Jakub Petr o skládání nového týmu: Odchovance neodmítáme, ale máme finanční mantinely

Tvorba extraligového týmu Vítkovic na novou sezonu pokračuje. Ostravský klub oznámil příchody nových hráčů a také zveřejnil i první odchody. Hlavní trenér Jakub Petr promluvil o skládání mužstva pro novou sezonu a také se vyjádřil nejožehavějším tématům, které fanoušci modro-bílého celku dost emotivně probírají.

Ohlásili jste příchody nových hráčů, jak probíhala jednání s danými hráči a proč vyšlo právě na ně?

Samozřejmě s ohledem na situaci v klubu jde o kompromis mezi finanční stránkou a kvalitou hráčů. Noví hráči jsou mladí hokejisté, kteří ale už i přes svůj mladý věk mají určité zkušenosti ať už v české Extralize, nebo v zahraničí. Na druhé straně ale mají v sobě i nadále potenciál výkonnostního růstu, což chceme rozvíjet a jako trenéři to bereme jako další výzvu. Nikdo z daných hráčů nebyl vybrán náhodně, každého jsme určitým způsobem sledovali nějaký čas a také jsme je buď já, nebo Pavel Trnka v minulosti zažili díky působení u mládežnických reprezentací.

Dosud odešli pouze brankář Bartošák a útočníci Lev a Kucsera. Dají se ale očekávat ještě další odchody?

Ano, dají. S koncem minulé sezony u nás skončily smlouvy Davidu Květoňovi, Radoslavu Tyborovi, Jaroslavu Mrázkovi, Josefu Hrabalovi a Michalu Poletínovi a nové s nimi podepsány nebyly. Svůj vývoj má také situace kolem Romana Szturce, se kterým společně hledáme cestu ohledně jeho budoucnosti.

Otevřeným prohlášením jste reagovali na spekulace ohledně odchodu nejproduktivnějšího hráče Ondřeje Romana…

U Ondřeje Romana se nic nemění v tom smyslu, že má u nás stále platnou smlouvu, díky čemuž je vyloučeno, že by odešel někam jinam do Extraligy, takže přesun do Brna nebo Třince či jinam v Česku není na pořadu dne. Samozřejmě znovu musíme brát ale v potaz, že vzhledem ke svému věku a kvalitám má i Ondřej Roman – stejně jako většina hráčů v Česku napříč všemi kluby – ve smlouvě klauzuli o uvolnění do zahraničí. Zatím nemáme informaci o tom, že by jej nějaká zahraniční nabídka oslovila, takže s ním počítáme do kádru pro novou sezonu, nicméně nemůžu dát ruku do ohně za to, že Ondřeje neosloví nějaký zahraniční klub se zajímavou nabídkou, kterou bude chtít hráč sám přijmout.

Reakce na spekulace ohledně odchodu Romana byla ojedinělou, ale co další diskuze? Dost se v posledních dnech fanoušci přou o to, že odchovanci jako Klimek a Svačina by se rádi vrátili, ale vedení Vítkovic o ně němá zájem… Jak je to v těchto konkrétních případech?

Po každé sezoně u nás následuje mimo jiné sledování hráčů – odchovanců, kteří v minulosti za Vítkovice hráli solidně a kteří by byli přínosem pro tým i nyní a měli by zájem o návrat do mateřského celku. Ani letos tomu nebylo jinak. Byli jsme v kontaktu s některými hráči. Musíme ale znovu mít na paměti to, že samotní hráči mají vlastní představy o podmínkách, za kterých by byli ochotní se do našeho klubu vrátit. Jak už ale sám majitel klubu Aleš Pavlík nedávno řekl do médií, naše finanční situace není růžová. Po finanční stránce máme ve Vítkovicích určité mantinely, přes které nemůžeme jít. Do rizika, že za cenu jednoho hráče nebudeme mít kompletní čtvrtou formaci, jít nemůžeme. Jedna věc je sportovní stránka, ale na druhé je také fakt, že je pro nás prioritou, aby každý měsíc dostali naši hráči výplatu tak, jak mají. Nemůžeme si dovolit jít cestou, kterou nastoupil třeba v minulé sezoně Chomutov, který dlužil hráčům několik měsíců. Takže ne vždy je to o tom, co bychom chtěli, ale je to také o tom, na co reálně máme. Takže byť bychom rádi viděli některé z našich bývalých hráčů opět v našem dresu, musíme uznat, že nejsme schopni vyhovět požadavkům těchto hráčů. Také proto jdeme cestou, kterou Aleš Pavlík také v rozhovoru zmínil – tedy angažování mladších hráčů, nejen odjinud, ale také z naší mládežnické Akademie. Také do letošní přípravy se v širším kádru zapojí hned několik hráčů juniorského věku z naší hokejové líhně.

Je polovina května, kdy začínáte s tréninkem a jaký bude nejbližší plán?

Po individuální části tréninků, která již probíhá, se náš tým poprvé sejde v pondělí 20. května. Zahájíme tím první společnou část přípravy, do které, jak už jsem zmínil, se zapojí i hráči z naší mládežnické Akademie. Například Petr Fridrich, Jan Bernovský, také slovenský útočník Lukáš Žiak, který prošel naší mládeží a v minulé sezoně hrál na Slovensku. V širším kádru mají samozřejmě místo i hráči, kteří už v minulých sezonách nakoukli do A-mužstva – Jozef Baláž, Radim Toman. Je to jen doklad toho, že nechceme jít cestou jen shánění mladších hráčů mimo náš region, ale také zapracování našich odchovanců do širšího kádru. Chceme jim dát prostor a možnost zabojovat o své místo v A-mužstvu. Každopádně když to shrnu, tak mužstvo je z nějakých devadesáti procent vlastně hotové. Neříkám, že kádr je definitivně uzavřený a že nemůže dojít ještě k úpravám, ostatně to je oněch zbývajících deset procent. Šanci mohou dostat i další mladí hráči z naší Akademie, které ve spolupráci s mládežnickými trenéry bedlivě sledujeme.

V průběhu první fáze společné přípravy, před odjezdem mužstva na červnové soustředění na Slovensku, se hlavní trenér a GM Jakub Petr konkrétněji vyjádří k dalším ožehavým tématům v obsáhlejším rozhovoru. Pozn. red.