KOL – VIT 3:2: Vítkovice po roce opět vicemistry Tatranského Poháru (AKTUALIZOVÁNO)

Stejně jako v minulém roce, také letos brali hokejisté HC VÍTKOVICE STEEL na Tatranském Poháru stříbrné medaile. Ve finálovém utkání s Kölner Haie ztratili nadějné vedení 2:0 a celkově skončili druzí právě za "žralolky" z Kolína nad Rýnem.

Přestože Arena Poprad nebyla na finále příliš zaplněna, početné skupiny vítkovicko-popradských fanoušků a příznivců Kolína nad Rýnem vytvářely svým povzbuzováním ryzí hokejovou atmosféru. Zápas měl od prvních sekund strhující tempo. Vítkovice, bez šesti hráčů reálné sestavy pro extraligu, hrály dobře, hlavně důrazně a obětavě. Už ve 2. minutě se třetí útočná formace propracovala do gólové šance, Strapáč ale přestřelil a Jan Káňa minul. Ve 4. minutě si příležitost vybudoval Kolín. Jaspers sám před Šindelářem pálil, ale puk poskakoval, a tak hráč německého celku nemohl dobře zakončit. Napínavé utkání pokračovalo urputným bojem, který ovšem bavil. Ve 13. minutě Boos střílel nebezpečně, ale Šindelář kryl tělem. V 16. minutě přišla první změna stavu, Roman Szturc doslova propasíroval puk přes Ziffzera v bráně Žraloků – 0:1. Ve 20. minutě hrozil střelou od modré Gogulla, ale Filip Šindelář byl opět na místě.

Druhou třetinu odstartoval tlak Vítkovic, v šancích byli postupně Rehák, Šedivý, Kudělka. V polovině zápasu střílel nepříjemně Ankert, naštěstí Šindelář jeho střelu od modré kryl. Následoval únik Jana Káni, po kličce obránci vystřelil, ale Ziffzer byl připraven. Poté přišel tlak Kolína, Gogulla nastřelil ve 33. minutě dokonce břevno. Přítrž gólovým choutkám Žraloků učinil ve 35. minutě Tomáš Káňa, při vyloučení svého bratra se dostal do útočného pásma, a když tam byl, zkusil střelu, která se chytla. Pohotový švih proletěl kolem Ziffzera – 2:0. Kölner Haie však našli odpověď velice rychle, necelou minutu po Káňově brance využil ještě stávající přesilovku Jaspers a snížil – 1:2.

Třetí třetina nabídla podobný obraz hry, jaký byl k vidění během předešlých 40 minut, tedy alespoň v začátku se hrálo velice důrazně, ale s počtem šancí. Bohužel Vítkovice doplatily na svou nedisciplinovanost. Vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě potrestal svým druhým gólem Jaspers, který byl před brankou Ostravanů tak agresivní, až se mu se štěstím podařilo vyrovnat – 2:2. Od této chvíle, tedy od 44. minuty, se hra Kolína změnila. Němci najednou přestali s pokusy o rychlé průniky do obranného pásma, ale důsledným a častým nahazováním na zadní mantinel zabraňovali Vítkovicím dostat se zpátky do tempa. Ostravanům začala váznout rozehrávka a s přibývajícím časem Žraloci opět přidávali na rychlosti, podpořené i technickou stránkou hry. Od 54. minuty už zase oba týmy praktikovaly důraznou, rychlou a agresivní hru. V 56. minutě však přišel pro Vítkovice a většinu diváků v hledišti šok. Po mírném zaváhání obrany modro-bílých se puk dostal k Pettingerovi, který měl kolem sebe dostatek prostoru, aby z hranice brankoviště prostřelil Šindeláře – 3:2. Kölner Haie se dostaly do vedení, které zuby nehty udržely. Nic na tom nezmařil ani obrovský tlak ze závěrečné minuty střetnutí, kdy Vítkovice hrály bez brankáře. V obrovské skrumáži 11 sekund před koncem měl Ziffzer hodně štěstí, přestože nemohl mít ani potuchy po střelách Slobody či ostatních Ostravanů, instinktivně dokázal uhájit branku a udržet svému týmu vedení až do závěrečné sirény.

Juraj Sýkora jako kapitán HC VÍTKOVICE STEEL s pohárem za 2. místo.

Z vítězství ve finále a tedy i na 64. ročníku turnaje o Tatranský Pohár se mohli radovat zástupce německé DEL, Kölner Haie. Vítkovice obhájily stříbrnou pozici z loňského roku.

Kölner Haie – HC VÍTKOVICE STEEL 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky: 36. Jaspers (Tripp), 44. Jaspers (Müller, Weiss), 56. Pettinger (Weiss) – 16. Szturc, 35. T. Káňa. Rozhodčí: Kubuš – Snášel, Novoveský. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 960.

Kölner Haie: Ziffzer – Paiement, Müller, Lüdemann, Lavallee, Krupp, D´Aversa, Ankert – Boos, Breikreuz, Claassen, Gogulla, Hauner, Jaspers, MacKay, Ohmann, Pettinger, Reifers, Stephens, Tripp, Weiss.

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Trnka, Ovčačík, Rehák, Punčochář, Kudělka, Sedlák, Flašar – Kucsera, Húževka, Pohl – Klimek, J. Sýkora, T. Káňa – J. Káňa, Strapáč, Šedivý – Szturc, Hlinka, Sloboda.

Konečné pořadí 64. turnaje o Tatranský Pohár: 1. Kölner Haie, 2. HC VÍTKOVICE STEEL, 3. HC Lev Poprad, 4. Polsko, 5. Graz 99ers, 6. HK Poprad.