MHK – VIT 3:2: Drama v závěru body nepřineslo. Hradec lépe zvládl odvetu

Odveta na hradeckém ledě patřila domácím. Vítkovice se s Mountfieldem na východě Čech střetly pouhé dva dny po vzájemném duelu v Ostravě. Utkání skoro jako přes kopírák, jen v obráceném gardu. Tentokrát to byli modro-bílí, kdo ovládl úvod utkání, ale jeho značná část patřila Královehradeckým, a to i navzdory dramatickému závěru, ve kterém se hosté nechtěli vzdát bez boje.

Mountfield HK

Vítkovice se držely ostříleného pravidla neměnit vítěznou sestavu, a tak do Hradce Králové přijeli s totožným kádrem a v totožném složení, v jakém vybojovaly pondělní výhru nad Mountfieldem. Domácí mohli do sestavy s klidem zapsat také Matěje Chalupu.

Byl to Hradec, který se snažil zahájit utkání aktivně, Vítkovičtí drželi krok, i když opět ve 2. minutě domácí zahrozili, když nečekanou tečí málem překonal Dolejše Kelly Klíma. Další šancí v samotném úvodu zápasu bylo vyloučení Werbika a tudíž početní výhoda pro domácí. Elitní střelce a hráče Mountfieldu ale pro tentokrát modro-bílí v čele s Danielem Dolejšem zneškodnili. Oslabení ustáli a po návratu do pěti hráčů udeřili. Jan Hruška výborně nejen rozjel po křídle akci, ale natáhl na sebe i hráče a pak neměl problém najít před takřka odkrytou bránou Dominika Lakatoše, který potřeboval už jen sklepnout kotouč do klece – 0:1. Hned poté se dočkali modro-bílí i početní výhody, ale šance Schleisse nebyla potřebně přesná a pokus Marosze o rychlý výpad zastavil ofsajd. V samotném závěru zmíněné přesilovky měl skvělou šanci Vojtěch Polák, zkusil jako by blafák alá Peter Forsberg, ale zasunout puk za Mazancova záda se mu nepodařilo. Domácí se pokusili převzít otěže zápasu v 10. minutě, Nedomlelova otočka ale nemohla Dolejše zaskočit a puk se vrátil opět na hole modro-bílých, kteří se minimálně v úvodu zápasu předváděli ve velkém stylu. Jako by si Ostravané přenesli i na východ Čech převahu nabytou v pondělí na severomoravské půdě.

Do druhé třetiny si Vítkovice přenesly zkrácenou početní výhodu a hned v prvních vteřinách zacílili na soupeře. Hradec musel likvidovat výpad kapitána Romana Poláka i následnou tvrdou ránu Adama Poláška ze středu. Polášek byl hlavní postavou dalšího momentu krátce poté. Radek Smoleňák se pokoušel prostřelit Dolejše z otočky, při čemž trefil Poláška do obličeje hokejkou. Byla z toho nevyužitá šance a ještě další vyloučení, se kterým ale domácí kapitán, byť marně, vehementně nesouhlasil. Frustraci si vybil po návratu z trestné lavice, když si najel na přesný pas Petra Koukala a samostatný nájezd na Daniela Dolejše proměnil ve srovnání – 1:1. Remízový stav nemusel trvat nijak dlouho, ve 29. minutě pálil ze strany Vojtěch Polák a Marek Mazanec byl proti jeho střele bezmocný, bohužel puk pouze orazítkoval brankovou konstrukci. Ve 30. minutě si na střelu z první z bezprostřední blízkosti najel na druhé straně Matěj Chalupa, ale proti puku skvěle zasáhl Daniel Dolejš. Tempo utkání bylo i za půlkou nadále rychlé, ale další gólový moment do druhé sirény nepřišel, byť oba týmy produkovaly útočnou hru a rovněž oba brankáři byli v pravidelné permanenci. Těžký závěr třetiny měli přitom především hosté, kterým se nepodařilo dobře a včas vystřídat a konec prostřední části byl pro ně vysvobozením, byť s vědomím, že po přestávce je čeká oslabení.

