Bez medaile, ale se skalpy slavného CSKA a Malmö

Foto: President cup 2018 – Lukáš Filipec / HC Oceláři

Dorostenci Vítkovic se na špičkově obsazeném President Cupu v Třinci předvedli v nejlepším světle. Se značně omlazeným kádrem dokázali držet krok s českou i evropskou špičkou. Jako jediní dokonce dokázal porazit celkového vítěze turnaje CSKA Moskva.

Už před startem přípravy avizoval trenér dorostu HC VÍTKOVICE RIDERA Jan Vavrečka, že v týmu oproti loňskému složení došlo k řadě změn. Čtvrtý celek uplynulé sezony opustila řada starších a hlavně herně klíčových hráčů. Se značně omlazeným kádrem tak Ostravané vyrazili na první zatěžkávací zkoušku před novým ročníkem Extraligy, na špičkově obsazený President Cup do Třince. A do Slezska jeli bez bázně.

Dravost i nebojácnost vítkovického týmu na sobě hned v prvním duelu poznaly mladé naděje slavného CSKA Moskva. Loni Rusové z hlavního města ovládli turnaj, ale letos hned v prvním utkání narazili. „Musím říct, že vstup do turnaje jsme měli opravdu povedený. Naši kluci, i když jsme v týmu měli docela dost hráčů ročníku 2005, což je vlastně ještě ročník 9. třídy, bojovali, nedali kousek ledu zadarmo a dařilo se jim také při hře dopředu,“ mohl chválit své svěřence kouč Jan Vavrečka. A měl také důvod. Vítkovice přehrály CSKA Moskva 4:2!

Skvělý výsledek proti elitnímu ruskému týmu, který následně v turnaji už hořkost porážky nepoznal a obhájil loňské prvenství (před rokem paradoxně proti Vítkovicím).

Sobotní utkání už ale bohužel nebylo pro Ostravany tak povedené. Proti tradičnímu soupeři Spartě je zklamala hlavně koncovka. „Bylo to trochu v obráceném gardu, než s CSKA. I když jsme měli po většinu zápasu herní převahu, Spartě tam jak se říká napadalo úplně všechno,“ konstatoval trenér Vavrečka. Pražané vyhráli 5:2.

Pár hodin po klopýtnutí se Spartou museli Ostravané mobilizovat síly proti lotyšské Rize, jenže toto utkání se jim nepovedlo. Věkově starší a tedy i fyzicky mnohem lépe disponovaní dorostenci z pobaltské republiky měli jasně navrch, což dokládalo dění na ledě i výsledková tabule – 3:9 z pohledu modro-bílých. „Byli silnější, a to i po fyzické stránce. Je fakt, který si musíme přiznat, že nám naložili jak gólově, tak silově na ledě,“ uznal Jan Vavrečka a ačkoli sám o tom nehovořil, bylo i z tribuny jasně znát, že sudí Trombík nastavil v utkání metr posuzování zákroků, který vyloženě vyhovoval silovému pojetí hry Rigy, v určitých momentech hraničícímu až s mírnou brutalitou, kvůli čemuž se ostravští trenéři raději rozhodli korigovat sestavu a stáhnout některé hráče, na které měli Lotyši vyloženě spadeno.

Sobotní dvojzápas se promítl částečně i do nedělního derby. Vítkovičtí proti domácímu Třinci začali výborně. Po 13 minutách hry vedli 2:0, brankář Darek Bartošák na půdě nového působiště svého zkušenějšího bratra ukazoval, že i z něj roste velký talent. Bohužel nasazení modro-bílým až do konce nevydrželo. Třinec dvěma slepenými góly z rozmezí 31. a 32. srovnal. Duel dospěl do samostatných nájezdů, ve kterých uspěli čtyři domácí exekutoři, zatímco za Ostravany jen dva. Pro oba celky duel znamenal jen pozici pro boje o umístění. Zatímco Třinec šel do zápasu o 5. místo, Vítkovičtí do utkání o 7. pozici.

