Další na programu? Herní soustředění. Vítkovice míří do Švýcarska

Dvoutýdenní trénink na ledě přetaví brzy v první zápasovou zkoušku. Hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA vyrazí v pátek v noci do Švýcarska, kde je čeká herní soustředění se čtyřmi veletěžkými přípravnými zápasy. Turné začíná hned v neděli pikantním duelem s HC Davos.

Před dvěma týdny vyjeli hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA poprvé na led. Období převážně dvoufázových tréninků v Ostravě se chýlí ke konci a na svěřence trenéra Jakuba Petra čekají první zápasové prověrky. Netradičně k nim modro-bílí zamíří až do Švýcarska.

„Příprava probíhá podle plánu, nyní pokračujeme s tím, že nás čeká už zápasová zátěž. Přípravné zápasy odstartujeme na herním soustředění ve Švýcarsku. Podotýkám, že jde opravdu o tréninkovo-herní soustředění, také proto s námi jede i náš kondiční trenér a plán je takový, že bude pokračovat plná tréninková zátěž, ze které přejdeme do zápasů,“ říká kouč Jakub Petr. Útočištěm jeho týmu v zemi helvétského kříže bude městečko Sursee, jehož sportovní dominantou je komplex zimního stadionu a fotbalového stadionu s atletickou drahou. Zde odehrají Ostavané tři ze čtyř přípravných duelů.

Soupeři Vítkovic ve Švýcarsku budou pořádně zvuční. Hned v neděli na ně čeká nejúspěšnější hokejový klub země a také hokejové Evropy HC Davos. V úterý vyjedou Ostravané do Rapperswill, kde se střetnou s místními Lakers, vrátí se zpět do Sursee a ve čtvrtek vyzvou aktuálního švýcarského vicemistra EV Zug. Závěr švýcarského herního soustředění obstará sobotní bitva s Ambri-Piotta.

„S ohledem na pojetí tohoto herního soustředění máme v plánu případně do zápasů nasadit užší soupisku, než bývá zvykem v extralize, ale pravdou je, že minimálně pro první zápas s Davosem k tomuto kroku, vzhledem k absolvované dlouhé cestě, nepřistoupíme. Uvidíme, jak to bude v dalších zápasech,“ přemýšlí nahlas trenér Petr.

Do Švýcarska jede celý širší kádr vítkovického týmu, což znamená 26 hráčů, včetně brankářů. Ostravskou sportovní veřejností se stále probírá, zda ještě někdo modro-bílý celek před startem extraligy posílí, nejčastěji se skloňují jména jako Vladimír Svačina nebo Marek Hrbas. Trenér Jakub Petr nechtěl být, logicky, v této otázce konkrétnější, nicméně zcela se jí nevyhnul: „Jedeme s aktuálním kádrem, který máme k dispozici. I v posledních týdnech a dnech probíhala jednání s bývalými hráči, kteří mají za sebou určitou vítkovickou minulost, to rozhodně nepopírám. Ale stále platí, že máme určité finanční mantinely, do kterých se musíme vejít. Naši bývalí hráči logicky mají za sebou i jiná angažmá, díky kterým jejich cena vzrostla a ne vždy je to pak o tom, co bychom si v týmu přáli, ale na co skutečně reálně máme finance. Uvidíme, co bude dál, každopádně do Švýcarska jedeme v tom složení, v jakém jsme zahájili přípravu na ledě.“

Spekulace stranou, před Ostravany čekají těžcí soupeři, kteří jako první prověří to, čemu se hráči s trenéry věnovali od května nejprve na suchu v rámci kondiční přípravy a následně od července na ledě. „Je to herní soustředění, čekají nás přípravné zápasy. Určité vazby v sestavě už v hlavě máme a podle nich chceme jednak sestavit formace a jednak i hrát, ale budou to první testy, takže naším cílem je tyto vazby ozkoušet a následně reagovat na to, jak se vyvíjejí, případně korigovat jak po stránce taktické, tak po stránce složení. Ukáže se až v zápasech, z toho musíme vycházet.“

A co se dá vlastně, po herní stránce, od švýcarského turné čekat? „V minulých letech jsem říkal, že první zápasy bývají vždy takový letní hokej. To může platit o zápasech například s Havířovem nebo Vsetínem, ale pokud jdete v prvním zápase proti švýcarskému velkoklubu HC Davos, tak o letním hokeji nemůže být řeč. Já jsem rád, že nás čeká taková kvalitní a nebojím se říct i veletěžká zkouška hned na úvod. Znovu podotýkám, že to pro tým nebude snadné, je v plánu dlouhé cestování, jsou v plánu náročné tréninky přímo ve Švýcarsku a do toho jedni z nejtěžších evropských soupeřů, ale od toho je to příprava, takové podmínky nám mohou leccos prozradit a ukázat. Určitě se těšíme.“

Vítkovická výprava opouští Ostravu v noci z pátku na sobotu. Během soboty čeká tým trénink už na ledě zimního stadionu v Sursee, v neděli pak již zmíněný úvodní zápas s HC Davos v rámci tzv. Lehner Cupu.

Příprava 2019 – lehner cup (švýcarsko)

HC VÍTKOVICE RIDERA, SOUPISKA A-TÝMU k 8. 8. 2019

Daniel Dolejš