HC VÍTKOVICE RIDERA10001Prohra
HC ŠKODA PLZEŇ10012Výhra

23.9.2018 16:00 A tým 2018-2019 4

VIT – PLZ 1:2 PP: Vyhrocený zápas. První porážka, ale s bodem

I přes prohru si Vítkovice připsaly na konto bodový zisk. Ostravané dotáhli těžkou domácí bitvu s Plzní do prodloužení. O neúspěchu rozhodly nezdary v zakončení především v početních výhodách ve třetí třetině. Z obou stran to byl bojovný výkon a nechyběly ani vyhrocené situace a Škodovka, která si v závěru vynutila převahu, nakonec v nastaveném čase rozhodla ve svůj prospěch.

HC Škoda PlzeňNávrat vládce, návrat k tradici. Vítkovičtí hokejisté v zápase proti Plzni oprášili historii a poprvé v nové sezoně oblékli červenou sadu dresů, jejichž ústředním motivem je rytíř Vítek. Ostravané se vrátili k oblíbenému symbolu po deseti letech. Jejich oponent – loňský vítěz základní části – přijel připraven ukončit jejich vítěznou sérii. Rytíři se indiánům postavili ve stejném složení, v jakém slavili úspěch v pátek i před týdnem.

První třetina byla z obou stran hodně bojovná, taktická, ale týmy se snažily i o kombinační hru. Byla to srážka dvou kvalitativně podobných mužstev a podle toho také na ledě vypadalo – vyrovnaně. První větší šancí bylo Szturcovo uvolnění se ze strany a střela na Milčakova, který sice puk kryl, ale vypadl mu z výstroje těsně kolem tyče. Krátce na to se vymanili do přečíslení Zdráhal s Kucserou, ale i tvrdou ránu Kucsery z první Milčakov zachytil. Patrik Bartošák se předvedl zneškodněním rány Pulpána z kruhu a měl i trochu štěstí, to když jej Stach kličkou vytáhl z brány, ale pak brázndnou klec z blízka nepochopitelně minul. Skóre otevřeli v 15. minutě domácí. Při početní výhodě čtyř proti třem napálil zpoza kruhu puk do klece zadák Ivan Baranka – 1:0. Ovšem stejně jako hra byla vyrovnaná, muselo se srovnat i skóre. Rychlý atak plzeňského útoku, Presinger přihrál za sebe před bránu Vojtěchu Němcovi, který trefil vzdálenější roh Bartošákovy klece – 1:1.

Hostující kapitán Milan Gulaš načal druhou třetinu desetiminutovým trestem za nesportovní chování. Ostravané v úvodu prostřední periody měli více ze hry, ale své šance nedokázali zužitkovat. Na ledě to i dost jiskřilo, mezi Šidlíkem a Allenem nechybělo mnoho k pěstnímu souboji. Sedmadvacátá minuta byla minutou chyb. Vítkovičtí se připravili o přesilovou hru, když Trškovi ujel na modré Kantner, slovenský bek zatáhl za ruční brzdu a šel také na trestnou lavici. Podobný kiks předvedl na vrcholu útočného zámku i Jan Výtisk, tomu zase unikl Vojtěch Němec, Výtisk jej ale dostihl a dokázal jej i čistě eliminovat, takže šance vyšla naprázdno. Další velkou příležitost měli rytíři ve 30. minutě, kdy Olesz mířil do růžku Milčakovy klece. Největší tutovku ale předvedli domácí ve 33. minutě, kdy se z trestné lavice vracející Tybor podpořil přečíslení se Szturcem. Szturc vrátil kotouč Tyborovi před prázdnou klec, jenže ten už byl hodně z úhlu a nepodařilo se mu ani nadvakrát vrátit kotouč před tyč a pokusit se zasunout do volného prostoru. V následné početní výhodě se prostor otevřel před Ivanem Barankou, ale prodlení při zpracování kotouče jej stálo ideální pozici.

Třetí dvacetiminutovka nabídla dramatické momenty. Vše kouskovala častá vyloučení a emotivní situace. Plzeňští se lépe nakopli i diky početní výhodě zkraje třetiny. Taktická bitva pokračovala, ale Západočeši začali získávat převahu především díky lepšímu pohybu. Hodně vzrušení přinesla 48. minuta. Plzeň během vlastního oslabení trochu chaoticky střídala, domácí kapitán Rostislav Olesz reklamoval dost hlasitě celou situaci u čárového rozhodčího a od hlavního arbitra okamžitě obdržel osobní desetiminutový trest. To hodně vytočilo kouče Vítkovic Jakuba Petra, který byl na střídačce hodně emotivní a také domácí publikum spustilo hlasitý pískot na hlavy mužů v pruhovaném. Sudí měli opravdu hodně práce, krátce před tím poslali do sprch hostujícího zadáka Allena, který si nejprve něco vyříkával s domácím Mahbodem, pak se mu ale nelíbil dvouminutový trest, za což dostal původně deset minut navíc a když v protestech nepřestal, sudí mu vystoupení v zápase předčasně ukončili. Z herního pohledu se Vítkovice právě v této době připravily o vítězství. Téměř padesát sekund trvající přesilovka pěti proti třem totiž zůstala i přes značnou snahu nevyužita. Plzeňští se dostali na koně, hodně přitlačili svého soupeře. Nicméně i poslední minuta mohla zlomit zápas ve prospěch domácích rytířů. Při vyloučení Čerešňáka dostal v posledních vteřinách nabito na kruhu Rastislav Dej, ale při rázném příklepu zlomil hůl a utkání šlo do prodloužení.

Nastavený čas byl vlastně jen o dvou momentech. V tom prvním se Vítkovicím nepodařilo využít pokračující přesilovou hru. Jakmile se Plzeň vrátila do rovnovážného stavu hráčů na ledě, přišel konečný verdikt. Milan Gulaš řídil útok, na jehož konci byla vítězná trefa Davida Stacha – 1:2. Ostravané poprvé v sezoně prohráli, ale přesto získali na své konto bod.

Tipsport Extraliga 2018

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ŠKODA PLZEŇ 1:2 PP (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Branky: 15. Baranka (Hrbas, Roman) – 16. V. Němec (Preisinger, Gulaš), 63. Stach (Gulaš). Rozhodčí: Hodek, Kubičík – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:9, navíc Gulaš (PLZ) 10 minut osobní trest za nesportovní chování, Olesz (VIT) 10 minut osobní trest a Allen (PLZ) do konce utkání za nesportovní chování. Využití: 1:0. Diváci: 5 703. Střely na branku: 27:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Výtisk, Trška – Szturc, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, D. Květoň – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Pytlík

HC ŠKODA PLZEŇ: Milčakov – J. Kindl, Čerešňák, Allen, Kaňák, Pulpán, Vráblík – Kantner, Nedorost, Gulaš – Stach, Kratěna, Indrák – D. Kindl, Kracík, Němec – P. Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger