HC VÍTKOVICE RIDERA2327Výhra
Piráti Chomutov1023Prohra

30.1.2018 17:30 A tým 2017-2018 45

VIT – CHM 7:3: Vítkovice i přes obtíže rozstřílely Chomutov

Vítězství se nerodilo snadno, ale hlavní jsou tři body na kontě. Vítkovice se i přes jednoznačnost výsledku s Chomutovem přece jen chvílemi dost nadřely. Domácí si naštěstí ve třetí třetině nenechali sebrat slibný náskok a výhrou zastavili nepříjemnou sérii nezdarů. O výhře Ostravanů rozhodly mimo jiné i tři využité přesilovky.

Piráti ChomutovVítkovičtí šli do utkání s jasným odhodláním ukončit sérii nezdarů a potěšit domácí publikum. V červených dresech nastoupili proti Chomutovu v částečně upravené sestavě, do které promluvila i marodka. Vinou nemoci chyběl obránce Lukáš Klok, ovšem na druhou stranu se po dlouhodobějším zranění vrátil bojovník Jan Výtisk. Po vyprodaném derby přivítala oba týmy spíše slaběji zaplněná aréna. Vítkovickým to ale vůbec nevzalo chuť a aktivitu. Okamžitě zaujali palebné postavení a už po půlminutě hry se z modré čáry trefil dalekonosnou střelou Patrik Urbanec – 1:0. Domácí si vzali k srdci slova trenérů o soustředěném začátku a ve 2. minutě mohl Kolouch nabíjet Zdráhalovi, puk však zastavil Lukáš. Hosté se uvedli Koblasovou dorážkou z brankoviště, kterou Bartošák zázračně zachytil. Mnohem větší příležitost ale měl Chomutov po ataku Rostislava Olesze na Smejkala a následném vyloučení Petera Tršky. Na rozhraní 8. minuty tak hráli hosté přesilovku pěti proti třem a Ronald Knot provinění domácích přesnou dělovkou zpoza kruhů potrestal – 1:1. Kuriózní pak byl návrat Tršky z trestné lavice po vypršení jeho trestu, pro chybná vhazování právě v poslední vteřině jeho vyloučení vrátili rozhodčí slovenského beka hned dvakrát zpět na lavici. I Vítkovičtí ukázali v první třetině, že umí využít početní výhodu, Radoslav Tybor si po pasu Ivana Baranky najel středem mezi bránícími hráči a zavěsil – 2:1. Ostravané byli vůbec v první třetině aktivní, o čemž svědčí poměr střel 17:7 v jejich prospěch i optická převaha. Škoda jen, že nedokázali více promítnout svou převahu do stavu skóre, nevyužitá dokonce zůstala i jejich téměř půlminutová přesilovka pěti proti třem ze závěru první dvacetiminutovky.

Druhou třetinu zahájilo zranění Dávida Skokana, který se v nestřežený okamžik skácel k ledu a s hodně bolestivou grimasou pak putoval na střídačku. Herně Vítkovičtí druhé třetině dominovali, až na několik ojedinělých pokusů, především v závěru třetiny, Chomutov k ničemu nepustili a svou převahu nyní zúročili i výsledkově. Přitom dlouho se nemohli prosadit, neuspěl Barankův výpad ve 22. minutě, ani Kucserův pokus z blízka ve 26. Až v polovině utkání našel přesným pasem za chomutovskou obranou Rostislav Olesz Patrika Zdráhala, který sólo úspěšně trefou k tyči zakončil – 3:1. O průnik se krátce na to pokusil i sám Olesz, ale rána na Lukešovu vyrážečku úspěch nepřinesla. Hosté zahrozili Tomečkovým agresivním výpadem, ale více, než o ohrožení Bartošáka šlo o samotné Tomečkovo zdraví, když nedokázal zabrzdit před bránou a málem se přelomil o horní tyč klece. Ve 33. minutě umocnili domácí své vedení. Patrik Zdráhal hned po buly v útočném pásmu střílel, Lukeš vyrazil, ale jen k najetému Petru Kolouchovi, který mu bekhendovou dorážkou nedal šanci – 4:1. Pátý zásah domácí v červených dresech připsali v přesilové hře, Ondřej Roman napřáhl na kruhu a pak už jen mohl zvednout ruce v gólové oslavě – 5:1. Piráti si až zcela na závěr druhé periody vypracovali jakéž takéž šance. Jejich tlaku v brankovišti i následnému úniku dvou proti jednomu se zakončujícím Skokanem však dokázal Patrik Bartošák odolat.

Piráti ale rozhodně nechtěli posledních dvacet minut jen přihlížet defilé domácích hráčů. Náznak dramatu přišel hned ve 41. minutě, Petr Koblasa dostal přímo před brankou puk na hůl a z první se nemýlil – 5:2. Vítkovičtí mohli odpovědět navýšením, ale únik tří proti jednomu skončil na dvojakci Ivana Baranky, první střelu vyrazil Lukeš maskou, druhou skryl v náručí. Ostravané si vytvořili v útočném pásmu opět velký až drtivý tlak, ale radoval se po chvilce opět soupeř. Ve 48. minutě se hosté usadili před Bartošákem a Jakub Sklenář střelou z kruhu snížil a rozdíl dvou branek – 5:3. Vítkovice se potřebovaly dostat do zápasu, měla jim v tom pomoci přesilová hra, jenže valnou většinu z ní nebyli domácí schopní se udržet v útočném pásmu. Z hlediště z půlky zaplněné haly se na jejich hlavy začal snášet opět velice zbytečný pískot. Hráči odpověděli po svém, kapitán Rostislav Olesz odpověděl po svém. V závěru početní výhody se sám protlačil až před Lukeše a bekhendem jej prostřelil, čímž dal svému týmu definitivně klid – 6:3. Odpor Pirátů byl zlomen. Vítkovičtí kontrolovali závěr duelu i díky rychlé hře bez přerušení. V posledních okamžicích se ještě čtvrtá formace mladíků pokusila zahrozit a byla z toho sedmá trefa. Daniel Kurovský zcela nesobecky přenechal před odkrytou klecí puk Tomáši Jáchymovi, který si mohl připsat na konto první extraligovou trefu – 7:3. Vítkovice i přes obtíže rozstřílely Chomutov a zastavily tak sérii porážek. Tři body přijali domácí s úlevou a velkým vděkem. To hosté nemohli skrýt frustraci, což jasně dokumentoval zkrat chomutovského Juraje Valacha, který rozlomil hůl a její zbytky vhodil do hlediště.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Piráti Chomutov 7:3 (2:1, 3:0, 2:2)

Branky: 1. Urbanec (Lev, Olesz), 13. Tybor (Baranka, Kucsera), 29. P. Zdráhal (Olesz, Bartošák), 33. Kolouch (P. Zdráhal), 35. Roman (Baranka), 52. Olesz (Trška, Hrbas), 59. T. Jáchym (Kurovský) – 8. Knot (Dietz), 41. Koblasa (Vondrka, Smejkal), 48. Sklenář (Flemming, Skokan). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:7, navíc Olesz (VIT) 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy krku. Využití: 3:1. Diváci: 5417. Střely na branku: 46:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Urbanec, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Š. Stránský – Pytlík

Piráti Chomutov: Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Mrázek, Szathmáry – Koblasa, Smejkal, Vondrka – Lauko, Sklenář, Skokan – Poletín, Huml, Tomeček – Dlouhý, Šťovíček, Havel