VIT – TRI 0:3: První souboj pro Třinec, Vítkovicím chyběly milimetry

První bitva přípravného dvojduelu mezi Vítkovicemi a Třincem skončila mnohem lépe pro hosty ze Slezska. Úřadující vicemistr extraligy třemi góly rozhodl o svém vítězství. Ostravané herně vzdorovali obstojně, ale trápila je koncovka – dvakrát zvonila tyč za brankářem Hamerlíkem. Více, než prohra 0:3 ale modro-bílé může mrzet ztráta obránce Baranky, který duel nedohrál. Odveta mezi moravsko-slezskými rivaly se hraje hned ve středu od 17 hodin v Třinci.

Třetí týden předzávodního období se z vítkovického pohledu nese v duchu nejtěžších zkoušek – dva zápasy s Třincem a duel s ruským Soči. Úterý naservírovalo první bitvu s regionálním rivalem. Ostravané na svém ledě přivítali Oceláře a poskládali zajímavou sestavu. Trenéři vpustili do hry jen tři kompletní formace s připraveným střídajícím desátým útočníkem – juniorem Lukášem Žiakem.

Lepší vstup do utkání měli hosté, kteří obdobně jako domácí nastoupili ve zúžené sestavě. Třinecký novic Marek Viedenský už ve 4. minutě otevřel skóre – 0:1. Byla to ale ojedinělá gólová situace v první periodě. Slezané byli aktivnější, ale domácí se jim postupem času začali herně vyrovnávat. Kartami dost míchala i vyloučení. Hostující Zahradníček dokonce inkasoval desetiminutový trest za vražení na hrazení. Vítkovičtí se pokoušeli prosadit v 11. minutě, ale Szturc byl před dorážkou zablokován. Na druhé straně přestřelil odkrytou klec Roberts Bukarts. Zajímavý sprinterský souboj za volným pukem předvedli brankář Daniel Dolejš a třinecký Jiří Polanský, vyhrál domácí gólman, který rybičkou odrazil kotouč do bezpečí. Ostravané zahrozili nejvíce v závěru, ve zkrácené přesilovce pěti proti třem nastřelil tyč domácí zadák Peter Trška. Vítkovičtí z tlaku vyrovnání nevytěžili, a tak si vedení po prvních dvaceti minutách odnesli do kabin hosté.

Třinec měl lepší vstup i do druhé třetiny, především díky přesilové hře. Tu také hosté zužitkovali, ve 24. minutě projel středem Jakub Matyáš a švihem propálil Dolejše – 0:2. Domácí se tím dostali do chvilkové letargie a Oceláři kontrolovali dění na ledě. Ne ovšem na dlouho. Modro-bílé povzbudil závěr vlastního oslabení, ve kterém ustáli tlak v brankovišti. V polovině utkání přesunuli dění na třineckou stranu a po ráně Szturce zvonila tyč. Nepřesnost, to byla komplikace vítkovického zakončení. Ve 34. minutě nastřelil Trška zadní mantinel, Szturc chtěl puk dorazit, Hamerlík jej zalehl. Převaha Vítkovic a nemohoucnost osvobodit se, to bylo moc i na třinecké trenéry, kteří si vzali oddechový čas. Následovaly dvě slepené početní výhody domácích, v nich Mahbod nastřelil pouze boční síťku Hamerlíkovy brány a v ponechané výhodě pálil do Hamerlíka. Konec periody se nesl ale ve znamení Slezanů, vyloučení na obou stranách, k tomu další prohřešky a skoro půlminutová přesilovka hostů pěti proti třem. I ta ale zůstala nevyužita.

Pro Vítkovice, v už tak zúžené sestavě, bylo hodně těžké hrát bez obránce Ivana Baranky, který odstoupil z kraje zápasu a nezasáhl tak ani do druhé a už vůbec ne do třetí třetiny. Třinečtí díky dvoubrankovému náskoku měli sebevědomí a klid na své straně. Ve 46. minutě pak přišla třetí rána z jejich účtu. Roberts Bukarts stál před brankou připraven na dorážku Marcinkova pokusu – 0:3. Bylo jasné, že za daného stavu si už vicemistr vítězství nenechá utéct. Řada vyloučení na straně domácích snahu ještě usnadňovala. Jedinou větší šancí třetí třetiny ze strany domácích byl snad pokus Kurovského o únik, který ale skončil rychlým vyseknutím puku holí brankářem Hamerlíkem.

První bitvu Přípravy 2018 ovládl Třinec. V Ostravě zvítězil 3:0. Hned ve středu se ale hraje odveta na slezském území, kde Vítkovice budou chtít oplácet stejnou mincí. Utkání ve WERK ARENĚ začíná v 17 hodin.

Příprava 2018

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 4. Viedenský (Hamerlík), 24. Matyáš (Dravecký, Chmielewski), 46. Bukarts (Marcinko, Růžička). Rozhodčí: Kubičík, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:6, navíc Zahradníček (TRI) 10 minut za vražení na hrazení. Využití: 0:1. Diváci: 2 870

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Výtisk, P. Trška – Kucsera, Lev, Schleiss – Kurovský, Š. Stránský, Zdráhal – Olesz, Mahbod, Szturc – Žiak

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Krajíček, Adámek, Smetana, Matyáš, Zahradníček, Haman, Bartko – Bukarts, Marcinko, Růžička – Chmielewski, Viedenský, Hrňa – Polanský, Adamský, Svačina – Dravecký, Hladoník