Čtvrtek, 16:00, ČT SPORT: Záznam epického finále 1993

Projekt Archiv Z nabídne ve čtvrtek 19. března vítkovickým fanouškům jedinečný návrat do minulosti! Bezmála pětihodinový blok záznamů a rozhovorů, které připomenou epickou bitvu finále Federální hokejové ligy 1993 mezi Spartou a Vítkovicemi. Nenechte si tento zážitek, byť s hořkým koncem, ujít!

Byl to neuvěřitelný ročník a kdo jej nezažil, neměl by si nechat ujít jeho reprízu. I když sezona 1992/1993 skončila pro Vítkovice těsně pod vrcholem a hodně hořkým pohledem na slavící mistrovskou Spartu, patří jednoznačně k tomu nejlepšímu a nezapomenutelnému v historii samotného ostravského klubu i československého hokeje.

Boj o poslední československý hokejový titul byl neuvěřitelně ostrý, kontroverzní, vypjatý, emotivní a dodnes v jeho přímých účastnících zanechává zvláštní příchuť, v některých i pachuť. Zatímco kapitán Sparty se opíjel euforií a slavil se svými spoluhráči fakt, že se stali posledními hokejovými mistry Československa, nenadálou střevní virózou zdecimovaný tým Vítkovic se nemohl zbavit pocitu, že byl o šanci na třetí mistrovský titul okraden. Jak nečekanou otravou z jídla po zápasech v Praze, tak spornými výroky rozhodčích. Vše vygradovalo v průběhu druhé třetiny čtvrtého zápasu, kdy rozzuřený boss ostravského celku František Černík seběhl s mistrovským pohárem dolů k ledu a vnutil jej na střídačku Sparty se slovy „Tak už si ho vemte a jeďte domů, když neumíte vyhrávat férově.“ A po skončení zápasu musel hlasatel vyprodaný Palác kultury a sportu v Ostravě uklidňovat, rozhořčení fanoušci zasypali led tenisovými míčky a také se snažili dostat se na kluziště, druhé místo pro ně nebylo úspěchem, stejně jako pro některé z hráčů Vítkovic, kteří si na protest proti vyvrcholení finálové série sundávali z krku bronzové medaile.

Ale ročník 1992/1993 byl unikátní i v jiných ohledech. Vítkovická parta byla neskutečně silná, přitom drtivá většina hráčů byli odchovanci. Životní sezonu zažíval Miloš Holaň, který z pozice obránce nebyl daleko tomu, aby vyhrál tabulku střelců a byl nejproduktivnějším hráčem celé ligy!

Vyvrcholení poslední sezony, ve které spolu dohromady hrály české i slovenské kluby, přináší v rámci svého projektu Archiv Z v záznamu kanál ČT SPORT ve čtvrtek 19. března od 16:00 hodin. Nenechte si jej ujít, ať jste tuto sezonu zažili, nebo ji znáte jen z vyprávění, stojí to za to!

Kolečko vítkovických hokejistů při loučení s fanoušky po konci finále 1993. Miloš Holaň v popředí se stříbrnou medailí na krku, to Petr Fabián za ním si medaili sundal

Kapitán Sparty Jiří Kročák s mistrovským pohárem, vyprodaný Palác kultury a sportu novopečené mistry a poslední šampiony Československa vypískal