MBL – VIT 5:3: Vítkovice i přes dvoubrankový náskok v Boleslavi nebodovaly

Na výborný vítkovický začátek odpověděli mladoboleslavští ještě lepším obratem. Ostravané navzdory úvodnímu dvoubrankovému vedení zůstali na ledě Bruslařů bez bodu.

BK Mladá BoleslavVítkovičtí se snažili na těžký zápas na ledě zatím výborné Mladé Boleslavi maximálně připravit. Výprava vyrazila z Ostravy už v sobotu a svůj přípravný stan rozbila v Poděbradech, odkud se pak přímo přesunula do hájemství Bruslařů. Trenéři Vítkovic udělali v sestavě pořádný průvan, jednak ze strategických důvodů a jednak také proto, že po uzdravení hlásil do sestavy návrat Patrik Zdráhal a útočné formace se tak logicky přizpůsobily.

Ostravané vstoupili do utkání velice dobře, bez zbytečného respektu, aktivně. Dobré napadání soupeře na hranici jeho obranného pásma se vyplatilo už ve 3. minutě, Nicolas Werbik zachytil na modré čáře kotouč a přesunul jej před branku na Daniela Kurovského, který se z blízka prosadil – 0:1. Dobrý pohyb, rychlé napadání, to byly zbraně, které Vítkovičtí používali proti Bruslařům po většinu první periody a nutno přiznat, že domácím to dělalo veliké problémy, byť samozřejmě ani oni nebyli bez šance. Miroslav Svoboda, který tentokrát dostal přednost v bráně Vítkovic, nebyl úplně bez práce. Ve 14. minutě se díky dobré práci na modré čáře udrželi v útočném pásmu, zastavili hrozící brejk Boleslavi a Jan Schleiss přesnou ranou kruhu poslal Ostravany do dvoubrankového vedení – 0:2. Hned poté mohli modro-bílí umocnit svůj náskok, po další útočné vlně se snažil trefit kotouč před bránou najíždějící Kvasnička, ale naštěstí pro domácí minul. Boleslavští ohrozili Svobodu Kousalovým výpadem po straně nebo Vondrkovým protažením před bránu. Uspěl ale až v poslední minutě prvního dějství Pavol Skalický, při dorážce Ševcovy rány z modré čáry – 1:2.

Během přestávky trenér Boleslavi Radim Rulík stáhl slovinského brankáře Krošelje a nahradil jej Janem Růžičkou. Druhou třetinu odstartoval tvrdý hit Lukáše Žejdla na Ondřeje Romana, který zůstal otřesen na ledě a až v doprovodu klubového fyzioterapeuta zamířil rovnou na ošetřovnu. Žejdl inkasoval trest na pět minut a do konce utkání. Pětiminutovou přesilovku si ale hosté sami roztrhli vinou útočného faulu Malleta. Mezihra ve čtyřech na obou stranách se odehrávala v rychlém tempu, ale převážně ve středním pásmu, případně v rychlém pohybu před brankářem Růžičkou. Když se Ostravané vrátili do pěti, snažili se dobývat území soupeře, ale paradoxně při tom zahrozil únikem po odraženém kotouči Kousal. Boleslavští dobře kryli kombinaci soupeře ve svém pásmu a když už mířila přihrávka k tyči na volného Lakatoše, došlo k přerušení hry pro posunutou bránu, kterou Růžička při přesunu vykopl. Hra v rovnovážném stavu dlouho nevydržela, prakticky vůbec, bezprostředně po skončení dlouhého boleslavského oslabení zamířil na trestnou lavici za sekání hostující Bukarts. Vítkovický speciální tým na početní nevýhodu ale tlak Boleslavi úspěšně ustál. Ondřej Roman se vrátil z ošetřovny na led v náhradním dresu číslo 16 a právě včas, když mohl jít řídit útočné akce vítkovické přesilovky, byla to právě jeho střela ze 31. minuty, kterou Růžička jen s velkým úsilím dokázal vyrazit nad sebe a zamezit tak téměř jistému gólu. Ve 32. minutě se Boleslavští dostali do přečíslení a předvedli neuvěřitelnou kombinaci tří hráčů, na jejím konci byl Vondrka, ale Svoboda odolal. Bruslaři na chvíli převzali iniciativu a přitlačili na hosty. Zkušený někdejší neproduktivnější hráč Extraligy na svého modro-bílého soka vyzrál až ve 35. minutě, když protlačil z brankoviště pas Zbořila – 2:2. Ostravané do přestávky ustáli další oslabení, dobrá defenziva, podpořená Svobodou zastavila zaktivovanou boleslavskou ofenzivu.

