Lídr Nitry Juraj Štefanka: Těším se na návrat do Vítkovic

Pět sezon oblékal dres Vítkovic a nyní jako lídr svého mateřského celku bude usilovat o jejich skalp. Čtyřicetiletý útočník Juraj Štefanka se těší na návrat do známého prostředí a i když svůj tým jako favorita nevnímá, věří, že s Nitrou dokáže přes ostravský celek postoupit do osmifinále Ligy mistrů. Série na dva zápasy začíná už v úterý v Ostravě.

Jste úřadující mistři Slovenska, vyhráli jste i základní skupinu letošního ročníku Ligy mistrů. Vnímáte se jako favorit série s Vítkovicemi?

Je to humorná otázka. Určitě se za favorita nepovažujeme. Víme moc dobře, kde je kvalita českého hokeje. Spíš bych řekl, že jak v týmu, tak lidé ve městě to vnímají naopak, že favority jsou Vítkovice. Ale my samozřejmě doufáme, že budeme schopní zahrát dobré zápasy, předvést pěkný hokej a uvidíme, kdo nakonec postoupí.

Není to zbytečně přehnaná skromnost? Už v základní skupině jste hráli proti českému týmu a Plzeň jste dvakrát porazili…

Nevím, jestli je to zbytečná skromnost. Je pravda, že jsme vyhráli v Plzni i doma nad Plzní, což byl hodně silný soupeř. My víme, že máme dobré mužstvo, věříme si, ale jak už jsem řekl, český hokej má svou kvalitu, takže jsem přesvědčený o tom, že skromnost je namístě. Nemůžeme se tvářit, že když jsme dvakrát vyhráli nad Plzní, že teď dvakrát porazíme Vítkovice. Každý zápas je jiný a uvidíme, jak to bude vypadat.

Co bylo základem vašeho vítězství v základní skupině Ligy mistrů?

Máme dobrý mančaft, který se tady skládal nějaké čtyři roky. Na jaře jsme vyhráli titul a od té doby se tým moc nezměnil, zůstali jsme pohromadě. Souhra funguje. Myslím si, že jsme hodně těžili z naší hry dopředu – máme rychlé, tvořivé hráče, střelce, kteří umí proměnit šance, umíme také bránit celkově, jako mužstvo. Já myslím, že to jsou ty základní atributy. Máme dobrého brankáře, umíme bránit, máme dobrý útok. Je to dobře vyvážené. To je asi naše nejsilnější stránka. A samozřejmě v těch zápasech v základní skupině nám to vyšlo, všechno klaplo.

Velkou hnací silou jsou ale i vaši fandové, asi nejlepší na celém Slovensku. Na základní skupině v Plzni jich bylo kolem šesti set a ještě větší invazi chystají do Ostravy. Co na takovou podporu říkáte?

Naši fanoušci nejsou asi nejlepší na Slovensku, oni jsou nejlepší na Slovensku a v širokém okolí. Lidé v Nitře se zbláznili do hokeje a pro nás je to skvělé. Těší nás to, protože nás to žene pořád k lepším a lepším výkonům a výsledkům. Už jsme moc zvědaví, kolik jich dorazí do Vítkovic, protože v Plzni jich opravdu bylo hodně a místní hodně hlasité fanoušky snadno překřičeli. Ostrava je mnohem blíž a ještě je to play off, takže čekáme hodně silnou podporu a těšíme se na to.

Zápas mezi Vítkovicemi a Nitrou hodně rezonuje staré doby federálních soubojů. Jak to vnímáte vy na Slovensku, je pro vás série atraktivnější už jen z toho pohledu, že hrajete proti českému mužstvu?

Chtěl bych říct, že je to jedno, odkud soupeř je, že důležité je vyhrát. Ale není to úplně pravda. Musím přiznat, že pořád je v tom cítit takový ten nádech Československa a pro nás hráče je to zase trošku zajímavější. Hrajeme se sousedy, sedmdesát let jsme byli bratři, je to jiné a je to atraktivnější a vyhecovanější, než s jinými mužstvy.

V tom případě pro vás je motivace ještě znásobená faktem, že jste ve Vítkovicích strávil kus své kariéry a Ostrava byla dlouho vaším druhým domovem. Jak se vy osobně těšíte na zápas na vítkovické půdě?

Už při losu play off jsme se v kabině špičkovali a já říkal, že bych si nejraději zahrál právě proti Vítkovicím. Opravdu Vítkovice byly pro mě druhý domov a já se tam nyní velice rád vrátím, i v té roli soupeře, a budu se snažit ukázat něco, něco také vyhrát. Pro mě je to hodně pozitivní a moc se do Ostravy zase těším.