MD: VIT – MHK 7:2: Místo dramatu jednoznačná záležitost

Mladší dorostenci Vítkovic vstoupili do semifinále play off vysokou výhrou na domácím ledě. V cestě za prvním bodem do série je nezastavilo ani snížení Hradce Králové ve druhé třetině. Čtyřbranková třetí perioda dala výsledku nádech debaklu.

Vítkovičtí byli v první třetině jasně aktivnějším a jasně lepším celkem. Hradec se před branku domácích dostával sporadicky a ještě sporadičtěji přicházelo zakončení. Modro-bílí svou převahu přetavili do stavu výsledku ve 13. minutě, a hned dvakrát. Trefy Fridricha a Plánky dělilo pouze 8 sekund. Ostravané nadále udávali tón hry a skóre 2:0 po první třetině bylo odpovídající hře, které tentokrát hodně pomáhala i skupina vítkovických kotelníků s vlajkou a bubnem.

Zkraje druhé třetiny přidal třetí gól domácí Vacula a vše se zdálo být na nejlepší cestě k poklidnému vítězství Vítkovic. Jenže Hradec zabral, dva góly v rozmezí necelé minuty a půl z hokejek Vaňáta a Poppela najednou stáhly náskok modro-bílých na úplné minimum. Mountfield se snažil chvilkového zaváhání soupeře využít ke srovnání, nechybělo mnoho a skutečně by k tomu došlo. Ostravané se ale probrali právě včas, aby s vypětím všech sil dokázali hrozící srovnání odrazit a i po čtyřiceti minutách držet vedení, byť hodně zeštíhlené.

Třetí třetina se nesla dlouho v duchu závěru té předchozí. Hradec neměl už co ztratit, a tak vrhl síly do útoku. Vítkovičtí ale soupeře kontrolovali. V nejkritičtějších chvílích, kdy se hosté tlačili do zakončení, domácí tým výbornými zákroky podržel brankář Nick Malík. V 54. minutě se Ostravané dočkali uklidnění situace, když se podruhé v duelu prosadil Plánka. Stav 4:2 znovu vrátil vše do zaběhnutých kolejí, jenže rozhodně nebyl konec. Východočeši měli problémy udržet nervy na uzdě. Atak Martince u mantinelu odnesl otřesem domácí Vojtovič. Strhla se mela, Martinec musel do kabin za trest do konce utkání, ale podobně na tom byl i Adam Beránek, který se otřeseného spoluhráče zastal proti soupeři. Hektický závěr zápasu navíc podpořily ještě další tři trefy z holí domácích. Postupně se prosadil Zack Malík, půlminuty po něm přidal svůj příspěvek po úniku Adam Urban a výhru 7:2 v prvním duelu pečetil trefou do odkryté hradecké klece Jakub Kylnar.

„Zvládli jsme první z těch dvou kroků, které je k postupu potřeba udělat. Myslím, že kromě deseti až dvanáctiminutového výpadku ve druhé třetině jsme byli lepší. Bohužel prostě výpadek, jeden gól, způsobil, že jsme přestali bruslit, přestali jsme hrát a dovolili jsme soupeři, aby byl lepší. Nechybělo mnoho, aby nečekaným odrazem mohl soupeř vyrovnat, ale po druhé třetině jsme si v kabině řekli, že pokud budeme hrát svoji hru, pokud budeme bruslit, tak to utkání je pro nás hratelné. K tomu, až téměř debaklu se utkání strhlo až úplně v závěru. I tak si myslím, že jsme to měli pod kontrolou,“ shrnul utkání trenér vítkovických mladších dorostenců Mojmír Trličík.

Odveta semifinálové série hrané na dvě vítězství se hraje v Hradci Králové v pátek. Cílem Vítkovic je samozřejmě navázat na domácí úspěch. „Musíme si dát pozor na to, aby nás tento výsledek nějak neovlivnil do dalšího zápasu. To je teď naše práce, na to se zaměříme. Já si myslím, že to zvládneme, ale musíme na to myslet. Sice 7:2, ale je to jen jeden krok, jedno vítězství a příští zápas začíná zase od nuly, bude to jiný zápas, nic nebude platit, žádných sedm gólů,“ připomenul Trličík.

PLAY OFF ELIOD ELMD – semifinále

HC VÍTKOVICE STEEL – Mountfield HK 7:2 (2:0, 1:2, 4:0)

Stav série: 1:0

Branky: 13. Fridrich (Beránek, Vojtovič), 13. Plánka (Urban, Smička), 24. Vacula (Malík Z.), 54. Plánka (Urban), 59. Z. Malík, 60. Urban (Fridrich), 60. Kylnar (Vojtovič) – 34. Vaňát (Síla), 35. Poppel (Šlaicher, Řehák). Rozhodčí: Mrkva – Bojda, Mikler. Vyloučení: 2:4, navíc Beránek (VIT) 5 + do konce za hrubost a Síla (MHK) 5 + do konce za naražení zezadu. Využití: 1:0. Diváci: 156 Střely na branku: 29:33.

HC VÍTOVICE STEEL: N. Malík – Z. Malík, Bílý, Vacula, Bieniek, Šulák – Plánka, Vojtovič, Fridrich, Takáč, Kylnar, Vícha, Urban, Smička, Mrva, Beránek

Mountfield HK: Dvořák – Řehák, Martinec, Duben, Klodner – Šedivý, Jakubec, Síla, Jušta, Naar, Vaňát, Pokorný, Müller, Šlaicher, Poppel