Jan Výtisk před Zlínem: Snad nás v tom fanoušci nenechají samotné! Kapitán si přeje plnou halu

Už není, na co se šetřit. Poslední čtvrtina základní části začala a právě ta rozhodne, zda se v Ostravě a ve Vítkovicích bude hrát v příští sezoně nejvyšší soutěž, či nikoli. Žádná baráž, žádná záchranná brzda, jen 12 zápasů, které rozhodnou. Vítkovice hrají v úterý na vlastním ledě, hostí Zlín, a kapitán modro-bílého celku symbolicky „volá do zbraně“ všechny příznivce ostravského sportu, jak pro bitvu se Zlínem, tak pro zbývající boje na ostravském ledě.

Z Olomouce jste přivezli dva body. Je to podle tebe cenný zisk i navzdory tomu průběhu, kdy jste ztratili nadějné vedení?

Myslím, že to byl dobrý zápas, dvě třetiny jsme hráli, co jsme si řekli. Konečně jsme hráli zezadu, dali jsme přesilovky. Bylo to 4:1 pro nás. Třetí třetina se nám zase zhroutila, ale máme dva body a jsme za ně rádi, protože v Olomouci je to vždycky strašně těžké.

V úterý hrajete opět doma a budete stát proti rozjetému Zlínu. S čím do tohoto dalšího klíčového zápasu půjdete?

Já myslím, že musíme hrát tak, jako jsme hráli ty první dvě třetiny v Olomouci. Navázat na to. Budeme bojovat, budeme dodržovat to, co máme a urveme další body, tentokrát doma. Chceme potvrdit, že to nebylo jen tak, že jsme získali v Olomouci dva body, ale že na to navážeme a věříme, že můžeme udělat nějakou šňůru.

Hrajete doma, hrajete o všechno. Dá se říci, že hrajete své vlastní play off nebo play down. Nemyslíš, že fakt, že je Extraliga v Ostravě v ohrožení, by mělo být i určitým stimulem pro diváky a fanoušky, aby přišli v co největším počtu, naplnili halu, a i když se vám nedaří, aby vám svým fanděním prostě nedovolili spadnout?

Plná hala by byla super. Samozřejmě narovinu si musíme přiznat, že lidi do hal ženou úspěchy a naše výkony teď nejsou takové, abychom měli plný dům, podle tohohle pravidla. Ale já věřím, že lidi vidí, že jde o všechno, že bojujeme o záchranu a že je potřebujeme. A taky věřím, že se to teď už může otočit. Věřím, že nás v tom závěru nenechají samotné, přijdou nás podpořit a pomůžou nám v těch těžkých bojích, které nás čekají. Například hned v úterý proti Zlínu.

S Libercem i Vítkovicemi jsi hrál o mistrovský titul, ale také jsi s nimi už v minulosti hrával o záchranu. Je to hodně náročné? Náročnější, než třeba právě finále play off?

Je to boj o všechno. O tom to je. Já jsem zažil baráž, kdy proti sobě hrají dva mančafty na čtyři vítězné zápasy. Je to v podstatě jako play off a vy musíte ten tým, který vás chce připravit o extraligu, porazit čtyřikrát, abyste prokázali, že na to máte. Pravda, že tehdy jsem byl ještě mladý. V Liberci to bylo takové, že jsme hráli čtyři týmy a na tabulku. Baráž je vždy o tom, že máte poslední šanci se zmobilizovat a urvat to. Tehdy jsme to s Libercem urvali sice až v posledním kole baráže, ale urvali. Byly to nervy. Teď je to tak, že poslední padá, bez všech dalších záchytných bodů, řekl bych. Máme na to celou jednu čtvrtinu, abychom se zmobilizovali, abychom se zvedli a abychom se tomu černému scénáři vyhnuli.

V tak těžkém boji je asi nejdůležitější psychika. Ty jsi hodně zkušený borec. Můžeš poradit, jak se s takovým tlakem člověk, třeba konkrétně ty, vypořádává?

Je to o tom, že člověk nechce přemýšlet o tom, co se může stát, ale pořád se mu to do té hlavy vkrádá. Vidina sestupu je pořád v podvědomí. Aby ale člověk byl úspěšný, musí to těsně před zápasem hodit stranou. Myslet jen na ten zápas a na to, že chce vyhrát, ne, že nesmí prohrát, myslet pozitivně. Nám teď přišlo hodně zkušených kluků, kteří toho mají hodně za sebou, takže si myslím, že v tomhle snad problém mít nebudeme, že si to všechno herně sedne a vyhneme se tomu. A taky samozřejmě bych si za celou kabinu přál, aby nás v tom podpořili fanoušci, protože i je hodně potřebujeme.