HC VÍTKOVICE RIDERA1124Výhra
Piráti Chomutov1012Prohra

18.11.2018 16:00 A tým 2018-2019 20

VIT – CHM 4:2: Balážova premiéra, Barankův růžek a dvě využité přesilovky

Vítkovice našly v Chomutově zdatného protivníka, Piráti rozhodně nepůsobili jako poslední celek. I tak ale Ostravané udrželi vlastní území a zapsali čtvrtou domácí výhru v řadě. Hokej spíše bojovný, ale o to cennější tři body. Podepsali se pod ně mimojiné premiérový střelec Jozef Baláž, výstavní růžek Ivana Baranky a také po čase využité přesilovky vítkovického celku.

Piráti ChomutovOstravané sice přetnuli prohrou ve Zlíně šňůru vítězství, ale v domácím prostředí útočili na čtvrtý úspěch po sobě. Proti nim se postavil sice poslední, ale v každém směru nevyzpytatelný Chomutov, který si v pátek zlepšil náladu domácím vítězným pětigólovým debaklem na vrub Sparty. Domácí udělali po pátku drobné korekce v sestavě, na křídlo druhé formace se vrátil David Květoň, Roman Szturc se posunul do třetího a Lukáš Kucsera do čtvrtého útoku. Mimo hru opět zůstal Švéd de la Rose.

Začalo se v rychlém tempu a dění na ledě opravdu mnoho nenasvědčovalo tomu, že by se střetl šestý s posledním. Chomutov byl aktivní, obdobně jako Vítkovice. Ostravané se uvedli ve 4. minutě, kdy po tlaku v útočném pásmu nastřelil Petr Šidlík tyč. Piráti se usadili před Bartošákem v 6. minutě, zahrozil Havel, ale pak před vystřídáním vyslal Šimon Stránský do útoku Jozefa Baláže, který projel mezi chomutovskými obránci a zakončil mezi nohy Kanaďana Peterse – 1:0. Premiérový gól slovenského útočníka mohl mít rychle následovníky. Vítkovičtí byli herně i střelecky aktivní, několikrát se po jejich pokusech puk kutálel v brankovišti a po brankové čáře, ale druhý zářez nepřicházel. Tlak si dokázaly vytvořit všechny formace, šance taktéž, leč bez využití. v závěru třetiny se připomenuli hosté, v 18. minutě Lukáš Vantuch z bezprostřední blízkosti kličkou vyšachoval Bartošáka a zadovkou našel před bránou zcela volného Jana Stránského, pro kterého nebyl problém zamést puk do odkryté klece – 1:1. Ostravané následně šli do čtyř, ale oslabení zvládli, remíza tak trvala do první přestávky.

Po přestávce se do hry nevrátil domácí forvard Roman Szturc, který už v první třetině přepustil své místo v sestavě, důvodem byla horečka, se kterou do utkání nastoupil. Prostřední třetina začala enormním tlakem v útočném pásmu ze strany Vítkovic. Vše násobil fakt, že střídačka Chomutova byla daleko, a tak Piráti ani nemohli vystřídat. Do hry od druhé třetiny mluvily i emoce, první vážnější hrozící šarvátkou byl duel mezi Vantuchem a Krenželokem. Děním na ledě dost míchala i vyloučení. Původně zamýšlená přesilovka Chomutova najednou byla hrou čtyř proti čtyřem a nakonec vše vyvrcholilo minutu a čtvrt trvající výhodou Vítkovic 5 na 3. Jenže ani o dva muže více v poli nepřineslo Ostravanům gól, a to i přes značnou aktivitu a střelecké pokusy, především Lva, Baranky a hlavně Kucsery, který pálil do prázdné brány, ale Peters se stačil vleže přesunout. V rovnovážném stavu se hrálo nahoru dolů a kromě Peterse vynikl i Bartošák, který vychytal těžké pokusy Havla a Koblasy hned po sobě. Ve 36. minutě narazil Bohumil Jank na mantinel tvrdě Jakuba Lva. Vyfasoval za to trest na 2 plus 10 minut a Vítkovice si v následné přesilovce vzaly vedení zpět. Zpoza brány vybruslil Ondřej Roman a ještě z takřka nulového úhlu po brankové čáře překonal Peterse – 2:1. Dost krušná i byla i poslední minuta druhého dějství, při hře čtyři na čtyři akce střídala akci, za domácí se mohli prosadit Stránský nebo Květoň, za hosty především Koblasa, vše ale zůstalo na brankářích, a tak se stav do přestávky už neměnil.

Také poslední perioda začala náporem domácích. Vítkovické mohlo mrzet, že z tlaku opět nevytěžili více, než několik slibných šancí, bohužel neproměněných. Přitom možnosti byly, například atak třetí formace, při kterém Patrik Zdráhal sklepával puk ze vzduchu, ale přestože Peterse překonal, kotouč v bráně neskončil. Navýšení vedení přišlo až ve 43. minutě. Expresním přesilovkovým gólem. Krátce po rozehrání početní výhody si Ivan Baranka nabruslil na kruh a přesně na milimetr trefil mezírku mezi Petersovým ramenem a růžkem branky – 3:1. Krátce na to v ponechané výhodě po faulu Radka Dudy mohla padnout pojistka vítkovického vedení, jenže Zdráhal trefil jen tyč. Následná přesilovka Ostravanům už tolik nevyšla, naopak, Juraj Valach ujel v částečném přečíslení a jeho únik proměnil ve snížení dojíždějící Masi Marjamäki – 3:2. Závěr proto rozhodně nebyl klidný. Ostravané ale dokázali ustát jak šance Chomutova, tak tlak, pod který se samy dostali. Přestáli oslabení a v další nevydařené přesilové hře měli i štěstí, když po vypíchnutí kotouče Bartošákem nastřelil dorážející Koblasa tyč. Domácí si i proto vzali oddechový čas. Piráti vycítili šanci, chtěli ji využít. Vrhli síly do finální zteče a pomoci jim mohla další přesilová hra. V poslední minutě mohl Rastislav Dej pojistit vítkovické vedení, jenže jeho střela ještě proti Petersovi orazítkovala tyč. Hra se přesunula před Bartošáka a chomutovský brankář dostal pokyn opustit kluziště. Risk nevyšel. Jakub Lev se zmocnil kotouče a z kruhu ve vlastním obranném pásmu trefil odkrytou klec – 4:2. Rozhodčí sice ještě přes video prozkoumali, zda už Dejova akce nebyla přece jen gólová, ale i videorozhodčí potvrdil tyč. To však už nic neměnilo na tom, že Vítkovice po jednom zaváhání opět berou plné tři body a připsaly čtvrtou domácí výhru v řadě.

Ohlasy ternérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – Piráti Chomutov 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 7. Baláž (Š. Stránský), 37. Roman (Baranka, Schleiss), 43. Baranka (Lev), 60. Lev (Černý) – 18. J. Stránský (Vantuch, Mrázek), 46. Marjamäki (Valach). Rozhodčí: Hradil, Sýkora – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8, navíc Jank (CHM) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 133. Střely na branku: 26:34.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Kucsera, Pytlík, Baláž – Toman

Piráti Chomutov: Peters – Jank, Flemming, Dietz, Mrázek, Štich, Valach, Blaha – Sklenář, Růžička, T. Svoboda – Tomica, Klhůfek, Duda – Marjamäki, Vantuch, J. Stránský – Koblasa, Hanták, Havel