LIB – VIT 1:0: Vítkovice ztratily úvodní zápas gólem z oslabení

S jednobrankovou ztrátou padli hokejisté Vítkovic v prvním duelu osmifinále Champions Hockey League na ledě Liberce. Až do 57. minuty se hrálo bez branek, ale domácí úřadující čeští šampioni se nakonec prosadili i v oslabení a získali hubenou výhru 1:0.

Unikátní souboj play off mezi dvěma českými celky začal v Liberci. Vítkovičtí byli nuceni vinou okolností kolem marodky a pravidel s nasazaváním hráčů sáhnout k hodně kombinované sestavě. Obrovský zásah se týkal především hodně omlazené obrany. Domácí Liberec začal už od prvních okamžiků nátlakovou hrou. Vítkovice zadržel v jejich pásmu a Daniel Dolejš rychle začal připisovat na své konto úspěšné zákroky. V 1. minutě na něj dvakrát nebezpečně z mezikruží pálil Dominik Lakatoš. Po celou první třetinu byl Liberec pozičně lepší, Ostravané ale rozhodně nebyli bez šance, jejich devízou byly v hodně omlazené a kombinované sestavě nebezpečné protiútoky. Škoda jen nevyužitých a nepřesných šancí. Například přečíslení dvou proti jednomu Vojtěch Tomi zakončil mimo libereckou klec. Jenže na nevyužívání tutovek žehrali i Bílí Tygři, své šance nechali ladem Bartovič i Svačina. V závěru prvního dějství šli Vítkovičtí do čtyř po neúspěšném přečíslení, ze kterého vzešel útočný faul. Paradoxně to ale byli oni, kdo při zaváhání brankáře Willa mohl otevřít skóre, Roman Szturc mířil do odkryté klece, ale obětavý pád do střely jednoho z obránců nakonec puk zastavil.

Ostravané ve druhém dějství zlepšili pohyb a přidali na aktivitě. Ze začátku periody ustáli zkrácené oslabení a vytvořili si i pár zajímavých šancí, které ale brankář Roman Will pokryl. Bílí Tygři se znovu snažili využívat silného nátlaku, zprvu jim sice dělal problém přechod středního pásma, postupem času si ale poziční převahu opět vynutili, jenže se stejným výsledkem, jako v první dvacetiminutovce, tedy střelecky žádným. Daniel Dolejš byl opět velkou oporou svého mužstva, když především v oslabení z 28. minuty instinktivně zlikvidoval dvě rychlé dorážky z brankoviště. V závěru druhého dějství si domácí vypracovali přečíslení, jenže zakončení nebylo přesné, a tak bezbrankový stav odolal.

Třetí třetina a vidina konce utkání přece jen rozvázala taktiku obou mužstev a honba za brankou byla znát. Liberečtí i díky pěti vyhraným zápasům v extralize a lepší psychické i zdravotní kondici šel za otevřením skóre více a aktivněji. Ostravané nadále velice dobře bránili, i když individuality Liberce se často dostávaly do zakončení. Nebezpečně Dolejše ohrožovali Ordoš, Jelínek, Stránský. Jelínek působil velice aktivně, jeho pokus z 55. minuty vytěsnil Dolejš až vyrážečkou. Daniel Dolejš sahal po třetím čistém kontu v Lize mistrů v řadě. Jenže se jí nedočkal. Vítkovicím se stala osudnou paradoxně jejich vlastní přesilovka, kdy po chybě a propadnutí ve středním pásmu se dvojice domácích Šimka a Bartoviče dostala do přečíslení a Milan Bartovič okamžitou střelou z první propálil do té doby už 177 minut neprůstřelného Dolejše – 1:0. Pro Vítkovické to byla nepříjemná rána, Liberec se mohl soustředit na udržení skóre a Ostravané vzhledem k sérii na výsledek se raději ani nepokoušeli o odvolání brankáře a power play.

Liberec se v sérii ujal vedení 1:0, což pro odvetu v Ostravě není pro Vítkovice vůbec tragická ztráta. Duel v OSTRAVAR ARÉNĚ se hraje v úterý 8. listopadu od 17 hodin.

Hlasy trenérů po utkání:

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Narazili jsme dnes na výborně organizovaný tým, který hrál velmi obětavě. Ačkoliv jsme měli optickou převahu, na brankové příležitosti tobylo vyrovnané. Trochu bláznivý se ukázal závěr, kdy jsme se strachovali o výsledek, ale ve vlastním oslabení jsme vstřelili nakonec rozhodující. Nicméně jeden gól na domácím hřišti při střelecké převaze je málo. Odveta je absolutně otevřená.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Naše taktika byla zřejmá. Zapojili jsme pár nováčků do obrany, což není žádná omluva. Organizaci hry v obranném pásmu se nám až na výjimky dařila, pro naše mladé hráče je to veliká zkušenost. Fotbalový výsledek se u nás pomalu stává tradicí, ale daleko víc mě trápí, že jsme nevyužili naše šance. Ať už jsme jeli dva na jednoho nebo nám chybou pomohl brankář, selhali jsme.

Champions Hockey League – osmifinále

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Průběžný stav série: 1:0

Branky: 57. Bartovič (Šimek, Vlach). Rozhodčí: Nikolič, Vinnerborg – Lhotský, Suchánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4527. Střely na branku: 24:19.

Bílí Tygři Liberec: Will – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Jánošík, Vitásek, Pyrochta – L. Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Bulíř, Ordoš, Radivojevič – Bartovič, Svačina, Mikyska – Vlach, Špaček, Stránský – Hrníčko

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – L. Kovář, D. Krenželok, Puzič, Sedlák, Bail, Rudl, Adamík – Szturc, Stastny, Vandas – Zdráhal, Roman, D. Květoň – Kolouch, Balán, E. Němec – Illéš, Hudeček, Tomi