VIT – SBA 3:1: Raketový začátek a dobrý výkon srazily soka z KHL

Podle výsledku se dá soudit, že to byla pohodlná práce. Vítkovice podaly v prvním domácím přípravném zápase proti týmu z KHL, Slovanu Bratislava, povedený výkon. Během minuty a tři čtvrtě vedly už 2:0 a soustředěnou hrou si došly pro zasloužený skalp kvalitního a legendárního soupeře. Herně po většinu zápasu nedali Ostravané belasým šanci.

Slavný slovenský velkoklub Slovan Bratislava přijel do Ostravy k prvnímu domácímu přípravnému utkání Vítkovic v této před-sezóně. Účast belasích nezhatila ani střevní viróza, která v minulém týdnu kádr postihla. Slovenský zástupce ruské KHL přijel do OSTRAVAR ARÉNY s řadou velice zvučných jmen i s několika starými známými ve Vítkovicích. Předně obránce Lukáš Klok poutal pozornost, ale stranou nezůstal ani někdejší kapitán ostravského celku Róbert Petrovický, který aktuálně vede Slovan z pozice asistenta trenéra. Domácí vyrukovali na tým z KHL s Patrikem Bartošákem v bráně, dále i zadáky Ivanem Barankou a Janem Výtiskem, či útočníky Ondřejem Romanem a Radoslavem Tyborem, kteří v prvním utkání v Havířově dostali volno.

Vítkovičtí před vlastními fanoušky začali opravdu velice dobře. Hned první atak skončil v síti Jakuba Štěpánka v barvách Slovanu. Akci rozjel Jan Schleiss, který po kličce na kruhu vypálil, Štěpánek vyrazil, dojíždějící Lukáš Kucsera pohotově dorazil – 1:0. Psala se 22. vteřina. Úvodního zaváhání bratislavského soupeře vyžili Ostravané i krátce po otevření skóre. Ve 2. minutě si před bránu sjel na bekhendovou dorážku Patrik Zdráhal a Štěpánek podruhé kapituloval – 2:0. Těžko soudit, zda se pod výkon hostů v první třetině podepsala prodělaná viróza, nebo cesta autobusem. Faktem ale je, že Vítkovice byly v úvodním dějství jednoznačné, lepší. Domácí zachytávali pokusy o útok už v zárodku a sami okamžitě přecházeli do kontraataků. V jediném ohrožení byl Patrik Bartošák v 17. minutě, kdy střílel Marek Sloboda z mezikruží. Vzrušení přišlo v závěru třetiny, kdy si hostující Grman chtěl vyšlápnout na Schleisse, ale hrozící šarvátka skončila ještě dříve, než se naplno rozhořela.

Bratislavští se chtěli po přestávce vrátit aktivní, podařilo se jim na chvíli přidržet domácí v jejich obranném pásmu, ale bez výraznějšího ohrožení Bartošáka, nebo dokonce gólového zápisu. Vítkovičtí pokračovali v započaté práci. Dobře napadali, dařila se jim kombinace a slavili úspěch. Ve 25. minutě zužitkoval spolupráci s Tomášem Jáchymem Rastislav Dej – 3:0. Náskok Ostravanů mohl být do poloviny utkání mnohem vyšší, škoda nevyužitých tutovek. Samostatný průnik Radoslava Tybora rozezvučel brankovou konstrukci. Krásná dvojitá výměna plzeňské kliky Schleisse se Lvem pak skončila na výstroji brankáře Štěpánka. Patrik Bartošák významněji zasahoval v závěru, především proti střele Sersena ze středu, sluší se dodat, že úspěšně.

Poslední třetina byla nejvyrovnanější částí zápasu. Vítkovice se dostaly pod tlak i díky dvěma vyloučením, nicméně přesto si po většinu času držely mírnou převahu. Aktivita Slovanu ale byla znát a Patrik Bartošák měl více práce, než v předešlých dvou třetinách dohromady. Hrálo se ostřeji. Za krosček v brankovišti putoval na trestnou lavici obránce Hrbas a nedlouho po něm i za rychlý hit útočník Kurovský. Vítkovičtí ale i v oslabení ustáli pokusy soupeře. Bartošák se vytáhl proti průniku Kyle Chipchury. V 55. minutě se mohli domácí dočkat dalšího zvýšení, úřadovali Dej s Kurovským, ale ani jejich společná kombinace, ani rychlý pas za obranu s následným únikem Kurovského tentokrát neslavily úspěch proti Štěpánkovi. V 58. minutě kosmeticky výsledek čestným, ale o to efektnějším zásahem pod víko Mário Lunter – 3:1. Nic to ovšem nezměnilo na faktu, že si Vítkovice připsaly cenný skalp týmu ruské nadnárodní KHL.

Slovan si připsal alespoň dílčí úspěch v doplňkových samostatných nájezdech. Ty za stavu 1:1 po trefách Lva a Virty rozhodovala až osmá série. Zatímco domácí především zvonili na tyčky, nekonečné penalty rozsekl Kyle Chipchura.

Příprava 2018

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Slovan Bratislava 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky: 1. Kucsera (Schleiss), 2. P. Zdráhal (Š. Stránský, Černý), 25. Dej (T. Jáchym) – 58. Lunter (Liška). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 2 032. Střely na branku: 32:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrbas, Baranka, de la Rose, D. Krenželok, Šidlík, Černý, Výtisk, P. Trška – Kucsera, Lev, Schleiss – D. Kurovský, Roman, Tybor – Szturc, Š. Stránský, P. Zdráhal – Olesz, T. Jáchym, Dej

HC Slovan Bratislava: Štěpánek – Klok, Schaus, Sersen, Jánošík, Meszároš, Grman, Švarný, Bačík – Červený, Šimun, Řepík – Lunter, Chipchura, Liška – Hrnka, Sukeľ, Virta – M. Sloboda, Baranov, Hedera