Legenda Ladislav Svozil slaví 60. narozeniny

Člen druhé zlaté generace vítkovického hokeje, mistr ligy 1981, vicemistr 1983, bronzový medailista 1979, obávaný útočník, historicky první československý hokejista draftovaný do NHL, reprezentant, trenér, funkcionář. Ladislav Svozil je od dětství oddaný hokeji a drtivou většinu své kariéry spojil s Vítkovicemi, kde funguje doposud. V úterý 8. května slaví legenda vítkovického, ale i československého hokeje 60. narozeniny.

Je jedním z nejúspěšnějších hráčů vítkovické historie. Není sice ani odchovancem, dokonce ani rodákem z Ostravska, ale od poloviny 70. let je zapsán v srdcích fanoušků i historii Vítkovic. Ladislav Svozil se už ve velmi mladém věku stal tahounem mužstva, v dresu s rytířem Vítkem na prsou dosáhl na nejvyšší mety, kterých se v těch časech dalo dosáhnout, ale pomáhal také s návratem z druhé ligy. Později vedl Vítkovice i jako trenér a dodnes je modro-bílým barvám věrný.

 

Mladý talent z Prostějova

V českém hokeji nikdy neexistoval ekvivalent zámořského draftu, nicméně pokud je řeč o Ladislavu Svozilovi a jeho kariéře ve Vítkovicích, dá se říct, že byl symbolickou první volbou ostravského klubu v roce 1976. Tehdy ještě neznámého osmnáctiletého mladíka přivedl trenér Ladislav Štemprok z Prostějova do ligového A-mužstva. Na Hané Svozil i přes svůj mladý věk válel a patřil k nejlepším. Trenér Štemprok jeho talent odhalil a získal pro Vítkovice.

Ladislav Svozil v roce 1976, když přestoupil z Prostějova do Vítkovic

 

Okamžitě do I. ligy

A nešlo o nějakou výchovu. Kouč Štemrok hodil mladého Hanáka rovnýma nohama do prvoligových vod. Hned ve svém věku se s ještě šestnáctiletým parťákem Miroslavem Fryčerem zařadil Svozil mezi nejlepší a nejproduktivnější hráče. Rok od roku jeho hokejová síla přitom rostla. Na prahu dvaceti let byl Svozil už v podstatě hotovým hokejistou a lídrem. Za sebou už měl zisk stříbrné medaile na mistrovství světa 1979.

Ladislav Svozil a Miroslav Fryčer – dva teenageři, kteří od roku 1976 patřili k nejlepším hráčům Vítkovic

 

První draftovaný Čechoslovák

Ten fakt možná leckoho zarazí, ale pravdou je, že v 70. letech to chodilo úplně jinak, než dnes. Zámořské kluby NHL si vybíraly své nové mladé hráče v draftu jen v USA a Kanadě. Sem tam mezi vyvolené proklouzl nějaký ten Evropan, především ze Švédska. První Čech, který hrál NHL – Jaroslav Jiřík – draftem NHL neprošel. Premiérovým hokejistou z Československa, který byl kdy draftován klubem NHL, byl právě Ladislav Svozil. Logicky tak byl i prvním vítkovickým draftovaným hokejistou. V červnu 1978, krátce po jeho 20. narozeninách si jej vybral Detroit Red Wings. Škoda jen, že sen o NHL nebyl ze Svozilovy strany nikdy naplněn.

 

Kapitánské céčko a hořko-sladký mistrovský titul

Ve třiadvaceti letech se stal Ladislav Svozil kapitánem Vítkovic, v mistrovské sezoně! Vítkovice byly na obrovském vzestupu. Druhá zlatá generace dorostla. Ostravský klub nejprve v roce 1978 vybojoval 4. místo, v roce 1979 slavil bronz (a byl blízko titulu!) a vše gradovalo pro sezonu 1980/1981. Fryčer – Svozil – Vlk, taková byla doslova zabijácká první formace Vítkovic v až do prosince 1980. Ladislav Svozil sice kapitánské céčkopo menším konfliktu raději přenechal staršímu a zkušenějšímu Jaroslav Lyčkovi, ale i tak byl klíčem k vítkovickému zlatému úspěchu. Došlo i k mírné korekci formací, když Jaroslava Vlka nahradil na křídle František Černík. Lajna Fryčer – Svozil – Černík ale byla stejně nebezpečná, ne-li nebezpečnější, než původní trojka. Vítkovice vyhrály v dramatické sezoně druhý mistrovský titul. Ladislav Svozil jej ale nemohl slavit na ledě zlínského zimního stadionu. Dvě kola před koncem ligy se nešťastně srazil s Jozefem Bukovinským v zápase na ledě Slovanu Bratislava a komplikovaná zlomenina nohy jej vyřadila na dlouhé měsíce ze hry. V neděli 15. března, v den D, tak seděl doma v Ostravě s nohou v sádře u rádia a poslouchal, jak se jeho spoluhráči snaží vybojovat zlato… a povedlo se jim to.

