Bojovník Výtisk vládne dál! Ani zranění jej o trůn nepřipravilo

Foto: Karel Ševc / ČSLH

Skoro dva měsíce byl mimo hru, ale přesto jej z jeho trůnu nikdo nesesadil. Jan Výtisk i v sezoně 2017/2018 ovládl statistiku Radegast Index pro největší bojovníky české extraligy. Bodový rekord minulé sezony sice nepřekonal, ale vládne dál. A soupeřům při tom nahání hrůzu…

Na slavnostním galavečeru Hokejista sezony byl Jan Výtisk jediným ze tří vítkovických zástupců, který se dočkal výhry ve své kategorii. Ale zato s jasným přehledem a dlouho dopředu. Statistika Radegast Index by se opravdu bez nadsázky mohla v příštích letech jmenovat Cena Jana Výtiska. Vítkovický obránce vládne jejímu celkovému hodnocení od samotného počátku vyhlašování a i tentokrát převzal na slavnostním vyhlášení vítězů kamennou helmu pro šampiona a pro server hokej.cz zmínil své dojmy.

Extraligová metrika Radegast index byla letos ve své základní části ve znamení více borců, jen jeden z nich se však pyšní titulem Legenda. Jan Výtisk z HC Vítkovice Ridera. Ovládnul pět ze sedmi měsíčních hodnocení, v únoru se po více jak šestitýdenním zranění vrátil do hry, vybojoval si zpět zelenou helmu, symbol bojovníků, a nenechal tak nikoho na pochybách. Po skončení základní části si znovu došel pro celkové vítězství v letošním ročníku Radegast indexu, když dohromady posbíral 208 bodů.

LETOS TO OPRAVDU NEČEKAL

Oficiální statistiku nejvyšší hokejové soutěže, Radegast index, ovládl Jan Výtisk v celkovém hodnocení už potřetí za sebou. Média, fanoušci i soupeři o něm mluví jako o fenoménu, legendě, neskutečném obětavci a bojovníkovi. Není většího bojovníka a osobnosti, které by si soupeři vážili tak jako Jana Výtiska.

„Samozřejmě mě to těší, je to potřetí za sebou. Musím ale přiznat, že kvůli zranění, které mě letos doběhlo, jsem to vítězství opravdu nečekal,“ říká Jan Výtisk a pomalu se začíná učit od nestora co do počtu vítězství ve zcela jiné branži, Karla Gotta. V počtu jeho Slavíků má řízný bek ještě co dohánět, protože jeho letošní vítězství je „teprve“ třetí. „Neumím říct, která z výher v Radegast indexu byla nejcennější, protože ke každé vedla jiná cesta. Tu letošní cenu však můžu určitě nazvat nejpřekvapivější,“ přiznává Jan Výtisk.

SHODA NAPŘÍČ KLUBY

Zatímco loni překonal jako první a dosud jediný hráč hranici celkového počtu 400 bodů, letos mu k vítězství stačila zhruba polovina, konkrétně 208. Důvodem bodového poklesu je především úprava mechaniky, kdy se od letošního ročníku všechny úkony hodnotily jedním bodem. Druhý v pořadí Michal Trávníček z Litvínova nasbíral o 27 bodů méně, třetí Michal Gulaši z mistrovské Komety Brno 159 bodů.

Litvínovský ani brněnský hráč však nedosáhli na vítězství v měsíčním hodnocení Radegast indexu. To jim v prosinci vyfoukl pardubický útočník Patrik Poulíček, v lednu pak plzeňský mladík David Sklenička. „Nebýt zranění Honzy Výtiska, nikdy bych ocenění nezískal,“ nechal se slyšet Poulíček, který, stejně jako řada dalších hráčů, označil Výtiska za vůbec největšího bojovníka celé extraligy. „Když Honza naskočí na led, může si brankář v klidu přečíst noviny. Je neskutečné, kolik střel zablokuje a vůbec kolik práce zastane,“ vysekl poklonu Výtiskovi olomoucký bek Lukáš Galvas.

PUTOVNÍ KAMENNÁ HELMA

Ocenění za vítězství v Radegast indexu si Jan Výtisk převzal na galavečeru Hokejista sezony. Stejně jako loni i letos získá šek na pivo Radegast. Výše odměny odpovídá celkovému součtu bodů v letošním Radegast indexu. Letos si tak Výtisk odnesl 208 piv. „Samozřejmě už mám rozdělovník, ve velkém podělím tátu a tchána, něco málo pošlu i do kabiny,“ směje se ostravský obránce, který spolu s pivním šekem převzal i trofej pro vítěze, kamennou helmu. Letos poprvé se stává cenou putovní. Tedy v případě, že se v příští sezoně najde přemožitel, kterému Výtisk kamennou helmu přenechá.