KVA – VIT 2:5: Vítkovice zatočily s Energií i pošesté v sezoně

Poslední venkovní zápas letošní sezony nadělil Vítkovicím vítězné tři body. Ostravané znovu dokázali na ledě posledních Karlových Varů otočit zápas ve svůj prospěch a udělat z něj v závěru pro sebe jednoznačnou záležitost. V duelu si premiérové extraligové trefy připsali útočníci Roman Maliník a Jakub Illéš.

Ani pro Karlovy Vary, ani pro Vítkovice zápas 5. kola play out nemohl nic na jejich situaci změnit. Domácí Energie se už chystá na boje v baráži o extralligu, zatímco Ostravané si už užívají závěr sezony. Právě na ledě již definitivně jistého posledního celku tohoto extraligového ročníku si modro-bílí odbyli svou venkovní derniéru. K té nastoupili v téměř totožné sestavě, jako v pátek v Pardubicích, výjimkou byla jen nahrazení nehrajícího Radka Philippa za Jana Štencela. Energetici nastoupili do zápasu opravdu zostra. Ve 2. minutě se usadili v pásmu Vítkovic a střela Vladimíra Sičáka z kruhu k tyči Kantorovy brány otevřela gólový účet zápasu – 1:0. Následovala dlouhá perioda zápasu bez přerušení, jako by obě mužstva nechtěla zápas zbytečně protahovat. Osm minut se hrálo bez přerušení, Marek Hovorka se během této fáze pokusil o únik, ale domácí obrana byla pozorná. Až vyloučení Stanislava Balána přerušilo po čase hru. Karlovarští se k první přesilové hře utkání postavili čelem, ale Vítkovičtí dokázali jejich útočné akce pokrýt a po návratu do pěti dosáhli na vyrovnání. Ve 13. minutě se důrazně prosadil druhý ostravský útok, trojice Vandas, Kucsera, Kolouch se na Tomáše Závorku agresivně sesypala a dorážka Lukáše Kucsery si do klece domácích našla cestu – 1:1. Jenže okamžitě po následném buly přišel protiútok Energie, Martin Rohan nastřelil kotouč na Kantora, který ale vyrazil jen k dorážejícímu Václavu Skuhravému – 2:1. Druhé vyloučení první třetiny směřovalo do řad Varů, byl to znovu Lukáš Kucsera, kdo pálil nebezpečně na Závorku, ale druhé vyrovnání nepřinesla ani přesilová hra, ani samostatný únik Romana Maliníka v 19. minutě, který Závorka lapačkou dobře vystihl.

Druhé dějství zahájili Ostravané tlakem v pásmu domácích, Závorka musel postupně likvidovat střely Olesze a Illéše. Až ve 22. minutě osvobodil Energii ze sevření protiútokem Bartek, ale Kantor v poklidu zasáhl. Ve 25. minutě obešel Petr Strapáč domácí obranu a pálil zápěstím, Závorka vytěsnil kotouč ramenem. Krátce poté se bránu Varů snažil obkroužit Stanislav Balán, bylo z toho další sevření v pásmu a střela Petera Čerešňáka z modré čáry, kterou ale Závorka udržel, a tak se k dorážce nedostal ani jeden z číhajících útočníků. Ve 28. se hostům podařilo konečně podruhé srovnat, Roman Maliník z mezikruží vypálil na bránu, jenže minul, kotouč se odrazil od zadního mantinelu před bránu na pohotově dorážejícího Erika Němce – 2:2. Aktivita Vítkovic dostala další impuls a domácí měli se svým soupeřem ještě více práce. Nátlak hostů mohl zlomit samostatný únik Rostislava Marosze, který ale zakončení podcenil a Pavel Kantor neměl se zachycením šance téměř žádnou práci. Ve 32. minutě se také po křídle snažil pálit Bartek, puk Kantorovi propadl pod ramenem, ale neměl takovou razanci, aby dojel za čáru před tím, než jej Kantor dokázal skrýt pod lapačkou. Ve 34. minutě se už Ostravané dostali do vedení, pomohla jim k tomu početní výhoda, kterou dorážkou využil Jakub Illéš a připsal si svůj první extraligový gól – 2:3. Vítkovice byly jasně lepší, pomohla jim další přesilová hra, v ní stál Lukáš Kucsera sám před prázdnou bránou, ale střela po křížném pasu Vandase mu ale nesedla.

