JUN: PLZ – VIT 3:5: Junioři klíčové utkání zvládli a obhájli bronz

Konec dobrý, všechno dobré. Tři prohry ze základní části finálového turnaje DHL Extraligy smazali junioři Vítkovic výhrou nad Plzní v duelu otřetí místo a po roce si opět pověsili na krk bronzové medaile. Dvěma góly se pod to podepsal Patrik Zdráhal, vítěznou branku trefil ani ne osmnáctiletý Daniel Kurovský.

Vítkovice hodily tři porážky v základní skupině za hlavu, s maximálním nasazením a sebevědomím vlétly do zápasu. Plzeň si chtěl zchladit žáhu alespoň třetím místem, a tak byl od úvodu vidět aktivní a útočný hokej, ve kterém ale v prvních okamžicích pro nepřesnost střelby ani Kamil Šimeček, ani Adam Zeman mnoho práce neměli. Až v 7. minutě musel ostravský gólman vytáhnout první těžší zákrok, když likvidoval Rajalovu dvojdorážku z mezikruží. Skvělý zákrok přidal hned poté, když doslova z brankové čáry zametl hokejkou dorážku Plzně mimo nebezpečí. Zeman zasahoval v 9. minutě proti Gřešově dvojité střele, ale v 10. minutě už kapituloval. Patrik Zdráhal předvedl skvělý individuální průnik do pásma soupeře a fantastickou střelou zápěstím zavěsil kotouč do plzeňské brány – 0:1. Zdálo se, že tohle by mohl být stimul, který Vítkovice pozvedne. Jenže Ostravané se znovu nevyvarovali rychlé chyby v obranném pásmu a do 18 sekund po Zdráhalově gólu z blízka úspěšně dorážel Milan Švarc – 1:1. Plzeňští se nadechli, ale rozhodně nebyli lepším celkem, hrálo se vyrovnaně, obrovskou šanci měl v 16. minutě znovu Patrik Zdráhal, který dorážel Malinovu střelu, z těžkého úhlu překonal Zemana, ale kotouč se svezl jen podél brankové čáry a skončil v rohu. Odpověď Škodovky byla jasná, střelu Holého z modré čáry tečoval před Šimečkem znovu Milan Švarc a Indiáni šli do vedení – 2:1. Ostravané měli nadosah vyrovnání, ale Kurovského střelu do růžku po vyjetí zpoza brány Zeman zázračně lapil.

Po přestávce se Ostravané vrátili ještě hladovější, než na úvod utkání. Hned z prvního útoku po vhazování také slavili úspěch, Vlastimil Malina dorážel z brankoviště Gřešovu střelu – 2:2. Ve 24. minutě přišlo první vyloučení v zápase, provinila se Plzeň a Vítkovicím stačilo 15 vteřin, aby Daniel Spratek z blízka prorazil Puzičovo nahození od modré čáry – 3:2. Štěstí také stálo na straně Vítkovic. Ve 28. minutě vyjel Šimeček hodně daleko z brány a zůstal mimo bránu bez puku, naštěstí Plzeň jeho chybku nedokázala díky obětavé obraně potrestat. Krátce na to provedl výbornou kličku před brankovištěm Patrik Zdráhal, vytáhl si brankáře ven, ale nezakončil přesně. Ve 31. minutě se vylučovalo i na straně Ostravanů, a to hned dvakrát a Škodovka byla s to využít přesilovku pěti proti třem, křížovou kombinaci propálil z kruhu do prázdné brány Šimon Petráš, gólu nezabránil ani Šimečkův lví skok – 3:3. Vyrovnaný stav přinesl s sebou také vyrovnanou hru, až závěr druhé periody přinesl velké šance, při kterých diváci v Kalich Aréně dokonce vstávali ze sedaček. I Ostravané si zahráli zkrácenou dvojnásobnou přesilovku, jenže ji nevyužili, magický zákrok předvedl brankář Zeman, když vleže na zádech dokázal lapačkou ze vzduchu stáhnout dorážku Tomáše Gřeše, který hodně zpytoval svědomí za nevyužitou tutovku.

Vítkovice cítily svou šanci a nehodlaly se jí vzdát. Sebevědomí a nasazení jim vydrželo do třetí třetiny a bylo jen otázkou času, kdy se naplno projeví. Pomohl jim šťastný moment. Ve 43. minutě se na zteč vydal Daniel Kurovský, zkusil střelu k tyči, ke které se Zeman právě přesouval. Plzeňský gólman puk zachytil, ale přesto mu propadl u tyče do brány a bylo z toho vedení Vítkovic – 3:4. Ostravanům narostla křídla, dokázali ustát dvě slepené přesilovky Škodovky, a to dokonce i přečíslením ohrozit soupeřovu bránu. Západočeši logicky s ubývajícím časem přidávali na agresivitě, jenže Vítkovičtí dokázali ustát jejich hru a co víc, úspěšně bránili kouskování hry, což jim nahrávalo do karet. V 56. minutě zasahoval Šimeček u tyče, snažil se vypíchnout kotouč, ale napadající Vlček přes hůl přepadl a bolestivě padl na mantinel a zvedl se až po pár chvílích. Závěr přinesl tentokrát tlak Plzně, v šesti bez brankáře tlačili Indiáni na svého soupeře, o soustavnou převahu se ale připravili sami úmyslným ofsajdem. Tím se Vítkovice dokázaly osvobodit a následný pokus o zámek prorazit, patnáct sekund před koncem zavezl kotouč do prázdné brány Plzně Patrik Zdráhal a definitivně tím podtrhl vítkovický bronzový úspěch – 3:5. S poslední sirénou vypukly velké ostravské modro-bílé oslavy, konec dobrý, všechno dobré.

Ohlasy po utkání (Pavel Trnka a Patrik Zdráhal)

DHL Extraliga juniorů – finálový turnaj – ZÁPAS O 3. MÍSTO

HC Škoda Plzeň – HC VÍTKOVICE STEEL 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)

Branky: 11. Švarc (Petráš, Holý), 17. Švarc (Holý, Kvasnička), 32. Petráš (Švarc, Kaňák) – 10. Zdráhal (Rudl, Puzič), 21. Malina (Gřeš, Kafka), 24. Spratek (Puzič, Zdráhal), 43. Kurovský, 60. Zdráhal (Ollender). Rozhodčí: Hejduk, Krob – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 160. Střely na branku: 30:42

HC Škoda Plzeň: Zeman – Holý, Kvasnička, Kaňák, Polívka, Walter, Rajal – Krystl, Suchý, Kodýtek, Krliš, Petráš, Kokoška, Švarc, Vlček, Vavřička, Vracovský, Hajšman, Stráský