A jak turnaj začali, tak jej také Ostravané zakončili. Vítězně a se vší slávou proti zvučnému zahraničnímu soupeři. V pondělním utkání o 7. místo nedali švédskému Malmö vůbec šanci, výsledek 11:0 hovoří za vše. „Z výher nad takto zvučnými soupeři máme radost, to bez pochyby. Jsme rádi, že jsme absolvovali takhle kvalitní a zároveň těžkou zkoušku. Dost to ukázalo jak nám trenérům, tak především hráčům samotným. Každopádně naše příprava tím nekončí, pokračujeme dále, sezona se blíží,“ uzavřel trenér vítkovického dorostu. Další turnajovou prověrkou jeho mužstva bude za dva týdny domácí Ostrava Cup, s opět mezinárodní účastí.

 

 

President Cup HC Oceláři 2019

 

CSKA Moskva – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Branky: 25. Makarov (Volovlikov, Grigorev), 31. Lechkov (Sredin, Volovlikov) – 27. Ryšavý (Petr), 31. Krejsa (Schuer), 51. Ryšavý, 60. Ryšavý.

HC VÍTKOVICE RIDERA: D. Bartošák– Bystroň, Machů, Bialy, Vřeský, Kosina, Řepa, Kelnar – Krčmárský, Petr, Schauer, Přibyl, Rajčan, Krejsa, Melovský, Holaník, Macho, Pavelec, Irgl, Koudelný, Ryšavý.

 

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 0:4, 2:1)

Branky: 46. Machů (Petr), 55. Bystroň (Krejsa, Holaník) – 1. Broš (Straka), 25. Brůna (Vitouch), 37. Straka (Bareš, Broš), 39. Bareš (Broš, Brůna), 55. Vitouch.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Münch – Bystroň, Machů, Bialy, Vřeský, Kosina, Řepa, Kelnar – Krčmárský, Petr, Schauer, Přibyl, Rajčan, Krejsa, Melovský, Holaník, Macho, Pavelec, Irgl, Koudelný, Ryšavý

 

HC VÍTKOVICE RIDERA – IHS Riga 3:9 (1:2, 1:3, 1:4)

Branky: 11. Krčmárský (Bystroň), 24. Krčmárský (Koudelný), 54. Holaník – 20. Birniš (Andersons), 20. Korols (Klešetnikovs), 22. Eberlinš, 31. Avontinš (Laimutis, Kronsbergs), 33. Birniš (Simanovičs), 42. Kaninš (Ostankovičs), 46. Silkalns (Šulcs), 48. Ostankovičs (Avotinš), 60. Silkalns (Seilis, Brasls).

HC VÍTKOVICE RIDERA: D. Bartošák (od 48. Münch) – Bialy, Machů, Bystroň, Řepa, Kosina, Vřeský, Kelnar – Schauer, Petr, Krejsa, Pavelec, Holaník, Melovský, Macho, Krčmarský, Koudelný, Skřipčák

 

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 SN (0:2, 2:0, 0:0)

Branky: 31. Hrůzek (Hykl), 32. Kyselý (Volas), rozh. náj. Hrůzek – 4. Macho (Machů), 13. Macho (Bystroň).

HC VÍTKOVICE RIDERA: D. Bartošák – Bystroň, Řepa, Kosina, Vermiřovský, Kelnar, Machů – Schauer, Petr, Krejsa, Pavelec, Holaník, Melovský, Macho, Krčmarský, Koudelný, Skřipčák, Irgl, Vřeský, Skřipčák

 

HC VÍTKOVICE RIDERA – IK Malmö Redhawks 11:0 (3:0, 4:0, 4:0)

Branky: 6. Melovský (Vřeský), 6. Schauer (Macho), 11. Macho (Machů, Pavelec), 26. Koudelný (Vřeský), 28. Petr (Bystroň), 29. Macho (Holaník), 34. Krejsa, 45. Macho (Machů, Schauer), 47. Bystroň (Melovský, Vřeský), 53. Schauer, 55. Macho (Holaník, Schauer).

HC VÍTKOVICE RIDERA: Münch – Bystroň, Řepa, Kosina, Vermiřovský, Kelnar, Machů – Schauer, Petr, Krejsa, Pavelec, Holaník, Melovský, Macho, Krčmarský, Koudelný, Skřipčák, Irgl, Vřeský, Skřipčák

 

PRESIDENT CUP HC OCELÁŘI 2019 – konečné pořadí

  1. CSKA Moskva
  2. HC Sparta Praha
  3. Lokomotiv Jaroslavl
  4. HC Energie Karlovy Vary
  5. IHS Riga
  6. HC Oceláři Třinec
  7. HC VÍTKOVICE RIDERA
  8. IK Malmö Redhawks