Finiš základní části a vítkovický boj o místa v šestce začíná ve středu

Posledních deset kol základní části, pro Vítkovice už jen devět utkání. Dlouhodobá soutěž se blíží ke svému finiši, po reprezentační pauze čeká modro-bílé závěrečná fáze první části sezony.

HC Vítkovice RideraNa pátém místě s jedním zápasem navíc oproti regulérnímu extraligovému rozpisu jsou během právě probíhající reprezentační přestávky hokejisté Vítkovic. Jedno utkání navíc mají, s výjimkou Plzně, také oproti všem svým nejbližším sousedům. Rozestupy jsou přitom prakticky minimální. S dvaasedmdesáti body dělí Ostravany například od třetí pozice jen čtyři bodíky, hrana šestky je na distanc šesti bodů. Závěr základní části tak bude mít i pro Vítkovice značné grády.

Je jasné, že Ostravané chtějí své postavení v top 6 udržet. Díky tomu se vyhnou předkolu a postoupí přímo do čtvrtfinále play off. Udržení šestky je primárním a klíčovým úkolem, tím druhým v pořadí je pokud možno vybojovat co nejvýhodnější pozici pro play off – čtyřka zaručuje start a rozhodující zápasy na domácím ledě minimálně ve čtvrtfinále. A vzhledem k bilanci posledních zápasů by domácí výhoda byla pro Vítkovice nespornou pomocí. Před pauzou měli modro-bílí šňůru devíti vítězství v řadě na domácí půdě, zatímco venku neuspěli od 30. prosince – tedy ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech.

„Tyto dny, kdy probíhá reprezentační přestávka, máme na to, abychom dali vše dohromady, potrénovali, jak se říká, dobili baterky. Také je nutné doléčit a vyřešit nějaké zdravotní problémy, které se s ohledem na předešlý program a množství zápasů v rychlém tempu za sebou logicky nasbíraly,“ říká k právě probíhající reprezentační pauze kouč Jakub Petr.

Cíl pro finiš základní části hlavní vítkovický trenér sice zcela explicitně neřekl, ale kdo umí číst mezi řádky, pochopí, co tím myslí. „Poslední zápasy základní části využijeme k tomu, abychom se poprali o to, že v play off nebudeme hrát jen tři až pět zápasů navíc.“

Koho do závěrečného boje budou mít vítkovičtí rytíři k dispozici? Uvidí se. Stav mužstva před pauzou byl takový, že pro zranění či nemoc chyběli v sestavě útočník Ondřej Roman, obránci Jan Výtisk a Blaž Gregorc, k nim je samozřejmě nutné přičíst dlouhodobě zraněného Daniela Kurovského, který sice v posledních týdnech už zahájil přípravu na ledě, ale je otázkou kdy a zda bude připraven do letošní sezony zasáhnout. Určitý zdravotní problém si přivodil na reprezentačním srazu i brankář Patrik Bartošák. Jaké je povahy a jak dlouho bude brankářská jednička Vítkovicím chybět – zda vůbec – není zatím specifikováno.

Finiš základní části začne pro Vítkovice po reprezentační pauze ve středu 13. února. Na těžkém a horkém ledě Plzně, která se v posledních zápasech vybičovala k fantastickým výsledkům a rychlou stíhací jízdou se už dotáhla na třetí místo, bez ohledu na to, že oproti ostatním má zápas k dobru (oproti Vítkovicím dokonce dva). Ostravané budou pokračovat venku, konkrétně v neděli v televizním utkání ve Zlíně.

Středobodem domácího dění ve finiši základní části bude pro Ostravany trojutkání s Chomutovem, Třincem a Karlovými Vary v termínech 19., 22. a 24. února. Samozřejmě především čtvrté derby s třineckými Oceláři bude jednou z nejatraktivnějších bitev.

Začátkem března už to půjde z pohledu modro-bílých ráz na ráz. 1. března na ledě mistrovské Komety, 3. března doma s Hradcem Králové, 5. března v Liberci a nakonec 8. března doma s Litvínovem. Poslední dvě kola se již tradičně hrají na všech stadionech ve stejný čas – proto v Liberci se hraje 51. kolo v 17:30 hodin a domácí utkání s Litvínovem v 52. kole se hraje až od 18 hodin.

Tipsport Extraliga 2018/2019 – závěr základní části

 

Tipsport Extraliga 2018/2019 – po 42. kole