Konečně! Vítkovice poprvé vyhrály domácí Ostrava Hockey Cup

finále dokázali přetlačit houževnatou Rigu 7:5 a poprvé se jako domácí
tým mohli radovat z cenné trofeje prestižního turnaje. Bronz brali
Oceláři Třinec, v boji o 5. místo byla úspěšnější polská reprezentace do
18 let.

Švédský Linköping, Bělorusko U18, Kometa Brno, Piráti Chomutov a nyní také konečně domácí HC VÍTKOVICE RIDERA! To je přehled vítězů Ostrava Hockey Cupu – turnaje starších dorostenců, jehož hlavním partnerem je statutární město Ostrava a významným podporovatelem Moravskoslezský kraj.

Sobotní finálový den byl nabitý akcí. V boji o páté místo se zadařilo polské reprezentaci do 18 let, která výhrou 4:1 odsoudila k poslednímu místu na turnaji Kometu Brno. Zápas o bronz byl čistou revanší pátečního nadstavbového utkání, kdy Oceláři Třinec naplno odčinili klopýtnutí, rozstříleli Slovan Bratislava 9:3 a mohli se radovat alespoň z poháru za třetí místo.

Zlatým hřebem programu a samotným vyvrcholením turnaje bylo ale finále mezi Vítkovicemi a Rigou. Ostravané ještě nikdy domácí turnaj nevyhráli, Lotyši zase po loňském slabším vystoupení ukázali letos naplno svou sílu a nechtěli se spokojit pouze s druhým místem. Finálová bitva měla grády, byla plná ostrých střetů, dramatu, velkého odhodlání a také gólů. Vítkovice začaly výborně, sebevědomě si šly za výhrou, po dvou třetinách vedly 6:2 a zdálo se, že závěrečná dvacetiminutovka už bude jen oficialitou. Riga ale prokázala houževnatost, dokázala stáhnout skóre především díky hattricku Dominikse Marcinkevičse. Jenže Lotyši ukázali také slabší nervy. Zbytečně agresivní hra, provokace a souboje za hranicí pravidel je stály možnost na zvrat utkání. Vítkovičtí se po prvotním překvapení z nástupu soupeře oklepaly a dobře zvládli především závěr utkání. Hrozící potyčka mezi všemi hráči po závěrečné siréně byla jen zajímavým prologem celé bitvy. Nic už totiž nemohlo zvrátit fakt, že Vítkovice díky výhře 7:5 mohly poprvé v historii Ostrava Hockey Cupu zvednout nad hlavu pohár pro vítěze.

Výsledky finálového dne

Finále

HC VÍTKOVICE RIDERA – HK Riga 7:5 (1:0, 5:2, 1:3)

Branky: 8. Beránek (Kadula, Vojtovič), 26. Raška (Beránek), 30. Lewandowski (Bílý), 30. Beránek (Vojtovič), 34. Fridrich (Kylnar), 39. Konečný (Šulák, Kylnar), 55. Kylnar (Takáč, Pitucha) – 27. D. Marcinkevičs (P. Marcinkevičs, Prohorenkovs), 38. Ansons (Polcs), 42. Geldners (Ansons, Polcs), 44. D. Marcinkevičs (Mežnieks-Zahars, Belocickis), 57. D. Marcinkevičs (P. Marcinkevičs, Barovskis). Rozhodčí: R. Janda – L. Janda, Majetný. Vyloučení: 7:9, navíc Mateiko (RIG) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 2:2. Diváci: 110.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Piták – Bílý, Šulák, Takáč, Raška, Vacula, Pitucha, Smička – Bernovský, Fridrich, Beránek, Konečný, Mrva, Lewandowski, Věntus, Vojtovič, Kylnar, Kadula

HK Riga: Bruveris (od 30. Šilovs) – Mateiko, Belocickis, Barovskis, Mežnieks-Zahars, Brikmanis, Bogdanovs – Korkus, Geldners, Ansons, Grundmanis, Polcs, Prohorenkovs, Rudzitis, Biškins, Petrovičs, P. Marcinkevičs, D. Marcinkevičs, Tužilkins, Ktumins

O 3. místo

HC Oceláři Třinec – HC Slovan Bratislava 9:3 (2:1, 5:2, 2:0)

Branky: 1. Macháček, 13. Havránek (Čmiel), 24. Stebel (Adámek), 25. Geidl (Macháček, Matěj), 30. Ciencala (Havránek), 36. Marguš (Mikler, Rybnikár), 40. Mikler (Indrst), 53. Krč (Indrst), 55. Prostor (Radzienciak, Čmiel) – 19. Lepskii (Papaj, Abaffy), 27. Lepskii (Abaffy), 38. Horváth (Petriska). Rozhodčí: Polášek – Mareček, Cirkl. Vyloučení: 4:5, navíc Bulava (TRI) 5 minut a do konce utkání za hrubost, Jendek a Šándor (oba SBA) oba 5 minut a do konce utkání za úder do oblasti hlavy a krku a hrubost. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 91.

HC Oceláři Třinec: Kučera – Adámek, Bulava, Srníček, Radzienciak, Chovaniak, Hrůzek, Ciencala – Krč, Geidl, Havránek, Plandor, Stebel, Indrst, Rybnikár, Čmiel, Mikler, Macháček, Matěj, Marguš, Prostor

HC Slovan Bratislava: Antala – Šálka, Papaj, Horváth, Černák, Houdek, Miklovič, Beňo, Hauser – Fiala, Mojžiš, Uram, Lepskii, Škultéty, Šándor, Jendek, Kocúrek, Abaffy, Pangrác, Vavruška, Petriska

O 5. místo

Polsko U18 – HC Kometa Brno 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 9. Duszak (Wroblewski), 10. Witan (Bajwenko), 29. Witan (Bajwenko), 42. Wroblewski (Ubowski, Brynkus) – 26. Mlčák (Studený). Rozhodčí: Mikula – Krakovčík, Goláň. Vyloučení: 10:8, navíc Tyczynski (POL) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 84.

Polsko U18: Lipiński – Cuber, Gruszczyk, Duszak, Gosztyla, Opilka, Kot, Dworazny, Bajwenko – Piotrowski, Filipek, Prokurat, Wroblewski, Tyczynski, Witan, Blanik, Ubowski, Soltys, Walega, Brynkus, Misterkiewicz