Dvougólový David Květoň: Bitva o každý centimetr ledu, ale byli jsme šťastnější

Střelecky mlčel David Květoň od únorového utkání 43.kola v Plzni, ale po devíti zápasech se rozstřílel ve vyrovnaném souboji s pražskou Spartou hned dvěma brankami. Zejména kuriózní trefa za nerozhodného stavu 1:1 v poslední třetině definitivně rozhodla druhé utkání v Ostravar Areně.

HC Vítkovice RideraDavide, jak bys zápas ohodnotil z tvého pohledu?

Těžký zápas, bitva, boj a každý kousek ledu a my jsme byli prostě dneska šťastnější. Bartes (Patrik Bartošák) zase skvěle zachytal a prostě jsme to odmakali, ubojovali. Podobně jako včera.

U druhého gólu ta pozice vypadala dost krkolomně. Střela téměř zpoza nohou nebo jak jsi to viděl ty?

Ondra Roman jel klasicky za bránu a věděl jsem, že to tam bude házet. Dostal jsem to do nohy a přikopával jsem si to, pak jsem tam dal i hokejku a nějak jsem to vystřelil. Já ani nevím sám jak. Strašně šťastný gól, ale bereme ho. Je to výhra, takže super.

První gól, to byla střela mezi betony, kdy jsi tam udělal kličku na střed. Chtěli jsi to tak udělat?

Zase Ondra mě skvělou přihrávkou hodil na střed do jízdy. Jeli jsme dva na jednoho a chtěl jsem to dávat Radovi Tyborovi, ale sparťanský bek to udělal skvěle a zamezil mi té přihrávce. Počkal jsem a už mi nezbývalo nic jiného než zabrzdit a procpat to mezi betony. Už jsme byl strašně blízko a tam už nešlo nic dělat.

Co bylo klíčové, abyste vyhráli i podruhé?

Hlavně to, že jsme to otočili. Moc jsme těch zápasů v sezoně neotáčeli. V tom jsme nebyli moc dobří, ale teď vidíme, že to jde a podle mě klíčové bylo nasazení všech hráčů. My jsme tam dneska nechali všechno do posledního kluka, co je v šatně.

Konečně jsi dal dva góly, oddechl sis, že to tam konečně zase padá?

Tak oddechl … samozřejmě je to příjemné. Občas si dělám těžkou hlavu z toho, že nepomůžu týmu. Ale o tom to není. Včera zase dva jedna po upracovaném výkonu, dneska to samé. Kdo toho góla dá je jedno. V šatně je cítit, že táhneme jako tým. Podporujeme se a je šumák, kdo ho dá.

Jak těžké bylo ustát tlak Sparty? Hráli dvě třetiny hodně aktivně a možná byli i lepší, přinejmenším šancí měli více.

Byli a první třetinu nás přehrávali, to si musíme přiznat. Do vyrovnávacího gólu hráli lépe než včera. Byli rychlejší a agresivnější. Jak jsme vyrovnali, tak se to srovnalo a ke konci druhé už jsme byli mírně lepší i my. Třetí byla vyrovnaná, šance byly na obou stranách a my jsme byli šťastnější.

Šarvátek bylo v první části hodně, tlačili se a šli po Patriku Bartošákovi. Jak jsi to viděl ty?

Možná, že to měli v plánu… tedy určitě to měli v plánu tlačit se do branky, ale to my taky. My se ale nedáme, Bartese (Patrik Bartošák) musíme chránit. Víme, že do něj jdou, ale bylo to na obě strany. Pak mi přišlo, že se to zklidnilo a bylo to normální. Ze začátku mi přišlo, že to bylo extrémní a někdy až zbytečné. Ale tohle je hokej.

Řekli jste si, že je třeba hrát hokej, protože po první pauze už potyčky ustaly?

Jistě, probírali jsme to, že to asi mají v plánu. Ale řekli jsme si, že budeme Patrika chránit a nenecháme se vyprovokovat, což si myslím, že se nám povedlo.

Na konci základní části vám utíkaly zápasy na konci, teď jste dvě koncovky zvládli. Je to cenné, že to už dokážete závěry zvládnout?

Je to cenné. Už včera to někdo říkal a dneska taky, že je to cennější, než vyhrát třeba 5:1. Vážíme si toho moc. Teď zregenerujeme a pojedeme do Prahy.

Měl jsi tam i moment, kdy jsi na brankové čáře v kleče pomáhal Patriku Bartošákovi. To byl záměr?

Nene, tam někdo objíždel bránu, myslím Bukarts a byl jsem na brankovišti, tak jsem tam zaklekl, kdyby chtěl rychle vystřelit. Ale on si ještě povyjel a Patrik (Bartošák) tam už byl, tak jsem mu tam asi trochu překážel. (smích) Pak jsme se tomu smáli na střídačce, bylo to takové směšné. Ale už jsem neměl jak se odtama dostat, Patrik mě tam sevřel u tyče.

Gesto Josefa Hrabala jste ocenili kdy odvolal vyloučení po údajné vysoké hokejce?

Jasně, pokud to tak cítil, tak to udělal správně, tak jak se to má dělat. Musíme si to uhrát jinak, ne chtít přesilovky, které nebyly.

Vedete o dva zápasy, to znáte z před dvou let proti Plzni. Jak tedy odehrát zápas na Spartě, kde jste letos ještě nevyhráli?

Je na čase vyhrát. Pojdeme tam s tím, že tam chceme vyhrát. Nechceme spoléhat na nic jiného. Máš pravdu, s Plzní to tak bylo, vedli jsme a nedotáhli to. Ale ten tým je zkušenější, takže vím, že tam pojedeme s tím, že to chceme uhrát.