HCD – VIT 5:1: Davos Vítkovice jasně předčil a zaslouženě zvítězil

Ani napočtvrté se vítkovičtí hokejisté nemohli radovat z vítězství nad Davosem na Spengler Cupu. Střetnutí v základní skupině 87. ročníku turnaje bylo nejméně vyrovnané ze všech dosavadních konfrontací na Poháru. Domácí tým Ostravany jasně předčil. Vítkovice tak zakončily základní skupinu na posledním místě a v nedělním čtvrtfinále je čeká horší z dvojice Ženeva – CSKA Moskva.

Pro duel s Davosem nominovali trenéři do brány Romana Málka, „Romanovci“ se posunuli na pozici první formace. Do sestavy se oproti zápasu s Kanadou dostali Roman Szturc, Patrik Valčák a Marek Bail, naopak Jiří Burger, Jan Káňa a Lukáš Kovář dostali pro toto střetnutí volno. Byli to Ostravané, kdo udával tempo samotného úvodu zápasu, z toho také vytěžili první velkou šanci, Gian-Andrea Randegger vystřelil z kruhu a Leonardo Genonimu v bráně domácích propadl kotouč výstrojí za záda, bohužel jen těsně minul bránu, a tak se Vítkovice neujaly vedení. Byl to zřejmě tento moment, který zmobilizoval tým trenéra Arno Del Curta. Davos přidal a ve 3. minutě slavil první gól. Guggisberg si zajel za bránu Vítkovic a předložil Beatu Forsterovi kotouč před brankoviště, švýcarský vystřelil do protipohybu Romana Málka a uspěl – 1:0. Gólová radost Davosu ještě neutichla a kotouč už byl znovu v síti modro-bílých. Jedenadvacet sekund po Forsterově trefě se domácí dostali do pásma soupeře, Reto von Arx přihrával z pravého rohu na levou stranu zcela volnému Dino Wieserovi a ten zvyšoval – 2:0. Vítkovičtí pak dokázali zadržet další útočné vlny HCD, v 8. minutě Karol Sloboda v podstatě zopakoval akci Randeggera z úvodu, pálil od modré, Genoni nezachytil, ale kotouč opět jen projel brankovištěm a těsně minul bránu. Velká příležitost ke korekci stavu se Ostravanům naskytla při jediném vyloučení v první třetině. Bohužel modro-bílí si během přesilovky nedokázali vytvořit natolik vážnou šanci, aby mohli ohrozit vedení HCD. V 16. minutě se formace Kucsera – Kolouch – Valčák snažila prosadit pomocí důrazu v brankovišti, ale Genoni byl neoblomný. V posledních sekundách prvního dějství neuspěl ani Huna, který zachytil nepovedenou rozehrávku soupeře přímo v jeho pásmu, ale nezakončil přesně.

Okamžitě po přestávce byli Ostravané nuceni se bránit přesile domácích, ale zvládli oslabení výborně. Mohl to být dobrý odrazový můstek pro nasměrování zápasu k vyrovnání, jenže nebyl. Od Vítkovic se odklonilo i štěstí. Po skončení oslabení zavel Grossmann kotouč do brankoviště, kde ovšem při zblokování střely puk vyletěl nad Romana Málka a zapadl mu do brány – 3:0. Už se zdálo, že se Vítkovičtí zvednou, Málek zlikvidoval dva pokusy Corviho, přitom jeden vyhlavičkoval při další přesilovce. Jenže Davos si tak jako tak našel cestu ke čtvrté brance. V další početní výhodě vybojoval Hoffmann puk u mantinelu, ale namísto sestavení přesilovkového vzorce jej zavezl na střed a švihem přidal další gól – 4:0. Vítkovičtí snahu o změnu nevzdali, ve 32. minutě střílel ze středu Hlinka, Genoni byl připraven. Petr Strapáč dokonce trefil břevno davoské brány. Kýženého gólu se ale modro-bílí nedočkali ani po čtyřiceti minutách, Davos v pohodě držel čtyřbrankové vedení.

