VIT – PCE 2:0: Vánoční perník z Pardubic měl příchuť šesté výhry v řadě

Vítkovičtí hokejisté nadělili vlastním fanouškům krásný předčasný dárek. V posledním předvánočním domácím zápase svedli s Pardubicemi houževnatou bitvu, ale po její většinu měli navrch. Dvěma góly srazili Východočechy a vše korunoval třetím čistým kontem sezony Patrik Bartošák. Vítkovice potvrdily formu z období před pauzou, vyhrály pošesté v řadě a zůstávají na třetí příčce.

HC Dynamo PardubiceOstravané se před reprezentační přestávkou katapultovali na třetí místo v tabulce a své výsadní postavení chtěli minimálně udržet a potvrdit i po pauze. Proti desátým Pardubicím je ale čekala těžká práce. Jednak východočeský soupeř od posledního vzájemného zápasu posílíl obranu i útok  a Vítkovické především zase začala trápit marodka. Mimo hru zůstali beci Výtisk a Klok, útočníci Tybor a Dej. Na druhé straně návrat do sestavy poprvé od druhého kola hlásil zadák Urbanec. První třetina začala zprudka, po výpadu Olesze následoval brejk Petra Sýkory. Ovšem jinak rozhodně nešlo o nějakou přetahovanou. Opticky spíše o hru kočky s myší, kde pozici silnějšího predátora zastávali domácí. Ostravané měli herně první třetinu až na pár krátkých proluk zcela ve své moci. Skóre načal už po 58 vteřinách po průniku a spolupráci s Ondřejem Romanem David Květoň – 1:0. Jednobrankový rozdíl vydržel až do pauzy, přitom Vítkovičtí mohli vést jednoznačněji. Hned po Květoňově gólu se snažil prosadit Zdráhal, krátce na to ujel Olesz. Vítkovický kapitán dokázal vypíchnout puk i ve vlastním oslabení a ujet, Kacetl jej vystihl, nicméně Olesz podržel kotouč a snažil se najít dojíždějícího Szturce, který naneštěstí puk minul. Právě nepřesnosti byly hlavní překážkou modro-bílých. Ačkoli poměr střel hovořil spíše o vyrovnanosti utkání, na ledě tomu tak rozhodně nebylo. Pardubičtí dokázali zahrozit snad jen ve své druhé přesilové hře v 16. minutě, do té doby ale nebyli s to se proti pěti Vítkovickým takřka osvobodit z pásma natož vytvořit si větší šanci či souvislejší tlak.

Do druhého dějství už šli hosté viditelně lépe připravení, v úvodu chtěli držet s domácími krok. Ostravané ale i přes zlepšení na straně soupeře dokázali kontrolovat hru, nevytvářeli si sice tolik vyložených šancí, ani si nevynucovali tak velkou převahu, jako v první třetině, nicméně byli stále o ten pověstný krůček lepší. Pomáhala jim i bojovnost a obětavost, třeba jako ve 28. minutě, kdy Karol Sloboda s přehledem zlikvidoval přečíslení Pardubic. Možnost zvýšit skóre měl Kucsera ve 29. minutě po úniku po křídle. Na Kacetla nevyzrála ani kombinace čtvrté formace, Hudeček křížně dával na Stránského, který posunul puk k tyči na Jáchyma, ten jej ale nepropasíroval. Pardubičtí mohli zkusit vytěžit vyrovnání ze zaváhání Bartošáka za bránou, ale vítkovický gólman své klopýtnutí ze 33. minuty okamžitě napravil a krátce poté také vychytal střelu Bojka z kruhu. V závěru třetiny si zahráli Ostravané druhou přesilovku, Kucsera z dorážky mířil do růžku, ale těsně minul.

Třetí třetina byla z pohledu hry nejvyrovnanější. Pardubičtí hned od začátku sázeli na snahu přitlačit Vítkovice co nejvíce do jejich pásma. Ostravané se snažili především kontrolovat dění na ledě, a to i za cenu hry před vlastní branou, ovšem s plánem co nejvíce zhušťovat prostor v obranné třetině a neumožňovat soupeři střílet z bezprostřední blízkosti, či dorážet. Východočeši prahli po srovnání, pálili ze všech pozic, ovšem do připraveného Patrika Bartošáka. Zuby si na něm vylámal například hned v úvodu třetí dvacetiminutovky Cardwell. Skvělé zákroky ale předváděl i Kacetl, který se po výpadu Koloucha stihl včas přesunout ke druhé tyči a zamezit tak gólu zpoza brány. Ve třetí třetině měly oba týmy jednu početní výhodu. Ačkoli Ostravané nehráli špatně, nebezpečnější byli v přesilovce hosté. Naštěstí tradiční exekutor Petr Sýkora při své pumelici z kruhu minul bránu a Čáslavovu dělovku zase pokryl Bartošák. Hra Pardubic měla stoupající tendenci, tlak sílil, Vítkovičtí sázeli na brejky. Však také Hrbas mohl zvyšovat v 57. minutě po úniku, ale Kacetl byl proti. Druhému gólu ale přece jen nezamezil. Minutu a půl před koncem třetí třetiny našlápli v přečíslení dvou proti jednomu Milan Bartovič s Lukášem Kucserou a Kucserova střela sice ne zcela hladce, ale prošla výstrojí Kacetla – 2:0. Vše okořenil Patrik Bartošák už letošní třetí vychytanou nulou. Vítkovice tím zpečetily šestou výhru v řadě a více než šesti tisícům vlastních fanoušků nadělily před Štědrým dnem hezký hokejový dárek.

Další domácí utkání hraje HC VÍTKOVICE RIDERA na Štěpána. V úterý 26. prosince hostí na svém ledě BK Mladá Boleslav. Vstupenky na utkání jsou již nyní online v síti Ticketportal.cz

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 1. D. Květoň (Roman, Szturc), 58. Kucsera (Bartovič). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 6342. Střely na branku: 33:32

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Urbanec, Sloboda, Baranka, Hrbas, D. Krenželok, Trška, Puzič – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Hudeček, T. Jáchym, Š. Stránský

HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Čáslava, Trončinský, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Hrabal, Holland – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – Beran, D. Tomášek, Perret – Starý, Poulíček, J. Sýkora – Vondráček, Dušek, Bojko