Osudové zranění v Bratislavě v březnu 1981

 

Zranění jej stálo kariéru v NHL

Zlomenina nohy z Bratislavy Ladislava Svozila přitom nestála jen vítěznou zlatou radost ve Zlíně z mistrovského titulu, ale mnohem více. Stejně jako Miroslav Fryčer, i Svozil byl už nějaký čas domluvený se zástupci klubu NHL. Jedinou cestou, jak se dostat do zámořské soutěže ale byla emigrace – tehdejší svaz ani kluboví funkcionáři by mladému útočníkovi odchod do Ameriky rozhodně nepovolili. Zlomená noha vše zkomplikovala. Zatímco Fryčer už v létě 1981 podepisoval v Québecu smlouvu s Nordiques, Svozil stále léčil zranění a cesta do NHL se mu pomalu, ale jistě zavřela.

 

Druhý titul měl nadosah v Dukle

Po doléčení však byl Ladislav Svozil nadále stabilním a klíčovým článkem Vítkovic, a to až do roku 1985. Stihl ještě zkompletovat medailovou sbírku, zásluhou stříbra z roku 1983. Pak ovšem musel na vojnu. Vcelku pozdě, pochopitelně ale vzhledem ke studiu na vysoké škole. V dresu Dukly Jihlava měl nadosah druhý mistrovský titul. Dramatická finálová bitva v Košicích končila až v nájezdech rozhodujícího pátého zápasu. Hráči VSŽ byli úspěšnější a Svozil i s Duklou skončil na stříbrné příčce.

 

 

 

Kapitánem podruhé: Řídil návrat do ligy

Vítkovice ve druhé polovině 80. let mezitím balancovaly na hraně první a druhé ligy. Když se Ladislav Svozil vrátil z Jihlavy, čekala jeho i tým těžká práce s návratem do nejvyšší soutěže. Jako zkušený mazák měl na svém dresu opět kapitánské céčko, když v poslední sezoně ostravského celku na legendárním stadionu Josefa Kotase dovedl modro-bílý klub zpět mezi elitu. Následovala ještě úspěšná léta v Německu, ovšem ani s koncem aktivní hráčské kariéry se Ladislav Svozil s hokejem nerozloučil. Naopak.

Jako kapitán Vítkovic v kvalifikaci o postup do I. ligy proti Nitře

 

V roli trenéra a manažera

Rovnýma nohama skočil do pozice trenéra. Už roce 1995 se postavil na střídačku svých osudových Vítkovic coby asistent. Vavříny na sebe nenechaly dlouho čekat, s Vladimírem Vůjtkem dovedl mužstvo ke stříbru 1997 a bronzu 1998. Jako hlavní trenér řídil tým v letech 2002, 2003 a 2004. Úspěchů se dočkal i na Slovensku jako kouč Popradu, se kterým došel až do finále. Pak se naplno začal věnovat manažerské práci ve Vítkovicích, i přes ni nedokázal odmítnout žádost o pomoc. Po odvolání kouče Oremuse převzal opět extraligové A-mužstvo a pomáhal také současnému trenéru Jakubu Petrovi v rozjezdu jeho kariéry v dospělém hokeji. Ladislav Svozil je dodnes pevně spjat s vítkovickým hokejem, je mu stále věrný.

1997 – Ladislav Svozil jako asistent Vladimíra Vůjtka s pohárem pro vicemistry extraligy

Ladislav Svozil s parťáky z vítkovického útoku mistrovské sezony Miroslavem Fryčerem (vlevo) a Františkem Černíkem (vpravo) v létě 2017. Foto: Deník