HC VÍTKOVICE RIDERA1304Výhra
Piráti Chomutov1012Prohra

3.11.2017 17:30 A tým 2017-2018 19

VIT – CHM 4:2: Radost v červené! Vítkovice rozhodly ve druhé třetině

Třígólová druhá třetina a výborně takticky zvládnutá třetí perioda, to byly základy úspěchu Vítkovic nad Chomutovem v boji o páté místo v extraligové tabulce. Ostravané před více než šesti tisícovkami diváků ustáli prvotní nápor Pirátů, ukázali produktivitu a nenechali se svést ze své cesty v závěru utkání. Zaslouženě vybojované tři body.

Piráti ChomutovVítkovičtí v červených dresech mohli v utkání s Chomutovem využít domácího prostředí a na úkor soupeře se protlačit do první pětky v extraligové tabulce. Hostující Piráti ovšem nedorazili do Ostravy jen na výlet, tým vedený produktivním kapitánem Michalem Vondrkou měl v úmyslu vrátit Severomoravanům porážku z první čtvrtiny. Před duelem obdržel domácí obránce Jan Výtisk opět zelenou helmu pro vítěze Radegast Indexu, tentokrát za měsíc říjen. Souboj tabulkových soupeřů sliboval urputnou bitvu, a ta se také od prvních minut na ledě OSTRAVAR ARÉNY sváděla. Vítkovická snaha o nápor v úvodu ztroskotala na připravenosti Chomutova a Pirátic byli na začátku opravdu aktivní. Střelecká statistika první periody jim dala zapravdu, i když opticky hosté rozhodně neměli takovou převahu, jak by se podle počtu střel dalo usuzovat. Faktem ovšem je, že Patrik Bartošák měl dost práce. Ostravané na tom pozičně nebyli dobře, ale nemohli se dlouho dostat do ideálního a efektivního zakončení. Až paradoxně přesilová hra soupeře jim k tomu dopomohla. Patrik Zdráhal vyrval kotouč v obranné třetině a vyrazil na Laca, byl faulován, takže nezakončil, nicméně síly na ledě se vyrovnaly a především pak domácí získali na několik desítek sekund přesilu, díky čemuž také otevřeli skóre. V 15. minutě, už proti pěti, si David Květoň sám najel od mantinelu na střed a ideálně využil nechtěného clonění bránícího hráče Chomutova Lacovi, puk ladně zaplaval do klece, aniž by severočeský gólman stačil zareagovat – 1:0. Vedení ale domácím dlouho nevydrželo. V 19. minutě při hře čtyř proti čtyřem zaútočili Piráti do brankoviště soupeře, Jakub Sklenář pak dokázal dorazit po několikátém pokusu puk do brány, domácí se zlobili, že gól padl po postavení hráče v brankovišti, ale rozhodčí reklamace odmítli – 1:1. Pro závěrečné sekundy první třetiny získaly Vítkovice zkrácenou početní výhodu, kterou si také přenesly do úvodu prostřední části.

Neúplná přesilovka Vítkovicím na úvod druhé periody stačila k návratu do vedení. Rostislav Olesz střílenou přihrávkou od mantinelu našel u vzdálenější tyče bekhend najíždějícího Jakub Lva – 2:1. Chomutovští se snažili vzdorovat, ale rychlý brejk po inkasované brance byl jednou z mála světlých chvilek druhé třetiny. Ve 23. minutě zvonil na tyč domácí Kurovský. Slibnou kombinaci krátce na to předvedl Klok s Tyborem, ale kvůli nedovolenému bránění nemohli uspět. Následná dvouminutová přesilovka pěti proti třem přinesla domácím další ovoce. Nejprve byli pozičně a střelecky aktivní, ale neefektivní. Pak se dokonce Piráti osvobodili, ale v závěru početní výhody předvedli Petr Kolouch a Roman Szturc se Šimonem Stránským skvělou souhru na jeden dotek a výsledkem byl třetí puk v chomutovské kleci – 3:1. A Ostravané byli při chuti, škoda jen, že Oleszův únik a zakončení ála dloubák skončilo těsně vedle klece. Vytáhl se i Patrik Bartošák, který ve 29. minutě vychytal únik nejproduktivnějšího hráče soupeře Michala Vondrky. Jak se nakládá se sólem, pak ukázal vítkovický Daniel Kurovský, který si počkal na pas Tomiho a doslova vykoupal brankáře Laca, čímž jej také vyhnal z brány – 4:1. I Severočeši hráli chvíli proti třem, ale Bartošák byl neoblomný. V závěru druhé periody předvedli domácí ještě několik zajímavých útočných akcí, nejvíce asi znovu Olesz, ale skóre se do druhé pauzy neměnilo.

Třetí třetina byla primárně hlavně z vítkovické strany o taktice. Ostravané nechtěli dát soupeři sebemenší záminku udělat z utkání drama. Ustáli oslabení ze 44. minuty a pak sice na úkor hokejové krásy, ale velice účelně odráželi útoky Pirátů, kteří bojovali proti soupeři i proti času. Změnu tohoto trendu přinesla 52. minuta, kdy Chomutov dokázal snížit na rozdíl dvou branek, od zadního mantinelu našel Ivan Huml před bránou Jan Havla, který pohotově zakončil – 4:2. To chtě nechtě nakoplo domácí přece jen k trošku více hokejovějšímu pojetí hry a probralo i také do těchto momentů spíše chladnější publikum v OSTRAVAR ARÉNĚ. Šest tisíc hlasivek ožilo a hokej začal být pohlednější. Vítkovičtí nabrali dech, Zdráhal s Oleszem unikli v přečíslení, Olesz mohl dorážet, ale ani tentokrát neuspěl. Škoda, jeho 300. extraligový zápas by se slušelo oslavit gólem. Nicméně mužstvo vedlo, to bylo nejdůležitější. Do 56. minuty udávali tempo domácí, pak ale zkušený stratég Vladimír Růžička rozbil trend hry. Se sudími dlouho debatoval o posunu času, rozhodčí se museli poradit s videem a nakonec skutečně bylo nutné nahradit jednu vteřinu. Přerušení ale trvalo mnohem déle a Piráti se během něj sebrali k finálnímu útoku. Neúspěšnému. Šimon Stránský sice v 58. minutě nedal téměř prázdnou bránu, nicméně i tak zvládli Ostravané závěr s grácií. Nevadilo jim ani oslabení a hra proti šesti soupeřům. Vítkovičtí ubojovali utkání až do konce a OSTRAVAR ARÉNA mohla po dlouhých letech opět zažít vítkovickou radost v červeném.

Ohlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – Piráti Chomutov 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)

Branky: 15. D. Květoň (Hrbas), 22. Lev (Olesz), 27. Š. Stránský (Szturc, Kolouch), 32. Kurovský (Tomi, Sloboda) – 19. Sklenář (Skokan), 52. Havel (Huml, Poletín). Rozhodčí: Mrkva, Hribik – Hlavatý, Ganger. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 6712. Střely na branku: 23:35

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Szturc, Kolouch, Š. Stránský – Kurovský, Jáchym, Tomi

Piráti Chomutov: Laco (od 32. Lukeš) – Mrázek, Flemming, Grman, Valach, Dlapa, Slovák, Chalupa – Tomica, Skokan, Vondrka – Poletín, Huml, Tomeček – Koblasa, Sklenář, Lauko – Šťovíček, Chlouba, Havel