CSK – VIT 3:2 PP: Dramatické čtvrtfinále rozhodlo ve prospěch CSKA až prodloužení

Pouť Vítkovic na Spengler Cupu 2013 skončila ve čtvrtfinále. Otravský celek v zápase s CSKA Moskva vedl 2:0 a byl hodně nebezpečným. Rusové ale dokázali vyrovnat a v prodloužení i díky přesilové hře získat pro sebe postup do semifinále. Český zástupce na nejprestižnějším turnaji tak končí.

Čtvrtfinále mezi Vítkovicemi a CSKA slibovalo velkou bitvu už před zápasem. Šatny obou týmů dělila ve Vaillant Areně v Davosu jen uzounká chodbička, možná právě proto atmosféra boje o vše ještě zhoustla. Vítkovičtí vrátili do sestavy Jiřího Burgera a Jana Káňu, do brány se postavil Filip Šindelář. Pro CSKA to byl třetí zápas v řadě a čtvrtý v pěti dnech, možná právě proto dostaly v tomto klíčovém duelu volno hvězdy Sergej Fjodorov a Alexandr Radulov, americký trenér John Torchetti navíc vinou zranění dvou hráčů postavil šest obránců a jen tři kompletní útoky. Přestože v první třetině byli fandové v zaplněné hale spíše tišší, dění na ledě bylo hodně atraktivní, a to hlavně pro fanoušky českého týmu, protože Vítkovice se CSKA v první dvacetiminutovce vyrovnaly, ne-li je chvílemi přehrávali. Velice brzy si Ostravané vypracovali velmi slibné šance, v přesilové hře střílel od modré čáry Hruška a kotouč tečoval Peter Húževka. Také slepené střely Valčáka a Kucsery dost potrápily slovenského brankáře v dresu Moskvy Rastislava Staňu. I Filip Šindelář si na kotouč sáhl, jako při střele Denisova, ale vesměs šlo jen o krátké výpady, zatímco většina hry se odbývala na polovině ruského celku. Slibný byl tandem Petra Koloucha s Lukášem Kucserou. CSKA poprvé opravdu vážněji zahrozil nejprve v 7. minutě po akci dvou na jednoho, kdy puk zůstal v brankovišti Vítkovic a strhla se o něj šermovačka skoro všech hráčů na ledě, naštěstí odpal jednoho z ostravských bránících smazal nebezpečí. Také vyloučení na straně modro-bílých přineslo šanci Rusů, pálil Jegoršev, ale Šindelář byl na místě a co více, z tohoto oslabení Vítkovičtí vytěžili brejkovou situaci a i následnou dorážku Romana Szturce. Ve 14. minutě našel Jiří Burger zpoza brány na kruhu skvěle Karola Slobodu, ale puk Staňa vyrazil a jeho spoluhráči pokryli možné dorážky. Krátce na to se stadion zvedl ze sedaček. Petr Strapáč napadal Olega Saprykina, čistým bodyčkem jej poslal na mantinel, jenže vrátka střídačky CSKA nebyla dovřena a ruský zadák vpadl pod lavice a dlouho se nemohl zvednout. Konec třetiny přinesl i náznak pěstní konfrontace, to když Denis Denisov nejprve vyzval Michaela Vandase a pak se jal vysvětlovat si něco s Milanem Hruškou. První části chyběly jen góly, přitom Vítkovice CSKA jasně přestřílely v poměru 14:6.

Druhá třetina začala pro Ostravany velmi dobře, modro-bílí do poloviny zápasu svého soupeře přehrávali a konečně se to projevilo i na stavu zápasu. Filip Šindelář nejprve zlikvidoval pokusy Gimajeva, Rylova v přesilové hře a když za ním krátce na to zazvonila tyč, jeho spoluhráči se jakoby rozhodli pojistit si vše gólově. Ve 25. minutě nabil Jiří Burger Richardu Stehlíkovi a vítkovický obr čistě prostřelil vše před sebou – 0:1. Půlminutku poté se na zteč vydali „romanovci“, přečíslení dvou proti jednomu rozjel z levé strany Rudolf Huna. Ten také posunul doprava na Ondřeje Romana, kterému se sice podařilo prostřelit Staňu, ale kotouč zůstal před čarou, a tak gólové zakončení zbylo na Vladimíra Svačinu – 0:2. Třetí branku měl na holi Jiří Burger, ale Staňa vytáhnul puk mimo bránu ramenem. Rusové se ale nevzdali. V polovině utkání vrhli síly směrem k vyrovnání. Pomohl tomu únik po křídle Ruslana Zajnullina, který ze strany prostřelil Filipa Šindeláře mezi betony – 1:2. Pak začalo být před ostravskou bránou hodně horko, vinu na tom měla i vyloučení na vítkovické straně. A jedno z nich mělo být potrestáno. Osm sekund před druhou sirénou nastřeloval Prochorkin křížně z pravé strany na levou tyč, u které už číhal Žarkov a kotouč usměrnil do sítě – 2:2.

