HC VÍTKOVICE RIDERA111013Prohra
HC Olomouc030024Výhra

10.10.2017 17:30 A tým 2017-2018 15

VIT – OLO 3:4 SN: Hororová minuta a půl za cenu dvou bodů

Bod je málo. Vítkovice chtěly v domácím prostředí konečně naplno bodovat, za svým cílem vykročily dobře, ale hororová minuta a půl z úvodu druhého dějství je stála naději. Olomouc třemi brankami otočila vývoj utkání. Ostravané na poslední chvili dokázali srovnat, ale utkání dospělo až do nájezdů, které rozsekl pro Hanáky Jan Knotek.

HC OlomoucOstravané po čtyřech porážkách v řadě potřebovali zabrat, předehrávku ale ve svůj prospěch chtěla využít také Olomouc a odrazit se na hranici první šestky. Duel předznamenal slavnostní ceremoniál, během kterého domácí obránce Jan Výtisk obdržel zelenou helmu pro vítěze Radegast Indexu za vítězství v zářijovém hodnocení statistiky. V duchu svého předsevzetí Ostravané na hanáckého soupeře vlétli a v první třetině mu lidově řečeno nedali ani čuchnout. Od začátku byli aktivnější, puk drželi na svých hokejkách, více stříleli. Už ve 2. minutě se sám hnal na Konráda Šimon Stránský, ale s blafákem do bekhendu neuspěl. Krátce poté se domácí dostali do přečíslení, Zdráhal s pukem zvolil střelu, myslel to dobře, ale také neukončil dlouhé vítkovické čekání na branku. Modro-bílí pokračovali v nátlaku, což měla umocnit také přesilová hra v 8. minutě a konečně tomu tak také bylo. Slovenská kombinace ukončila 165 minut dlouhý gólový půst Vítkovic. Ivan Baranka nabil Karolu Slobodovi a dráhu puku ještě upravil Radoslav Tybor – 1:0. Ostravané pookřáli a pokračovali v útočné hře. Olomouc dokázali ohrožovat i ze zdánlivě neškodných situací, Ondřej Roman v 16. minutě nahodil ze strany kotouč směrem k bráně a Konrád si jej málem srazil. Peter Trška krátce na to vyzval křížným pasem z rohu Petra Koloucha ke střele, ale bohužel vítkovická jednaosmdesátka nemířila přesně. Závěr první periody ale přinesl komplikace pro Vítkovice, dvě vyloučení v krátké době za sebou znamenala, že Olomouc získala téměř minutu a půl dlouhou početní výhodu pěti proti třem. První část Ostravané ubránili, ale zbývala ještě více než minuta ve druhém dějství.

Vítkovice na úvod druhé třetiny zažily hororovou minutu a půl. Olomouc během ní dokázala zcela otočit vývoj utkání. Se dvěma muži v poli se z dorážky vleže prosadil Jan Knotek – 1:1. Minutu po té Hanáci zužitkovali i zbytek přesilovky pěti proti čtyřem, když se ujalo nahození Jakuba Galvase s tečujícím Kevinem Sundherem – 1:2. Osmadvacet sekund na to potrestal chybu Tršky na obranné modré David Ostřížek, sebral kotouč a v přečíslení předložil Bruno Mrázovi, který zavěsil kotouč pod víko – 1:3. Zdrcující obrat byl příliš na Patrika Bartošáka a do klece se tak poprvé v této sezoně postavil Daniel Dolejš a vedl si velice slušně. Dokázal zneškodnit Strapáčovu střelu z kruhu, stejně tak Holcův výpad po křídle. Vzadu to Ostravanům po chvilce konsolidace opět šlo, stejně tak se vrátili do aktivní role, byť Olomouc kousala více. Modro-bílí ale žalostně potřebovali branky. Ve 25. minutě se v přesilové hře usadili v útočném pásmu. Po kombinaci napřáhl Radoslav Tybor a orazítkoval pouze tyč, vyražený kotouč ale Roman poslal na střelu Karola Slobody a tentokrát už před bránou stojící Tybor podruhé v zápase překonal Konráda – 2:3. Snaha a hlavně odhodlání Vítkovic byly evidentní. Domácí nevynechali jediný souboj, což vedlo k několika šarvátkám a bylo znát, že zápas bude mít ještě dramatický závěr.

Drama opravdu přišlo. Vítkovičtí vrhli do závěrečné periody všechny síly. Nevyužitá přesilovka sice rozrušila už tak nervózní náladu, nicméně pak přišla aktivita ze strany domácích a vše nasvědčovalo tomu, že Ostravané prostě minimálně na vyrovnání dosáhnout musí. Aréna už čekala, že onen moment přijde ve 47. minutě. David Květoň stál před prázdnou bránou, jenže netrefil puk z první a než jej dokázal zpracovat, Konrád se stačil přesunout. Chvíle nervózního napětí ale rozčísl peckou od modré v 52. minutě Marek Hrbas – 3:3. Najednou to bylo opět kdo s koho. Jenže Ostravané museli ve vrcholícím boji oželet bojovníka Jana Výtiska, který dostal bolestivě pukem do obličeje a musel na ošetřovnu. Olomouc se připomněla Kanaďanem Sundherem, Dolejš byl ale pozorný. Třetí třetina tak nakonec čtvrtou branku ani jednomu z týmů nenadělila.

Prodloužení bylo jednoznačnou záležitostí Vítkovic. Hrálo se bez přerušení pět minut tři na tři, a až na chvilkový nátlak Olomouce v prvních okamžicích se celá hra odehrávala před Konrádem. Vítkovičtí kombinovali, sám ve slibné šanci zůstal Rostislav Olesz, ale nezakončil efektivně. Zámek v pásmu pokračoval, ale bez větší střelecké šance. V poslední vteřině prodloužení ještě zkusil únik Sundher, ale Dolejš taktéž zasáhl.

Nájezdová loterie nakonec čítala osm sérií. Za domácí se prosadil ve třetí sérii Jakub Lev trefou do růžku, ale v posledním pokusu zachránil hosty Jan Knotek. Ostravané následně už recept na Konráda nenašli, zatímco Jan Knotek dokázal Dolejše napodruhé překonat a vydolovat tím extrabod pro Hanáky. Vítkovicím byla k ničemu i jasná střelecká převaha 41:17. Bod z utkání je žalostně málo.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 3:4 SN (1:0, 1:3, 1:0 – 0:0)

Branky: 10. Tybor (Sloboda, Baranka, 26. Tybor (Sloboda, Roman), 86. Hrbas (Trška, Dej) – 21. J. Knotek (Houdek), 22. Sundher (J. Galvas, Skladaný), 23. Mráz (Ostřížek), rozhodující nájezd Knotek. Rozhodčí: Hejduk, Kika – Tošenovjan, Ganger. Vyloučení: 3:7, navíc Ostřížek (OLO) 10 minut osobní trest. Využití: 2:2. Diváci: 4318. Střely na branku: 41:17

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák –  Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Kurovský, Kolouch, Hudeček

HC Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, L. Galvas, J. Galvas – Laš, J. Knotek, Sundher – Burian, R. Vlach, Eberle – Holec, Strapáč, Skladaný – Ostřížek, Mráz, Buc – Staněk