Junioři už také makají na ledě

Vítkovickou juniorku čeká v nadcházející sezoně nová Liga Akademií. Tým trenérů Mojmíra Trličíka a Romana Ryšánka se na ni pilně připravuje, po letní dovolené už hráči polykají tréninkové dávky na ledě.

Čtvrtfinalisté minulého ročníku DHL Extraligy juniorů nakonec zjistili, že vypadli s pozdějším mistrem. Vítkovičtí mladíci si ale po hořkém konci v derby s Třincem odpočinuli krátce a hned začala příprava na novou sezonu, tentokrát už elitní DHL Juniorskou ligu Akademií. „Po sezoně jsme letos měli docela krátké volno, jen třítýdenní. Od května jsme se sedm týdnů připravovali na suchu, ale s tím, že jsme dvakrát až třikrát týdně chodili trénovat i na ledovou plochu,“ líčí program uplynulých týdnů a měsíců kouč juniorů Vítkovic Mojmír Trličík.

Co trénovali junioři během května a června na ledě? „Základní dovednosti, ať už technika bruslení, technika hole a samozřejmě s prioritou toho, co trápí nejen vítkovický hokej, ale i celý český hokej obecně, a to je zakončování, střílení branek, od obránců rozehrávka, dobrá první přihrávka. Na to jsme se zaměřovali na ledě,“ upřesňuje Trličík

Jeho svěřenci si ale pořádně mákli především mimo ledovou plochu. „Mimo led to bylo zase pro nás o extrémním zaměření na rychlost, na zastavování v nejvyšší rychlosti, na prudké změny směru v nejvyšší rychlosti. Prostě to, co se objevuje přímo ve hře na ledě, tomu jsme se věnovali mimo led. Dále jsme i s kondičním trenérem áčka absolvovali část silové přípravy v posilovně na rozvoj maximální síly.“

Červenec, tedy jeho větší část, se nesla pro juniory v duchu letní dovolené. I když v mnohém ohledu jen teoreticky. „Po sedmi týdnech jsme naopak měli delší pauzu, což bylo dáno krátkou dubnovou přestávkou, ovšem s tím, že pro každého hráče byla povinnost individuální přípravy. Zároveň už také hráči na základě testů, ať už našich interních, nebo těch celorepublikových, které musíme jako Akademie plnit, věděli, v čem se mají zlepšit. Ať už flexibilita, nebo silová stránka, nebo otázka rychlosti. A v podstatě teď navazujeme na ten zatímní program, který je, ale s tím rozdílem, že od nynějška začíná převládat převaha tréninku na ledě,“ přibližuje po prvním oficiálním tréninku na ledě vítkovický juniorský kouč.

Jedním dechem pak Mojmír Trličík prozrazuje, jaký plán si s kolegou Romanem Ryšánkem pro své svěřence připravil. „První dva týdny rozhodně bez jakéhokoli utkání. Individuální dovednosti, opět agresivní bruslení, ve velké rychlosti zpracování kotouče, přihrávání. Nejen přesnost, ale i rychlost zakončení. Vedení soubojů, vyhrávání soubojů ať už z hlediska útoku, nebo z hlediska obrany. Poté bude následovat zase ta stránka taktická, do níž už spadá domácí mezinárodní turnaj a velký počet přípravných zápasů, ve kterých všichni hráči dostanou příležitost.“

Mužstvo doznalo jen malých změn. „Kádr mohl v podstatě zůstat stejný. Evidujeme odchody hráčů ročníku 1999, kteří ale stejně v minulé sezoně odehráli minimum utkání. Máme dva hráče v přípravě A-mužstva, kteří se tak nepřipravují s námi – Jan Bernovský a Petr Fridrich. Ti si na základě výkonnosti v minulém roce řekli o svou příležitost v áčku a je jen dobře, že ji nyní dostali a že se posunuli výše. My naopak přivítali několik dorostenců, kteří si zase na základě výkonnosti v minulé sezoně řekli o příležitost v juniorce. Byli tam v podstatě čtyři stálí reprezentanti a další šikovní hráči, takže jsme posunuli do juniorky momentálně celkem osm hráčů z dorostu, ale jak už předeslal ve svém rozhovoru trenér dorostu Jan Vavrečka, tak budeme intenzivně komunikovat a řešit jejich postavení, zda budou hrát v juniorce, nebo v dorostu. Vše samozřejmě závisí na hráčích samotných a na tom, jakou výkonnost budou oni mít, jaký bude jejich přístup,“ zdůrazňuje trenér Trličík.

Práce s kádrem je podle trenéra extraligových vicemistrů z roku 2011 dobrá. „S většinou hráčů pracujeme už druhý rok, některé známe ještě z dob mladšího dorostu, takže ten vývoj má svou posloupnost. Vztah se vyvíjí a díky tomu se možná vyvíjí i chuť se zlepšovat a dělat pro svou kariéru absolutní maximum.“

Kromě změn v rámci vítkovické organizace ovšem juniorka eviduje i odchody a příchody směrem z a do Vítkovic. „Samozřejmě jsou velké pohyby hráčů, ať už v rámci republiky, nebo směrem do zahraničí. Co se týká nás, tak odchází jeden hráč, je jím Ivan Ivan. Ale zase, jde o hráče, který si o to svým výkonem v minulé sezoně jednoznačně řekl. Ve své kategorii je jedním z nejlepších u nás. Odchází do kanadské juniorky. Pro jeho rozvoj to může být dobré, ale já osobně si myslím, že ta česká cesta, kterou jsme pro něj měli připravenou a kterou mohl absolvovat, by byla pro něj vhodnější, ale je to samozřejmě jeho rozhodnutí a my ho respektujeme,“ přiznává Trličík.

„Co se týká pohybů v rámci Česka, tak na základě našich poznatků a sledování jsme měli vytipováno pár hráčů. Jednoznačně jsme chtěli jednoho hráče, Martina Ryšavého z Přerova, což se nám podařilo a Martin je u nás. Ačkoli nejsme úplně příznivci přesunů z druhé části republiky, protože s ohledem na cestování a na fakt, že je hráč oddělen od svého domovského zázemí to může mít na hráče vliv, není to pro jeho rozvoj vhodné. Přerov ale není tak daleko, nějakých čtyřicet minut vlakem, něco kolem hodiny, možná, autem, takže tohle by takový vliv nemělo mít. Je navíc stálým členem reprezentace do sedmnácti let, takže toho jsme získali a bude se připravovat s juniorkou. Když to shrnu, tak vše je otázkou výkonnosti, pokud bude mít patnáctiletý hráč výkonnost, aby hrál v juniorce, tak v ní hrát bude, pokud bude mít na víc, tak ať hraje i výše. Obecně, ať hráči hrají tam, čemu odpovídá jejich výkonnost,“ uzavírá zkušený mládežnický i seniorský trenér.