Čtvrteční derby Vítkovicím body nepřineslo

O den později a o několik desítek metrů dále následoval po derby dorostu i vzájemný zápas juniorek. Ve velké hale ostravské Sarezy si druhé derby během dvou dní vyzkoušeli celkem tři hráči, v dresu Sarezy se v obou zápasech objevil Michal Šiška, v dresu Vítkovic pak Ondřej Palát a Adam Sedlák. Na střídačkách poté zůstal na každé straně ještě jeden hráč, který měl v nohách i středeční derby – na domácí straně Jiří Parma, na straně hostí Adam Polášek.

Čtvrteční zápas se však oproti tomu středečnímu odvíjel zcela jinak. Už ve 3. minutě otevřeli domácí skóre, když se po nepovedené rozehrávce prohnal vítkovickou obranou Šofer a kličkou mezi nohy poprvé překonal vítkovického gólmana Vošvrdu. Vítkovičtí nebyli dnes ve své kůži a rychlý útočný hokej první třetiny byl výrazně nebezpečnější právě pro ně. V 15. minutě začala hokejistům Sarezy dvouminutová přesilová hra 5 na 3 a u vítkovické klece bylo opět horko. Dorážku Tejkla ještě zlikvidoval lapačkou Vošvrda, ale na teč Sluštíka po ráně od modré byl už vítkovický gólman krátký. Do konce třetiny mohlo být hostům ještě hůře, nicméně Tejklův únik zastavil naštěstí pro hosty jejich brankář.

Petr Tejkl byl k nezastavení i ve druhé části. Hned ve 21. minutě se zjevil sám před Vošvrdou, ale ten měl pro jeho pokus nachystanou dnes už poněkolikáté svou rukavici. Ve 24. minutě už však byla Vošvrdova levá ruka krátká, to když se zcela sám objevil kousek za modrou čárou Jelšík a příklepem poslal ránu přesně do horního rohu – 3:0. Vítkovice na tom v těchto fázích zápasu nebyly vůbec dobře a jenom díky svému gólmanovi to nebylo ještě horší. Ve 25. minutě se přímo před ním zjevil s pukem Smeták, ale souboj dvou hráčů s číslem 33 na dresu vyhrál díky skvělému zákroku vítkovický gólman. V polovině zápasu vítkovičtí zvedli hlavu a Strapáč z mezikruží prostřelil Iláše – 3:1. Naději hostů však hráči Sarezy rychle utnuli, o tři minuty později převedli kombinaci na dvě rychlé přihrávky a zcela nekrytý zakončoval do prázdné klece Mikula.

Skóre 4:1 bylo pro domácí poměrně bezpečné, Iláš v brance Sarezy byl v dobré formě a hosté měli neustále problémy s obrannou činností. Další ze svých dnešních akcí předvedl v 51. minutě Tejkl a zopakoval si samostatný únik, ale jeho kličku Vošvrda vykryl a udržel tak svůj tým alespoň teoreticky ve hře. Vítkovický útok však byl dnes marný a Veleckého snížení na 4:2 v 58. minutě přišlo příliš pozdě. Domácí si výhru pohlídali, nepustili hosty k pokusu o power-play a v 60. minutě naopak i po dvou výborných Vošvrdových zákrocích pojistili do odkryté klece svou výhru pátým gólem.

„Dnes jsme hráli velmi špatně v obraně. Tím ovšem nechci říci, že hráli špatně pouze obránci. Celá obranná hra je v poslední době špatná a inkasujeme příliš branek,“ nebyl po zápase spokojen s výkonem svého týmu trenér Zdeněk Moták. „Na záskok jsme si dnes vzali několik kluků z dorostu, protože máme opět zraněné hráče, Martin Dudáš se vyfauloval a Ondra Mikula je se slovenským nároďákem,“ vysvětluje Moták přítomnost mladých tváří v dresu juniorky. Týmu však nepomohly k zisku bodů. Vítkovice prohrály už předchozí zápas v Brně a od obou těchto utkání se určitě očekával nějaký bodový zisk. Nyní naopak čeká juniory HC Vítkovice Steel Třinec, čili tým z elitní čtveřice. „Určitě to zní jako klišé, ale my jdeme do každého zápasu stejně – s tím, že chceme vyhrát. Tento tým je velmi ofenzivně laděný a musíme si to proto trochu srovnat v hlavách a zlepšit obrannou hru. Čekají nás nyní v rychlém sledu nároční soupeři z Třince a Vsetína a to může být problém,“ připouští kouč. Ani návrat na domácí led po zápase s Třincem nevidí trenér příliš jako vysvobození ze série utkání venku. „Těžko hovořit o domácím ledě, protože trénujeme i hrajeme na Ledňáčku. Je sice pravda, že většina z našich kluků na tom kluzišti vyrostla, ale opravdu domácí prostředí bude až v ČEz Aréně,“ uzavírá svou úvahu Zdeněk Moták.

Junioři HC Vítkovice Steel nyní zajíždějí k poslednímu utkání ze série zápasů venku do Třince, doma se představí v pondělí 18.12. od 17:00, kdy na Ledňáčku nastoupí proti týmu Vsetína.

HC Sareza Ostrava – HC Vítkovice Steel 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 3. Šofer (Belanec), 16. Sluštík (Palík, Smeták), 24. Jelšík (Tejkl, Dušek), 34. Mikula (Palík, Smeták), 60. Mocek (Tejkl, Smeták) – 31. Strapáč (Bursík), 58. Velecký (Valchař). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 29:27. Rozhodčí: Smeták – Pála, Jurečka. 150 diváků.

HC Sareza Ostrava: Iláš – Tomis, Vajda, Měkýš, Palík, Tinka, Šiška – Jelšík, Tejkl, Dušek – Sluštík, Smeták, Mocek – Šofer, Belanec, Mikula.

HC Vítkovice Steel: Vošvrda – Falter, Hartmann, Sedlák, Hrubý, Mlynář, Voráček – Valchař, Strapáč, Velecký – Klimša, Maliník, Káňa – Szturc, Hamrák, Bursík – Palát, Olšar, Kara.