90 let ve Vítkovicích: 1. prosince 1929 se hokejisté SKMO přesunuli do SSKV

První ustavující schůzí v neděli 1. prosince 1929 vstoupil v aktivní činnost hokejový odbor SSK Vítkovice. Kompletní tým SK Moravská Ostrava, vzniklý 23. 12. 1928, na základě meziklubové dohody přestoupil do Vítkovic a byl začleněn do organizace SSKV. První ustavující schůze byla jen oficiálním potvrzením přesunu. Je to 90 let, co se na hokejové mapě objevilo jméno Vítkovice, jméno, které klub nese dodnes.

V prosinci 2018 oslavil HC VÍTKOVICE RIDERA 90. výročí svého založení. Přesně 23. prosince 1928 začal aktivně působit hokejový tým vedený především brankářem Vilémem Rokytou. Působil tehdy na kluzišti, vzniklém na hřišti fotbalového SK Moravská Ostrava a jméno tohoto slavného, dnes již bohužel zaniklého klubu také tým nesl. Vznik a vývoj nového hokejového týmu nebyl snadný. Po jediné sezoně hrozilo, že zanikne a s ním i hokejové snahy v Ostravě. Naštěstí pomocnou ruku nabídl vítkovický sportovní kolos.

První sezona nového týmu kolem brankáře, trenéra a kapitána Viléma Rokyty skončila pro hokejisty výborně. Dlouhá zima, řada zápasů, derby s nově založeným SK Slovan Moravská Ostrava, relativně zvládnutý duel s hvězdným opavským Troppauer EV naznačily, že na tom hokejisté pod hlavičkou SK Moravská Ostrava nejsou špatně.

Bohužel, stejné nadšení nepanovalo u samotných funkcionářů a fotbalistů SKMO. Po dlouhé zimní sezoně bylo fotbalové hřiště pod kluzištěm promáčené a dlouho do jara v nevyhovujícím stavu. Pokladník SKMO asi také počítal, že hokejové zápasy přinesou do klubové kasy více peněz. Výbor SKMO zasedl a vynesl rozsudek – děkujeme, ale v příští sezoně se kluziště zřizovat nebude, podpora hokejového týmu končí.

Je potřeba najít nový domov – tím se staly Vítkovice

Hokejový tým stál na pokraji zániku. Jeho situace byla následující – měli chuť do hokeje, měli kompletní hokejové vybavení (to bylo majetkem hráčů, nikoli klubu SKMO), chybělo jim ale kluziště a organizace, která by jejich sportovní počínání zastřešovala. Tým tak začal vyjednávat přesun na jiné kluziště a začlenění pod jinou organizaci.

Aktivit se rychle chopili opět Vilém Rokyta, Alois Šmídák, Klevar a Žáček. Za přispění Šebora se podařilo přesvědčit zástupce asi největšího sportovního klubu v Ostravě, Sportovně společenského klubu Vítkovice, že hokej je přesně to, co tak věhlasnému klubu chybí. SSK Vítkovice v té době už sdružoval atlety, fotbalisty, tanečníky a vůbec měl ve své organizaci řadu sportovních a společenských odvětví, ale přestože od roku 1923 ve svém Sportovním pavilonu zřizoval kluziště, hokejový tým sestavený neměl.

1. prosince 1929 – potvrzení změny názvu a domova

Povedlo se. Na základě meziklubové dohody mezi SKMO a SSKV došlo za přispění Šebora k přesunu hokejové sekce SKMO do Vítkovic v kompletní sestavy hráčů i s kompletním vybavením. V neděli 1. prosince 1929 se konala první ustavující schůze hokejového odboru SSK Vítkovice. Na schůzi bylo přítomno 48 sportovců(!), kteří měli zájem hrát za nový tým. Jak na tom většina byla po bruslařské a hokejové stránce, sluší se ponechat raději stranou. Nicméně první mužstvo bylo sestaveno v podobě Rokyta, Jurda, V. Klevar, B. Klevar, Šmídák, Daněček, Vaščátko a Blažek. To ostatně kopíruje první sestavu SKMO z předešlé sezony. Trenéry byli jmenování Vilém Rokyta s Rudolfem Blažkem. Kapitánem se stal Vilém Rokyta. Hokejový tým, vzniknuvší 23. 12. 1928, byl zachován. Od 1. 12. 1929 nese až do dnešních dnů ve svém názvu Vítkovice.

Více o první schůzi hokejistů pod hlavičkou SSKV v originální reportáži z výtisku Moravskoslezského Deníku

Hokejový tým SSK Vítkovice v lednu 1930, uprostřed brankář Vilém Rokyta. V pozadí správní budova Sportovního pavilonu ve Vítkovicích, která dodnes stojí na Lidické ulici v Sadu Jožky Jabůrkové

Zleva: Alois Šmidák, Vilém Rokyta a Rudolf Blažek. Nejlepší útočník, brankář a obránce celé Ostravy jako základní kameny sestavy nejdříve SKMO, poté SSKV. Rokyta a také Šmidák měli lví podíl na vyjednání přesunu týmu do Vítkovic, a tím zachránění hokejového týmu. Fotografie z ledna 1930, opět na vítkovickém Sportovním pavilonu