Legendární kouč Davosu Del Curto: O Vítkovicích mohu mluvit jen v superlativech

Arno Del Curto stojí na lavičce HC Davos už od roku 1996. Téměř sedmnáct let v řadě vede tým, který pod jeho vedením získal pět mistrovských titulů a pětkrát vyhrál Spengler Cup. Legendární kouč je v Davosu modlou a neocenitelným hokejovým odborníkem. Během právě probíhající reprezentační přestávky si našel čas sedm dní před startem letošního Spengler Cupu pohovořil o tomto ročníku Poháru a také o Vítkovicích.

Jste trenérem HC Davos už více než šestnáct let v řadě. Jak je možné zůstat u týmu po tak dlouhou dobu a ještě být tak úspěšný?

Jsem loajální k hráčům, ke klubu i k fanouškům. Máme v týmu i v klubu dobrou hierarchii a hráči jsou dobří lidé. Navíc mám volnou ruku ve výběru hráčů do mého týmu, čili si složení týmu určuji sám, samozřejmě ale pak s tím souvisí i velká dávka zodpovědnosti za tým.

S HC Davos jste odehrál mnoho ročníků Spengler Cupu. Co je z vašeho pohledu klíčové pro to, aby tým v takto prestižní soutěži uspěl?

Já myslím, že mnohem důležitější, že se můžete naučit mnoho od vašich soupeřů, od ostatních týmů. Můžete se naučit hodně o jejich filozofii, jejich kultuře a tak dále. To je hodně důležité. To vše pak můžete zhodnotit ve svůj prospěch. Svůj výkon můžete změřit s nejlepšími týmy Evropy. Okamžitě po turnaji sice může být vaše účast na něm nevýhodou kvůli únavě, ale z dlouhodobého hlediska je to pro vás mnohem větší výhoda.

Jak moc silný bude HC Davos na letošním Spengler Cupu?

Kdybych tuto otázku dostal před pěti týdny, řekl bych, že velmi silný. Ale nyní, se všemi těmi zraněními a problémy, které jsme měli, bude pro nás hodně těžké dosáhnout na Pohár.

Přesto, jaký je váš osobní cíl pro váš tým na letošním turnaji?

Chci Spengler Cup vyhrát, samozřejmě. Ale také chci, abychom předvedli dobrou hru. Chci, aby fanoušci a diváci byli fascinování naším hokejem a chci, abychom se poprali o vítězství a nakonec i Pohár vyhráli.

Vítkovice dostaly pozvánku na Spengler Cup potřetí v řadě, je to pro vás překvapení?

Vůbec ne. Vždy se prezentovali velice dobře. Pokaždé bojovali až do samotného konce, příkladem je třeba naše loňské vzájemné semifinále. Střetli jsme se s Vítkovicemi už v létě před sezonou… Vítkovice hrály velmi rychle a extrémně tvrdě. Bylo to sice velmi blízko určité hranici, ale byla to zábava. Takové zápasy pomáhají hokeji pohnout se kupředu.

Zmínil jste letní přípravné utkání mezi Davosem a Vítkovicemi. Tento zápas byl hodně emotivní a v určitých chvílích i agresivní. Proč podle vás bylo utkání tak vyhrocené a nemáte obavy, že by se nějaké emoce z tohoto utkání mohly negativně promítnout i během vzájemného střetnutí na Spengler Cupu?

My jsme tehdy nebyli na takovou hru připraveni. Ale byl to dobrý zápas, byla to zábava. Tento zápas nás hokejově přiblížil na úroveň NHL, bylo to rychlé a tvrdé. Napínavá a vzrušující utkání, jako bylo toto, jsou vždy velmi dobrá pro diváky. Vítkovicím za tuto hru skládám kompliment! Pokud se nikdo nezraní, všechny zápasy by měly být, jako byl tento.

V posledních čtyřech letech se Davos s Vítkovicemi střetl sedmkrát, ostravský celek jste tedy měl možnost poznat velice dobře. Co si obecně myslíte o Vítkovících?

Hrají velmi rychlý hokej, jejich hra je velmi dobře organizovaná. Všiml jsem si, že hráči jsou psychicky velmi silní a vždy chtějí vyhrát. Naneštěstí mohu o Vítkovicích mluvit jen pozitivně a v superlativech, jinak jsem je totiž nepoznal. Vítkovicím přeji jen to nejlepší a hodně úspěchů – pokud by měly přece jen prohrát, pak jedině, ať je to s námi (úsměv). Opravdu smekám klobouk před výkony Vítkovic. Dokážou předvést rychlost, ostrost… neuvěřitelné. Během zápasů s Vítkovicemi musíme být nohama pevně na zemi a maximálně koncentrovaní.

Děkuji všem čtenářům a fanouškům. Všem fandům Vítkovic i celým Vítkovicím přeji veselé Vánoce.