LEGENDA LEGENDÁM: Vítkovice v Olomouci a se Zlínem v dresech s Miroslavem Vlachem

Ve druhém ročníku projektu Legenda pomáhá, který spojuje extraligové i prvoligové kluby právě o tomto víkendu, obléknou hráči účastnících se celků speciální dresy. Tentokrát s podobiznami svých vlastních legend. Vítkovice ukázaly na Miroslava Vlacha.

Přesně v den nedožitých 70. narozenin velikána českého hokeje Ivana Hlinky se uskuteční druhý ročník celorepublikového projektu Legenda pomáhá, tentokrát s podtitulem Legenda legendám.

Extraligové i prvoligové a některé další kluby se do akce zapojují tím, že v prvních třetinách vybraných zápasů obléknou speciální dresy charitativního projektu Legenda pomáhá. V prvním ročníku měly všechny kluby na dresech podobiznu Ivana Hlinky, jehož nadační fond projekt podporuje. Letos dostaly účastnící se kluby možnost umístit na svůj dres podobiznu vlastní klubové legendy.

Vítkovice ukázaly na Miroslava Vlacha. Velkou hvězdu ostravského, ale i československého hokeje konce 50. let a celých 60. let, který pravidelně sbíral medaile na mistrovstvích světa, stal se mistrem Evropy 1961, v roce 1963 byl vyhlášen nejlepším útočníkem a zároveň nejlepším střelcem MS ve Švédsku. Ve své sbírce má cenné kovy i z olympijských her. A to vše vždy z dresu Vítkovic, kromě povinné vojenské služby v Křídlech Vlasti Olomouc (klubu později přesunutého do Prahy jako ÚDA Praha) působil výhradně ve Vítkovicích. Odmítal nabídky z jiných slavnějších klubů, se kterými by se stal československým multišampionem, proto má ve své ligové sbírce jedinou medaili, a to bronz s Vítkovicemi z roku 1958. Byl lídrem ostravského celku a prožíval s ním dobré i zlé, pády z nejvyšší soutěže i návraty. Byl to on, kdo z pozice už hlavního trenéra vrátil Vítkovicím prvoligovou příslušnost v roce 1973 po šesti letech ve druhé nejvyšší soutěži a nebýt srdeční příhody, která jej donutila ukončit trenérskou práci, mohl z postu kouče dovést modro-bílé i k dalším zajímavým úspěchům.

Skromnost, přátelskost, i to byly atributy, krom sportovních vavřínů, které charakterizovaly Miroslava Vlacha a které také rozhodly, že letos současní hráči Vítkovic obléknou dresy s podobiznou této klubové legendy.

A-mužstvo HC VÍTKOVICE RIDERA oblékne speciální dresy projektu Legenda legendám hned dvakrát. Poprvé v den konání akce – v neděli 26. ledna v zápase na ledě Olomouce. Aby ovšem i ostravské publikum, které Miroslav Vlach tak miloval jako hráč i jako trenér, mohlo ocenit význam této velké legendy, obléknou svěřenci trenéra Mojmíra Trličíka speciální dresy také v domácím zápase v úterý 28. ledna proti Zlínu.

Dresy pak půjdou do veřejné aukce, jejíž výnos bude předán Nadačnímu fondu Ivana Hlinky pro pomoc bývalým sportovcům v tíživé životní situaci.

O projektu Legenda legendám

Projekt má dva primární cíle. Zaprvé vzpomenout na naše legendární hokejisty, vzdát jim hold a vyzdvihnout jejich výjimečnost. Zadruhé některým z nich nabídnout pomocnou ruku prostřednictvím Nadačního fondu Ivana Hlinky, na který poputuje výtěžek z dražby hraných dresů.

Spojitost mezi projektem Legenda legendám a fondem jsme detailněji probrali s jeho předsedkyní Liběnou Hlinkovou a také ředitelkou společnosti BPA Janou Obermajerovou.

Projekt má také své vlastní webové stránky www.legendapomaha.cz a facebookový profil.