Minimálně začátek poslední třetiny nenasvědčoval tomu, že by se zápas musel dohrávat z povinnosti. Naopak, hrálo se otevřeně, rychle a s řadou šancí na obou stranách, tedy možno říci, že i atraktivně, v mezích zápasu play out, ve kterém už ani jednomu z mužstev o nic nešlo. Domácí se mohli vrátit do zápasu po 45. minutě při třetím vyloučení hostů, Rudolf Huna měl při přesilovce velkou šanci, ale nevyužil ji. Jedenapadesátá minuta nechala vyniknout Pavlu Kantorovi, který skvěle zasáhl proti nečekané střele Vachovce po chybě ostravských zadáků. Ani v takovém zápase, jaký byl tento, nebyla nouze o tvrdé hity, téměř na středovém kruhu si na najíždějícího, ale nepozorného Tomáše Rohana počkal Lukáš Klok. Tvrdý hit rozhodčí ocenili dvěma minutami pro ostravského beka a Vary mohly mít početní výhodu, jenže následoval střet Tomáše Pastora s Jakubem Svobodou, po kterém domácí útočník vyfasoval dvouminutový trest a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. V 55. minutě Vítkovice umocnily své vedení, na odražený kotouč si před bránu Varů najel Petr Strapáč a rychlou trefou pod víko překonal Závorku – 2:4. A to krátce na to pálil z bezprostřední blízkosti Lukáš Kucsera a jen těsně minul západočeskou klec. Modro-bílí drželi utkání pevně v rukou, Karlovarští, smíření se svým osudem, se snažili marně vzdorovat. V 57. minutě přišel další atak hostů a po něm si první extraligovou trefu připsal i centr čtvrtého útoku Roman Maliník, když vrátil do brány Závorkou vykopnutý puk – 2:5. Krátce poté znovu vynikl Pavel Kantor, když v leže zneškodnil samostatný únik Tomečka. Následovalo možná zbytečné intermezzo, domácí, hodně rozladění, dali průchod svým emocím, což si nenechal líbit obránce Tomáš Pastor a obdržel trest na pět minut. Přesilovou hrou ale Varští opět pohrdli, ihned po jejím začátku se totiž Beránek obořil na Koloucha a šel si odpočinout. Ve hře čtyř proti čtyřem také vypršel čas zápasu. Vítkovice zvládly poslední venkovní zápas sezony otočit a vyhrát. Karlovy Vary přitom porazily pošesté v řadě v tomto extraligovém ročníku.

Hlasy trenérů po utkání:

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Velice nás mrzí to, co jsme předvedli zejména ve druhé třetině. V poslední třetině jsme si určitým způsobem nějaký tlak vytvořili. Nešťastný gól po neočekávaném odrazu puku od mantinelu na 2:4 asi ten zápas rozhodl. Celkově je ale třeba říci, že druhá třetina byla z naší strany žalostná. Opět se potvrdilo, že se trápíme celou sezonu s činnosti v předbrankovém prostoru jak u soupeře, tak i u nás. Měli jsme pocit, že dnešní sestava již takto nastoupí do baráže, ale po dnešním výkonu na některých postechvyvstaly pochybnosti.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE STEEL):První třetina byla z naší strany taková autobusová, když jsme přijeli až v den zápasu. V ní byly Karlovy Vary lepší. Ve druhé třetině jsme hráli hokej takový, jaký jsme chtěli. Byli jsme hodně na kotouči, což samozřejmě souvisí také s psychikou. Víme, že v závěru sezony už máme splněno. Druhá třetina se nám celkově povedla, což rozhodlo. Ve třetí nás podržel gólman Kantor.

Tipsport Extraliga – PLAY OUT, skupina o umístění

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE STEEL 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)

Branky: 2. Sičák (Marosz, M. Rohan), 14. Skuhravý (M. Rohan, T. Rohan) – 13. Kucsera (Vandas), 28. E. Němec (Maliník, Szturc), 34. Illéš (L. Kovář, Čerešňák), 55. Strapáč (Olesz, Illéš), 58. Maliník (Klok, Szturc). Rozhodčí: Hejduk, Pavlovič – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5, navíc Pastor (VIT) 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 1437. Střely na branku: 32:31.

HC Energie Karlovy Vary: Závorka – M. Rohan, Sičák, Baránek, Benák, Bičánek, Redlihs, Weinhold – Vachovec, Haščák, Huna – T. Rohan, Skuhravý, Bartek – T. Rohan, Marosz, J. Svoboda – Gorčík, Kůs, Tomeček

HC VÍTKOVICE STEEL: Kantor – L. Kovář, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, Štencel – Strapáč, Illéš, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – Hovorka, Balán, Tomi – E. Němec, Maliník, Szturc

Tým Z V VP R PP P G OG B
1. HC VÍTKOVICE STEEL 57 19 6 0 5 27 153 157 74
2. HC Dynamo Pardubice 57 18 4 0 5 30 125 168 67
3. HC VERVA Litvínov 57 12 12 0 6 27 126 147 66
4. HC Energie Karlovy Vary 57 13 3 0 3 38 120 196 48
(Z) počet zápasů, (V) výhry, (R) remízy, (P) prohry, (VP) výhry v prodloužení, (PP) prohry v prodloužení, (G) vstřelené branky, (OG) obdržené branky, (B) body