Ivan Baranka má vyšší ambice: Vítkovice mi je mohou splnit, věří

Brzy jedenatřicetiletý slovenský obránce Ivan Baranka byl ve středu představen jako první nová tvář ve Vítkovicích. Reprezentační zadák má bohaté zkušenosti ze zámoří i KHL a do Ostravy přišel po roce ve švédské Elitserien.

„Ivan Baranka by měl být jedním ze základních stavebních kamenů našeho mužstva pro nadcházející sezony. V klubu podepsal víceletý kontrakt. Je to komplexní hráč, který dokáže snést velkou porci ice-timeu,“ zmínil k novému obránci nastávající generální manažer a hlavní trenér Vítkovic Jakub Petr na středeční mimořádné tiskové konferenci.

V květnu jedenatřicetiletý slovenský zadák Ivan Baranka se sice chystá na svou první sezonu v české nejvyšší soutěži, ale za sebou má velice bohaté zkušenosti jak ze zámoří, tak z KHL, kde působil dlouhých sedm let. V této sezoně oblékal dres švédského Rögle BK. „Ve Švédsku byl skvělý život, zázemí, okolí, bydlení, vše. Jenže Rögle není klubem, který by měl vysoké ambice. Naopak. Je to tým na hraně nejvyšší a druhé nejvyšší soutěže, takže jejich největším cílem bylo po roce nespadnout zase o úroveň níže. Já jsem ale chtěl více. Mám, myslím, vyšší ambice, takže jsem zvolil změnu,“ řekl ke své minulé sezoně Baranka.

Rodák z Iľavy a odchovanec dubnického hokeje zamířil do Vítkovic. Podle něj nic překvapivého. „Měl jsem několik střetnutí s panem Jakubem Petrem i s panem Alešem Pavlíkem a vše, co jsem od nich slyšel, se mi líbilo. Byla to seriózní jednání. Představili mi novou koncepci týmu i klubu a ta se mi zalíbila. Navíc mi nabídli dlouholetý kontrakt, což je něco, co jsem také chtěl. V neposlední řadě také sehrál roli fakt, že má snoubenka je z Moravy, ze Vsetína, takže tady okolí znám a na Moravě jsem vlastně také doma.“

Na tlak vítkovických fanoušků, kteří jsou samozřejmě po nevydařené sezoně hladoví po úspěších, je Ivan Baranka podle svých slov připraven: „Mně tlak vyhovuje. Sám na sebe kladu jen ty největší nároky – což může být kolikrát až škoda – ale jsem na přísný úhel pohledu zvyklý. Věřím, že příští sezony můžou přinést vítkovickým fandům radost a že jich na naše zápasy bude chodit hodně a budou nás aktivně podporovat.“

Ivan Baranka

Post: obránce
Narozen: 19. května 1985 v Ilavě
Výška: 188 cm
Váha: 93 kg
Držení hole: levá
Odchovanec: HK Dubnica
Předchozí kluby: Dubnica (SVK, do 2003), Everett Silvertips (WHL, 2003 – 2005), Hartford Wolf Pack (AHL, 2005 – 2008), New York Rangers (NHL, 2007/2008), Spartak Moskva (KHL, 2008 – 2012), Salavat Julajev Ufa (KHL, 2012/2013), Avangard Omsk (KHL, 2013/2014), Slovan Bratislava (KHL, 2014/2015), Rögle BK (SWE, 2015/2016)

První zápas v extralize:
První zápas ve Vítkovicích:
Počet zápasů v extralize: 0
Počet zápasů ve Vítkovicích: 0 (včetně Spengler Cupu a CHL)
Počet vstřelených branek v extralize: 0
Počet vstřelených branek ve Vítkovicích: 0 (včetně Spengler Cupu a CHL)

Reprezentace: Slovensko. Účastník ZOH 2014 a 2010. Účastník MS 2015, 2012, 2011 a 2010. Účastník MS „20“ 2005, 2004. Účastník MS „18“ 2003.
Dosavadní úspěchy: Vicemistr světa 2012. Vicemistr světa MS „18“ 2003
Draft NHL: 2003 – New York Rangers (50. celkově)