Vítkovice smazaly dvoubrankový náskok, Red Bull rozhodl v prodloužení

První čtvrtfinálová bitva play off Extraligy staršího dorostu mezi Vítkovicemi a Salcburkem nabídla hodně dramatickou podívanou. Red Bullu málem nestačilo ani dvoubrankové vedení. Modro-bílí zamakali, bohužel v prodloužení kapitulovali. Za stavu 1:0 pro Rakušany se série přesouvá pod vrcholky Alp.

Red Bull Salcburk je nezpochybnitelným favoritem letošní sezony extraligy staršího dorostu, nicméně vzhledem k tomu, že první domácí porážku sezony jim připravily Vítkovice, prognózy před zahájením společné čtvrtfinálové bitvy slibovaly dramatickou sérii.

A pořádnou porci dramatu nabídl už první zápas vzájemného souboje. Na ledě OSTRAVAR ARÉNY začal naneštěstí lépe hostující celek. Díky trefě Schitze už z 6. minuty a navýšení Lindnera z úvodu druhého dějství držel Red Bull vcelku pohodlné vedení. Navíc při tom po většinu druhé periody i kontroloval hru.

Ostravané působili v úvodu bojácně a až dvoubranková ztráta jako by z nich setřásla poslední pozůstatky zbytečného respektu k soupeři. Ještě před druhou přestávkou se Vítkovičtí začali dostávat do šancí. Ve 46. minutě nastřelil Konečný břevno a hra směřovala k obratu. Ve 47. minutě zavelel k návratu do utkání kapitán Petr Fridrich. V 55. minutě pak srovnal na 2:2 Jakub Lewandowski.

Zápas po 60 minutách vítěze neurčil, prodloužení začali dvěma rychlými šancemi domácí, Red Bull se však o další výhodu už nechtěl nechat připravit. Zatlačil Ostravany v jejich pásmu, výborný Nick Malík ovšem zlikvidoval dvě tutovky. Přetahovanou ukončil v 68. minutě druhým gólem Lindner, proti jeho trefě pod horní tyčku měl Malík pramalou šanci – 2:3.

„Série pokračuje, je to zatím nula jedna z našeho pohledu. Začali jsme se zbytečným respektem, jako bychom se soupeře nepochopitelně báli. Byla škoda, že jsme takto do utkání vstoupili, protože jakmile jsme ze sebe respekt setřásli, byli jsme Salcburku minimálně vyrovnaným soupeřem. Už v závěru druhé třetiny jsme si vytvořili několik zajímavých šancí a vše vyvrcholilo ve třetí třetině srovnáním,“ říká trenér vítkovických starších dorostenců Jan Vavrečka.

Za stavu 1:0 na zápasy pro Red Bull se nyní série hraná na dvě vítězství přesouvá do Salcburku. Vítkovičtí jsou v těžké situaci, nicméně už v této sezoně v Rakousku dokázali vyhrát. „Samozřejmě je škoda, že nám domácí zápas nevyšel, ale nic není ztraceno. Teď bude pod tlakem soupeř, který hraje doma a je na něm, aby udělal postupovou tečku. My nemáme, co ztratit, takže v pondělí vyrazíme do Salcburku plní odhodlání a bojovnosti a s tím, že se chceme vrátit s úspěchem,“ burcuje kouč Vavrečka.

PLAY OFF ELSD – čtvrtfinále

1. zápas

HC VÍTKOVICE RIDERA – EC Red Bull Salzburg 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky: 47. Fridrich, 55. Lewandowski (Mrva) – 6. Schitz (Alanov), 22. Lindner, 68. Lindner (Hede). Rozhodčí: R. Mrkva, V. Fiala – J. Gebauer, V. Lederer. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Střely na branku: 32:48. Diváci: 156.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Malík (Piták) – Bílý, Zapletal, Raška, Smička, Vacula, Kunc – Lednický, Fridrich (C), Ivan, Kadula, Beránek (A), Mrva (A), Bernovský, Kylnar, Konečný, Věntus, Lewandowski, Potočný

EC Red Bull Salzburg: Mnich (Kolarz) – Obu, Hadamczik, Zündel (A), Alanov, Wimmer, Menner – Stewart, Schütz (C), Rebernig, Lindner, Lobach (A), Barinak, Varejcka, Schitz, Čermák, Hede, Vogt, Jentzsch, Huber, Peeters

Stav série: 0:1