HC VÍTKOVICE RIDERA1214Výhra
Mountfield HK0022Prohra

28.2.2018 17:30 A tým 2017-2018 50

VIT – MHK 4:2: Marodka Vítkovice nezastavila, mladíci zaveleli k první výhře nad Hradcem

Třikrát se v sezoně ve vzájemných zápasech radoval Mountfield a při široké marodce Vítkovic tomu ve čtvrtém utkání nemělo být jinak. Jenže Ostravané předvedli po olympijské přestávce skvěle organizovaný hokej plný obětavosti a bojovnosti a také efektivity. Navzdory velmi omlazené sestavě slavili modro-bílí vítězství a dali jasnou zprávu směrem k boji o udržení se ve čtyřce.

Mountfield HKPoslední tři kola zbyla po olympijské přestávce odehrát ze základní části. Vítkovice odstartovaly finiš dlouhodobé soutěže doma v souboji s druhým Hradcem. Zatímco Východočeši přijeli do Ostravy po čtyřech výhrách v řadě a s vidinou prodloužení úspěšné série a ohrožení vedoucí Plzně, modro-bílí šli do bitvy o udržení první čtyřky ve značně kombinované sestavě, když ze zdravotních důvodů opět chyběli Květoň, Tybor, nově Mahbod a vinou suspendace také Roman. Kdo ovšem nechyběl mezi třemi tyčemi, to byl olympionik Patrik Bartošák. Arktické mrazy se podepsaly pod nižší návštěvu, než bývá letos v OSTRAVAR ARÉNĚ obvyklé a po hříchu možná i pod úvod utkání. Jako by obě strany potřebovaly čas na rozehřátí, nic na tom nezměnila ani brzká vítkovická přesilovka. Hradec se zdál být v dobrém rozpoložení a na začátek i hokejovější. Vítkovičtí nahrazovali chybějící opory bojovností a fyzičtějším pojetím hry. Jasný důkaz o tom podal v 9. minutě Jan Výtisk, který se vrhl pod hokejku Džerinše v situaci, kdy měli hosté šanci jít do úniku dvou proti jednomu. Ostravané začali ohrožovat Patrika Rybára postupem času a bylo zřejmé, že se budou chtít snažit prosadit především z předbrankového prostoru, o čemž svědčily tři největší šance první třetiny. Bartovičova dorážka a skrumáž v 11. minutě gól nepřinesla. Ani v 19. minutě v početní výhodě Dejovo doražení. Ovšem ve 14. minutě se modro-bílí radovat mohli. Jan Výtisk z kruhu napálil kotouč na bránu a po odrazu se z premiérového gólu v extralize mohl radovat teprve šestnáctiletý Jaromír Pytlík – 1:0. Že sázka na mladé může vyjít dokazovala skutečnost, že druhou asistencí si první extraligový bod ve svém prvním zápase připsal junior Radim Toman. Hradec nebyl v první periodě bezzubý, zahrozil ve dvou početních výhodách, ale střelecky se známé opory a kanonýři zatím neprosadili.

Hradec v úvodu druhé části hrál zkrácenou přesilovku, v ní musel Patrik Bartošák likvidovat střelu Červeného z mezikruží a pomohlo mu i štěstí, kdy Petr Koukal minul puk u odkrytého prostoru vedle tyče. Dalo by se říci, že úvodní přesilovkový nápor byl ze strany Mountfieldu v prostřední dvacetiminutovce vše. Vítkovice jasně převzaly herní iniciativu, byly aktivnější jak bruslařsky, tak střelecky. Dost jim k tomu dopomohla nedisciplinovanost hostů, ovšem to už bylo záležitostí Východočechů. Velké příležitosti si vybudovali Szturc a také Dej po spolupráci se Lvem. Góly padaly později, konkrétně v mezičase 28. a 30. minuty. Hradečtí nabídli soupeři více jak půlminutovou dvojnásobnou přesilovku a po střele Lva z pravého kruhu šikovně dorážel Rastislav Dej – 2:0. Pokračovala přesilovka domácích pěti proti čtyřem, Peter Trška dravě zavezl kotouč do pásma a střelou z jízdy trefil břevno hradecké brány. Hra pokračovala, Rostislav Olesz posunul puk zpět na Tršku na levý kruh, odkud se slovenský zadák příklepem nemýlil – 3:0. I proti pěti soupeřům si domácí dokázali vytvořit tlak, ve 32. minutě byl Rybár doslova pod palbou, ale počtvrté už nekapituloval. Dost se na ledě přiostřilo, ovšem Vítkovické, kteří už od první třetiny neměli problém s fyzičtějším pojetím hry, to vůbec nerozhodilo. Mountfield se až v závěru prostřední části připomenul opět pokusem Koukala, ale i když jeho střela propadla Bartošákovi pod paží, puk mířil zcela mimo klec.

Ne nadarmo je Mountfield na druhé příčce extraligové tabulky. Hradec se i přes tříbrankovou ztrátu rozhodně nehodlal vzdát a své odhodlání jasně prezentoval ve třetí třetině. Hned na jejím začátku ujel Andris Džerinš a střelou mezi betony smazal nulu na gólovém účtu – 3:1. Hosté se dostali do tempa i do tlaku a dokázali se udržet v útočném pásmu, ve 45. minutě operovala před Bartošákem první hradecká formace, po její akci se kotouč kutálel po brankové čáře, až nakonec celou situaci musel posuzovat videorozhodčí. Verdikt o tom, že branky nebylo dosaženo, potěšil domácí fanoušky, ale rozhodně neubral na aktivitě Východočechů. Zklidnit celý zápas mohla dvojice Olesz – Trška. Rostislav Olesz ujel s pukem a Peter Trška se mu skvěle po straně nabídl v přečíslení. I když kombinace vítkovických hráčů přesně sedla, Patrik Rybár se dokázal včas přemístit a vytěsnit puk betonem. V 53. minutě se hosté dostali na dostřel jediného gólu, to když Michal Dragoun vymetl růžek vítkovické klece. Drama se blížilo, ale naštěstí modro-bílí našli druhý dech a dokázali se znovu vrátit k aktivní hře. Mountfieldu zoufale chyběl čas a mělo být ještě hůř. Když měl tlak hostů gradovat, přišla doslova a do písmene rána Marka Hrbase, který v 58. minutě zařídil opět dvoubrankový náskok pro Vítkovice – 4:2. I když si hosté ještě vzali oddechový čas, s vítězstvím Ostravanů už toho moc udělat nemohli. Vítkovice se tak po olympijské přestávce i přes širokou marodku dokázaly vrátit vítězně a poprvé v sezoně připsaly skalp Hradce Králové.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky: 14. Pytlík (Výtisk, Toman), 28. Dej (Lev, Trška), 30. Trška (Olesz, Dej), 58. Hrbas (Lev, P. Zdráhal) – 41. Džerinš, 53. Dragoun (Köhler, Cibulskis). Rozhodčí: Pavlovič, Pražák – Pešek, Kis. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 5504. Střely na branku: 34:35

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, P. Zdráhal – Szturc, Kolouch, Bartovič – Kurovský, Š. Stránský, Dej – Toman, T. Jáchym, Pytlík – Baláž

Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Zámorský, Cibulskis, Pláněk, Graňák, F. Pavlík, Vydarený – Cingel, Džerinš, Bednář – Červený, Koukal, Látal – Berger, Dragoun, Köhler – Šímánek, Kukumberg, R. Pavlík