Za vyrovnaného stavu začal zápas ve třetí třetině znovu. V jejím úvodu měli Ostravané početní výhodu, ve které byli i střelecky dost aktivní, jenže chyběl důraz v brankovišti, který by dotlačil vyražené kotouče za čáru. Ve 46. minutě byli Vítkovičtí blízko vedoucímu gólu, Randegger nahodil puk bekhendem před bránu a Jiří Burger tečí nastřelil tyč svatyně CSKA. Pak se snažila první formace Moskvanů uspět důrazně před brankovištěm a následně také z dálky tvrdou střelou. Skvělý zákrok předvedl Filip Šindelář, když lapačkou zneškodnil velmi nebezpečnou a rychlou střelu Frolova. A stejně nekompromisní byl vítkovický gólman i proti pokusu Němirovského. CSKA znovu začalo získávat převahu. V 50. minutě zůstal po nenápadném ataku jednoho z protihráčů ležet na ledě Patrik Valčák a hodně těžce a s velmi bolestivou grimasou se z něj po dlouhé době zvedal. Vítkovičtí začali bojovat proti převaze soupeře aktivní hrou, více napadali, sevření v pásmu CSKA zásluhou Burgerovy lajny vypadalo nadějně. Ještě nadějnější byla Hunova dorážka střílené přihrávky Vladimíra Svačiny, jenže ta jen těsně prolétla kolem tyče a prázdného prostoru v bráně. Přečíslení dvou proti jednomu mohl po přihrávce Vandase zužitkovat Roman Szturc, ale tváří v tvář Staňovi přestřelil bránu. A najednou to byli znovu Vítkovičtí, kdo určoval tempo. Moskva se soustředila jen na protiútoky. Atmosféra houstla. Poslední minutky třetí třetiny odtikávaly. CSKA jakoby chtělo počkat na prodloužení. Jenže necelou minutu před koncem museli Vítkovičtí do čtyř a bránit se přesilovce Moskvy. Tu ale Rusové sehráli spíše na jistotu. Vyčkávali. A čas vypršel.

V prodloužení pokračovala přesilovka CSKA. Hra čtyř proti třem Rusům už vyhovovala, usadili se v pásmu a po protečované přihrávce Mišarina poslal Moskvu do semifinále Rylov – 3:2. Vítkovice se tak se Spengler Cupem 2013 rozloučily, po dvou bronzových letech nedosáhli na medaili, i když měli k postupu mezi nejlepší čtyři celky blízko. Nejlepšími hráči Vítkovic na 87. ročníku Spenglerova poháru byli vyhlášeni Rudolf Huna, Ondřej Roman a Richard Stehlík.

Ohlasy trenérů po utkání:

Roman Šimíček: "Velké zklamání, tato prohra nás mrzí, měli jsme parádně rozehraný zápas, vedli jsme dva nula. Bohužel ve druhé třetině jsme udělali nějaké chyby, které CSKA potrestalo. Já myslím, že jsme hráli s nimi vyrovnanou partii, že jsme mohli ten zápas vyhrát. Bohužel, opět nám chyběl kousek, opakovalo se to, co s Kanadou. Spengler Cup pro nás skončil, a to znamená, že se musíme připravovat na třetího ledna, na zápas extraligy s Hradcem. Soustředit se na ligu a udělat maximum pro to, abychom vyhráli zápas doma a aby se nám začalo dařit. Na tři porážky ze Spengler Cupu musíme zapomenout a pracovat hlavně na extralize."

Spengler Cup 2013 – čtvrtfinále

CSKA Moskva – HC VÍTKOVICE STEEL 3:2 PP (0:0, 2:2, 0:0 – 1:0)

Branky: 30. Zajnullin (Mišarin, Ljubimov), 40. Žarkov (Prochorkin, Rylov), 61. Rylov (Mišarin) – 25. Stehlík (Burger), 26. Svačina (Roman, Huna). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Patafie (USA) – Kaderli, Kohler (oba Švýc.). Vyloučení:  5:5. Využití: 2:0. Diváci: 6303 (vyprodáno)

CSKA Moskva: Staňa – Mišarin, Rylov, Denisov, Jegoršev, Gimajev, Ogurcov – Němirovsky, Filippula, Saprykin – Žarkov, Prochorkin, Frolov – Něprjajev, Ljubimov, F. Fjodorov – Fjefelov, Zajnullin.

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Randegger, Stehlík, L. Kovář, Sloboda, Bail, M. Hruška, Dudáš, Pastor – J. Káňa, Burger, Strapáč – Svačina, Roman, Huna – Szturc, Húževka, Vandas – Valčák, Kolouch, Kucsera.