Ani Toronto, ani Třinec, domácí turnaj ovládla stará garda Vítkovic

Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL uzavřela sezonu 2015/2016 vítězně. Na ostravském ledě legendy modro-bílého klubu posledních tří dekád porazilyjak Třinec, tak Kanaďany z týmu Toronto Ukes, ale především, pobavili více než tři stovky fanoušků na tribunách Multifunkční haly OSTRAVAR ARÉNY.

Hokejovou sezonu 2015/2016 z vítkovického pohledu uzavíral turnaj starých gard a uzavřel ji zlatou tečkou. Na ledě Multifunkční haly si to v miniturnaji rozdali veteráni domácích Vítkovic, veteráni Třince a také kanadští Toronto Ukes, kteří do Ostravy dorazili po vítězstvích na ledě Sparty i Komety Brno.

A ve vítězném tažení českou zemí pokračovali staří páni z města modrých javorových listů i v prvním duelu turnaje, když si poradili se starou gardou Třince. Slezané byli Kanaďanům vyrovnaným soupeřem, ale ve prospěch Ukes hovořila větší aktivita a vyšší herní tempo. Oceláře mohlo na prohře 1:3 mrzet i to, že jim v jejich snažení nepomohly avizované největší hvězdy, ani Jan Peterek, ani Václav Varaďa se turnaje nemohli zúčastnit. Pomocnou ruku, byť rivalovi, podaly Vítkovice, když ze svého týmu pro potřeby Slezanů uvolnily Martina Michalíka, Pavla Zdráhala a Petra Foltu.

Zatímco na ledě vrcholila bitva Třince s Torontem, v útrobách haly se už začali připravovat vítkovičtí staří páni, kteří dali dohromady opravdu hvězdnou sestavu. Ostravané si dokonce mohli dovolit takový luxus, že postavili téměř dvě mužstva, a tak do dvou zápasů po sobě mohli pošetřit síly. Jedinou kaňkou na sestavě Vítkovic byla absence útočníka Petra Holubáře, který se nešťastně zranil na posledním tréninku před turnajem a boje tak sledoval jen v civilu ze střídačky. Už v prvním duelu, derby s Třincem, se představila řada zvučných jmen – samozřejmě Daniel Kysela, Jan Vavrečka, Pavel Šebesta, ale také Roman Šimíček a David Moravec a velký návrat do vítkovického zápasového dresu oslavil také Luděk Krayzel. Vyrovnanou první třetinu strhl na stranu Vítkovic zakončením kombinace s Krayzelem Roman Škutchan výstavní trefou pod víko třinecké branky. Ve druhé periodě Vítkovičtí přidali trefy Gály a Šimíčka a jednoznačný zápas potvrdili ve třetím dějství, kdy se trefili Moravec a Krayzel. O čisté konto brankáře Kamila Rudla připravil za stavu 4:0 Vicián – jediný úspěšný střelec Třince v tomto utkání.

Po výhře 5:1 nad Oceláři čekala Vítkovice bitva o první místo s Torontem. Ukes vyhráli na ledě Sparty 12:6, v Brně 6:3 a Třinec přehráli 3:1. Další úspěch na české půdě ale modro-bílí Kanaďanům dovolit nechtěli. Do sestavy byli nově nominováni Aleš Tomášek, Martin Smeták a také dlouholetý kapitán staré gardy Vítkovic Lumír Kotala. Souboj Vítkovic s Torontem byl pravou hokejovou bitvou. Bezbrankovou první třetinu smazal hned v úvodu té druhé proměněnou penaltou po faulu Ian Donald Richardson. Jenže pro Ostravany neznamenala jednobranková ztráta nic. Tři minuty před koncem druhého dějství vyrovnal proměněnou penaltou Pavel Šebesta a do vedení dostal domácí taktéž potrestaným faulem Jan Vavrečka. Vítkovičtí staří páni už se o vítězství připravit nenechali. Na rozdíl dvou branek v závěru zvyšoval Martin Smeták a odkrytou klec při power play Toronta trefil tři vteřiny před závěrečnou sirénou David Moravec. Vítkovice porazily Toronto 4:1 a po dvou výhrách ve dvou utkáních slavily první místo na turnaji. Z úspěchu se se starými pány ostravského klubu radovaly a téměř tři stovky fanoušků, kteří se také dočkali vítězných rybiček.

HCŽ Old Boys Třinec – Toronto Ukes 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 27. Cieslar (Koliba, Holubčík) – 8. Richardson (Mayhew), 19. Mitchell (Zona), 30. Sabo. Rozhodčí: Janda – Cirkl. Fauly: 1:3.

HCŽ Old Boys Třinec: Konečný – R. Jůva, Opina. M. Jůva, Sabala, Kylián, Halapatsch, Benedik, Vicián, Šotkovský, Černý, Holubčík, Czepirc, Sikora, Cieslar, Koliba, Figura, Krenželok, Michalích, Folta, Zdráhal.

Toronto Ukes: Kelloway – Korchinski, Taylor, Mitchell, Richardson, Birch, Mayhew, Zona, Sabo, Simons, Palmer, Day, Taylor, Darula

Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL – HCŽ Old Boys Třinec 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky: 2. Škutchan (Krayzel, Kysela), 15. Gála (Šimíček), 19. Šimíček (Krayzel, Vavrečka), 21. Moravec, 23. Krayzel (Moravec) – 21. Vicián (Černý). Rozhodčí: Cirkl – Polášek. Fauly: 1:2.

Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL: Rudl – Efler, Vavrečka, Badal, Šimíček, Moravec, Kysela, J. Dětský, Krayzel, Šebesta, Škutchan, Kalanda, Šimek, Guman, Piecha, Gala.

HCŽ Old Boys Třinec: Geruskiewicz – R. Jůva, Opina, M. Jůva, Sabela, Kylián, Halapatsch, Benedik, Vicián, Šotkovský, Černý, Holubčík, Cziepirc, Sikora, Cieslar, Koliba, Figura, Krenželok, Michalík, Folta, Zdráhal

Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL – Toronto Ukes 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 18. Šebesta, 20. Vavrečka, 29. M. Smeták (Moravec), 30. Moravec (Gála) – 21. Richardson. Rozhodčí: Janda – Polášek. Fauly: 3:4.

Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL: Rudl – Vavrečka, Efler, Krayzel, Kalanda, Šebesta, Überall, A. Tomášek, Badal, M. Dětský, M. Smeták, Sikora, Kysela, Moravec, Šimíček, Gála, Piecha, Kotala.

Toronto Ukes: Kelloway – Korchinski, Taylor, Mitchell, Richardson, Birch, Mayhew, Zona, Sabo, Siomos, Palmer, Day, Taylor, Darula.

Konečné pořadí turnaje: 1. Stará Garda HC VÍTKOVICE STEEL, 2. Toronto Ukes, 3. HCŽ Old Boys Třinec