Třetí perioda, jak už bylo zmíněno, začala početní nevýhodou Vítkovic. Oslabení se jim jakž takž dařilo bránit, když však přišel další smolný moment při zákroku Poláška a najednou z toho měli domácí půlminutku přečíslení 5 na 3. Modro-bílí zdvojený tlak ustáli a po prohřešku Smoleňáka z toho byla i smazaná pokračující klasická výhoda. Vyloučení na jedné a pak na druhé straně, to byl úvod třetí třetiny, do 45. minuty se hrálo v plném počtu na obou stranách jen několik málo vteřin. Právě ve 45. minutě využil Hradec svou první početní výhodu v zápase vůbec, Filip Hronek napálil z kruhu hbitě kotouč na bránu – 2:1. Další nedisciplinovanost přitom stála modro-bílé naději na bezprostřední srovnání. Dění na ledě ještě rozvířila šarvátka Štencela s Hronkem, ve které se do sebe zaklesli i oba kapitáni Smoleňák s Polákem. Hra se hodně kouskovala. Hosté se nemohli dostat do tempa ani do šancí. Výjimkou pak byl pokus Lukáše Krenželoka v 50. minutě, chybělo mu opravdu malinko k úspěchu. Po mezihře se před bránu Hradce propracoval Lukáš Kovář a hned střílel bekhendem, jenže Mazanec pokus vystihl. Bylo znát, že i když převaha je na straně domácích, Vítkovičtí se perou, chtějí se dostat zpět do zápasu a s výsledkem něco udělat. Jenže poté, co se nahození Filipa Hronka v 58. minutě odrazilo od hole Poláška do vítkovické klece, vypadalo to na jasnou výhru domácích – 3:1. Ostravané se přesto nevzdali a bleskurychle snížili, atak nakopl Rostislav Marosz, ale gól se zrodil poté, co Dominik Lakatoš vrátil Janu Hruškovi pas do prázdné brány – 3:2. Hned na to si modro-bílí vybrali oddechový čas a připravili si plány na finální zteč. Minutu před třetí sirénou šli Vítkovičtí do hry bez brankáře, založit útočný vzorec v pásmu soupeře se jim ale dlouho nedařilo. Time-out si vybrali pro jistotu i domácí, aby přece jen pošetřili síly a uklidnili situaci. Další gólový moment už se nekonal, odveta na hradeckém ledě tak patřila domácímu Mountfieldu.

David Kočí (Mountfield HK): Samozřejmě jsme spokojeni se třemi body, ale i s hrou, která se od zápasu ve Vítkovicích diametrálně zlepšila. Měli jsme lepší nasazení, bruslili jsme, chodili jsme do soubojů a dohrávali jsme je. To je pak na vývoji utkání vždycky znát.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): Podali jsme bojovný, houževnatý výkon. Projevilo se to hlavně ve druhé třetině, kdy nás soupeř trochu víc mačkal v našem obranném pásmu a ta urputnost rozhodla o tom, že jsme ho nepustili do větších šancí a výsledek byl stále remízový. Myslím, že utkání rozhodla série našich vyloučení ve třetí třetině, kdy už se nám prostě nepovedlo ubránit přesilovky domácích a odskočili nám na 2:1. Po vlastním gólu a rychlém snížení jsme zkusili power-play, ale nedokázali jsme ji sehrát, chybělo asi i štěstíčko. Musím ale uznat, že domácí byli o ten kousek lepší a zaslouženě vyhráli.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky: 25. Smoleňák (P. Koukal), 45. Hronek (Orsava, Zámorský), 58. Hronek (Koukal) – 5. Lakatoš (J. Hruška, V. Polák), 59. J. Hruška (Lakatoš, Trška). Rozhodčí: Pešina, Šindler – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 40:23

Mountfield HK: Mazanec – Nedomlel, Zámorský, Hronek, Blain, Jank, F. Pavlík, R. Pilař – Chalupa, Cingel, Smoleňák – Sklenář, V. Růžička, Kelly Klíma – Perret, Kevin Klíma, Lev – R. Pavlík, Koukal, Orsava

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Koch, Trška, R. Černý – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Mikyska, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík