Jakub Lev o sérii se Spartou: Budou tam šarvátky, potyčky, provokování

Vítkovičtí v sezoně urháli 83 bodů, což stačilo na sedmou příčku a nyní Ostravané vyzvou jednoho z největších rivalů Spartu Praha. Jakub Lev věří, že kádr Vítkovice je dostatečně zkušený aby těžkého soupeře porazil a pronikl do čtvrtfinále.

HC Vítkovice RideraZákladní část skončila a umístili jste se na sedmém místě. Jak bys ji Jakube ohodnotil? Z konečného umístěni panuje spíše zklamání nebo spokojenost?

Tak spokojenost… kdyby nám vyšla šestka, tak by byla určitě větší. Vybrali jsme si tuhle cestu jít přes předkolo, sami jsme to tak zahráli, těšíme se na sérii. Bude to Sparta, což je atraktivní soupeř, takže se těšíme a půjdeme si za tím, co chceme dokázat.

Dlouho to vypadalo na šestku, co se stalo, že jste z ní vypadli?

Poztráceli jsme zápasy. V první půlce sezony jsme některé získali, ve kterých jsme byli i horší. Ve druhé půlce jsme je zase poztráceli. Sešlo se to takto, 83 bodů, 7. místo, jdeme dál.

Čeká vás tedy Sparta? Co od série očekáváš a jak na ni?

To vám neřeknu, kdybych to řekl, tak se na nás připraví a nevyhrajeme. (smích) Sparta je bojovný tým, dobrá defenziva, organizovaná hra. Takže se musíme soustředit na detaily, najít tam ty skuliny v obraně a připravit se na to, abychom byli úspěšní.

Jak je na tom mančaft po psychické stránce? Ten konec záklasní části asi nebyl úplně podle vašich představ…

Poslední zápas jsme vyhráli, takže po výhře se líp odpočívá. Psychicky jsme na tom ale dobře, nemáme nějaký extra mladý tým, že by to kluci nezažili. Hodně lidí tu hrálo předkolo, play off, někdo play out. Máme docela zkušený tým a je na nás, abychom to zvládli. Myslím si, že nálada je dobrá a v pondělí to všechno začíná.

Na Spartu se vám daří kromě posledního vzájemného zápasu. Bude to určité plus?

Roli to nebude hrát žádnou, předkolo nebo play off, to je úplně jiná soutěž. Týmy budou hrát trochu jinak, ještě více soustředěněji než v základní části. Budou tam šarvátky, potyčky, provokování, to všechno k tomu patří. Takže ty zápasy ze základní části k tomu vůbec nemůžeme brát.

V kádru Sparty je také zkušený Jaroslav Hlinka. Co bys řekl k jeho návratu na led?

Zažil jsem ho pár měsíců v Plzni, když jsem byl mladý. A musím říct, že je to pan hokejista. Má to v rukou i v hlavě, co jsem viděl jeden zápas, tak i fyzicky je připravený, jezdilo mu to. Je to Sparťan srdcem, budeme se na něj soustředit, abychom mu to znechutili. Samozřejmě už má nějaký věk, takže když půjdou zápasy rychle po sobě, tak by nemusel třeba tak regenerovat a to všechno bude hrát v play off roli.

Sparta prošla do play off na poslední chvíli, tu formu neměla ideální během sezony. Může to pro vás hrát nějakou roli?

Zažil jsem, že jsme postoupili v posledním kole, shodou okolnoství v Plzni a pak jsme vyřadili Vítkovice. Ve čtvrtfinále play off jsme trápili Liberec, který pak udělal titul a říkal, že jedna z nejtěžších sérií byla s námi. V předkole můžeme uspět na menší počet zápasů, budeme rozehraní, zaskočíte tým shora. Je to prostě úplmě jiná část, roli hrajou velké detaily.

Takže dnešním dnem škrtáš tabulku a začínáte od nuly?

Jasně, úplně. Zápas škrtám a už na něj nemyslím. Ani do té půlnoci jak se říká a soustředím se vyloženě na pondělí, úterý, čtvrtek.