je snažit uhlídat. Samozřejmě do toho všeho ještě fakt, že nás nebylo ani osm, a tak jsme se museli různě prostřídávat. Každopádně tenhle zápas i turnaj je už za námi a my se teď musíme dívat k extralize a věřit, že to pro kluky nebude nic dlouhodobějšího, že se brzy vrátí do sestavy a budou moci nastoupit proti našim ligovým soupeřům.

O tom, že jsi byl celý turnaj kapitánem Vítkovic už byla řeč, jak sis užil Spengler Cup z tohoto pohledu?

Já bych v tom nehledal nějakou senzaci, měl jsem kapitánské céčko na dresu jen díky tomu, že umím líp jazyky, tím můžu lépe komunikovat s rozhodčími a navíc jsem ve Švýcarsku hrál, takže to prostředí znám trochu lépe. Pokud by po mně někdo chtěl nějaké hodnocení z pohledu kapitána, tak říkám, že všichni hráli na maximum, na ledě nechali vše a to je pro nás to nejdůležitější. Já myslím, že jsme uspěli, i když samozřejmě nás ta semifinálová prohra mrzí.

Jasným oceněním a důkazem toho, že jste na turnaji nezklamali a že jste bojovali srdnatě a nechali na ledě vše je jistě fakt, že stejně jako loni, také letos po semifinále s Davosem vyvolávalo davoské publikum hromově jméno Vítkovic a aplaudovalo vám ve stoje…

To bylo něco neuvěřitelného a skvělého. Ta prohra nás hodně mrzela, ale lidi byli skvělí, tu děkovačku jsme si do jednoho užili. Hokej se hraje pro lidi a právě fanoušci v Davosu a na Spengler Cupu si umí hokej užít a ocenit výkony i jiných týmů, než Davosu. Pro nás to bylo skvělé a já za celý tým děkuji všem fanouškům, i těm našim, kteří za námi do Davosu dorazili z Ostravy, i těm ostatním, kteří nám fandili a podporovali nás. A samozřejmě děkujeme i fanouškům Davosu za tak skvělou rozlučku.

Konečné pořadí 86. ročníku Spenglerova Poháru

1. Team Canada