Také třetí třetina začala početní výhodou Davosu. Trojité vyloučení Vítkovic nabídlo domácím dokonce i přesilovku pěti proti třem, tu Ostravané ustáli, ale když už se bránili ve čtyřech, propálil Koistinen vše, co měl před sebou – 5:0. Pětibrankový rozdíl byl na modro-bílé moc, a tak záhy konečně udeřili i oni. Nejprve Roman Szturc zkoušel překonat Genoniho dorážením v brankovišti, ale když zjistil, že to tudy nepůjde, v následné šanci zblízka dlouhou kličkou potáhl kotouč na pravou stranu a zasunul jej do odkryté brány – 5:1. Poté se více vylučovalo, než hrálo. Vítkovičtí byli opět nuceni se necelou půlminutu bránit dvojnásobné početní nevýhodě, ale zvládli i tuto. Když se pak síly na ledě obrátily v neprospěch domácích, mohli i znovu snížit, Ondřej Roman rozdal znovu jednu ze svých skvělých přihrávek zpoza brány, ale střelu Michaela Vandase Genoni vystihl. Těžko říct, zda za daného stavu a s přibývajícím časem Davos polevil, nicméně z hlediště se situace na ledě začala jevit tak, jako by konečně Vítkovice srovnaly se svým soupeřem krok. Vyprodaná Vaillant Arena se sice nezačala strachovat o výsledek, ale domácí fandové začali poznávat ty Vítkovice, které v předešlých letech tolik oslavovali. Modro-bílí i přesto neměli dostatek prostoru výsledek nějak výrazněji změnit ve svůj prospěch, Davos rozhodně ani v těchto chvílích nebyl bezzubý a Roman Málek se musel pořádně ohánět, aby zamezil dalšímu gólu ve své bráně. Dvě a půl minuty před koncem Vítkovičtí sahali po druhém gólu, svižná střela Hlinky z kruhu už už propadávala Genonimu mezi betony, ale švýcarský gólman přece jen na poslední chvíli stačil nohy sklapnout a zadržet puk před čarou. Čtyřicet sekund před třetí sirénou se Ostravané dočkali ještě jedné příležitosti v podobě přesilové hry, ani ta ale nic na výsledku nezměnila. Vítkovice Davosu podlehly na Spengler Cupu i počtvrté a ve čtvrtfinále vyzvou druhý tým ze sousední skupiny, jednoho z dvojice Ženeva – CSKA Moskva.

Ohlasy trenérů po utkání:

Peter Oremus: Hráli jsme proti velmi silnému a zkušenému soupeři. V zápase jsme udělali množství chyb, které v našem výkonu jednoznačně neměly být, tím jsme Davosu dopomohly k vítězství, ale je potřeba zopakovat, že Davos je opravdu silným mužstvem, které si pro výhru došlo samo.

Spengler Cup 2013

HC Davos – HC VÍTKOVICE STEEL 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky: 3. Forster (Guggisberg, Ambühl), 4. Wieser (R. von Arx, Bürgler), 23. Grossmann, 27. Hoffmann (O´Connor), 44. Koistinen (Bürgler) – 45. Szturc (Hlinka). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Olenin (Rus.) – Arm, Kohler (oba Švýc.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6303 (vyprodáno)

HC Davos: Genoni – Forster, Schneeberger, Koistinen, Grossmann, O´Connor, Back, Kutlák, Aeschlimann – Ambühl, Corvi, Guggisberg – Wieser, R. von Arx, Bürgler – Hofmann, Sciaronni, Walser – Paulsson, Ryser, Sejna.

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Sloboda, Kudělka, Randegger, Stehlík, Bail, M. Hruška, Dudáš, Pastor – Svačina, Roman, Huna – Strapáč, Húževka, Němec – Szturc, Hlinka, Vandas – Kucsera, Valčák, Kolouch.