Druhá přestávka vlila domácím ještě více energie do žil, projevilo se to v samotném úvodu třetí třetiny. Okamžitě po buly se usadili před Svobodou a byl to znovu Michal Vondrka, kdo z bezprostřední blízkosti brány zakončil a poslal Bruslaře poprvé v zápase do vedení – 3:2. Pak se vyznamenávali brankáři, oba zasahovali lapačkou, Svoboda chytil jasný čtvrtý gól hostů, Růžička zpacifikoval pokus Zdráhala o vyrovnání. Hra se přelévala dál, Boleslavští se snažili hrát více na puku, kontrolovat dění na ledě, Vítkovičtí se vrhali do agresivních ataků, po jednom z nich musel Růžička kryt dost nebezpečnou střelu Bukartse. Hosté přidali na důrazu i aktivitě a obsadili pásmo soupeře a v 50. minutě slavili srovnání. Bukarts nastřelil kotouč na vzdálenější tyč, kde byl připraven Jan Schleiss a druhým gólem večera vrátil Vítkovice do zápasu – 3:3. Remíza ale vydržela jen do 53. minuty, pak si na přihrávku Najmana od zadního mantinelu najel do mezikruží Jakub Klepiš a pověsil puk do vítkovické klece – 4:3. Boleslav se tím ale neukolébala a s ohledem na to, že Vítkovice doháněly opět ztrátu, duel dostal zajímavé tempo a šance se střídaly na obou stranách. Ostravané zaměstnávali Růžičku především střelami z dálky po získání útočného pásma, střídající gólman Bruslařů odolával zdatně. Minutu a půl před třetí sirénou zamířil Miroslav Svoboda na vítkovickou střídačku a hosté to zkusili v šesti bez brankáře. Byli v útočné permanenci a Růžička odolával, poté se povedlo Bruslařům se osvobodit a byl to Ondřej Najman, kdo dovezl kotouč do prázdné brány – 5:3. Vítkovice navzdory slibnému začátku neudržely náskok a tři body zůstaly domácí Mladé Boleslavi.

Připravujeme…

BK Mladá Boleslav – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)

Branky: 20. Skalický (Ševc, Zbořil), 35. Vondrka (Zbořil, Klepiš), 41. Vondrka (Fillman, Skalický), 53. Klepiš (Najman, Kurka), 60. Najman (Klepiš) – 3. Kurovský (Werbik), 14. Schleiss (D. Krenželok, Gregorc), 51. Schleiss (Bukarts). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Kajínek, Špringl. Vyloučení: 1:4, navíc Žejdl (MBL) 5 minut a do konce utkání za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:0. Diváci: 2 956. Střely na branku: 34:34

BK Mladá Boleslav: Krošelj (od 21. J. Růžička) – Ševc, Kurka, Dlapa, Pláněk, Hrbas, Fillman, Klikorka – Cienciala, Žejdl, Klepiš – Skalický, Zbořil, Vondrka – R. Zohorna, Musil, J. Stránský – Flynn, Najman, Kousal

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk, Trška – Bukarts, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, P. Zdráhal – Dej, Vopelka, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman – E. Němec