HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra
HC Oceláři Třinec2114Výhra

26.1.2018 17:20 A tým 2017-2018 43

VIT – TRI 1:4: Katastrofická první třetina stála Vítkovice domácí derby

Mizerný začátek rozhodl. Vítkovice v první třetině zaostávaly za rozjetým Třincem, Slezané si během dvaceti minut vypracovali dostačující dvoubrankový náskok, který pak jen udržovali. Domácím ve snaze vyrovnat nepomohla ani vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA, třikrát rozezvonili tyč Šimona Hrubce, ale gól zaznamenali jen jeden.

Čtvrté moravskoslezské derby sezony mělo podtext boje o třetí místo. V zaplněné OSTRAVAR ARÉNĚ se atmosféra dala krájet už dlouho před utkáním. Ostravané se vrátili domů po dvou prohrách a chtěli srazit rivala. Hosté zase měli v plánu Vítkovické sesadit ze třetí příčky průběžného pořadí. Modro-bílým stále chyběli zranění Květoň, Výtisk a Bartovič. Do sestavy se namísto mladého Pytlíka vrátil Jan Hudeček a Roman Szturc se posunul do druhé formace vedle Romana s Tyborem. Slavnostní úvod utkání obstaralo čestné buly z rukou posledního žijícího vítkovického mistra z roku 1952 Zdeňka Návrata, kterému desetitisícové hlediště aplaudovalo ve stoje. Plná hala a bouřlivá atmosféra alespoň v první třetině jasně hrály do karet hostům. Třinec byl od prvních momentů lepší, hned po půlminutce hry hodně nebezpečně dorážel před Bartošákem Chmielewski. Krátce po něm si za vítkovickou obranu najel Martin Růžička, naštěstí pro domácí však sólo neproměnil. První gól ale na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 3. minutě trefil růžek Bartošákovy brány Daniel Rákos – 0:1. Největší šancí Ostravanů byla akce z 5. minuty, vyrovnání na holi měl Daniel Kurovský, první střelou z blízka trefil Hrubce, z dorážky pak ale orazítkoval pouze tyč a puk směřoval ven. Patrik Bartošák musel brzy hasit další únik, v něm byl Cienciala. Vítkovickým se nedařila kombinace, dobrý forčeking Ocelářů jim dělal velké problémy. Úspěch v první periodě si tak připsali snad jen domácí fanoušci, kteří si velkým celosektorovým choreem vystřelili z rivalů textem Cirkus Trzyniec a roztaženým šapitó nad třineckým kotlem. Na ledě však dále vládli hosté. Vítkovičtí promrhali přesilovku ze 14. minuty. Slezané mohli početní výhodu hrát v závěru třetiny, ale nakonec k ní nedošlo, v ponechané výhodě se přes hráče trefil Jakub Petružálek a s odrazem o tyč zvýšil – 0:2.

Po opravdu nepovedené první třetině byla na domácích znát snaha po změně kurzu a touha po zlepšení. Jenže v úvodu druhé periody jim chyběly střely. Ve 24. minutě mohli modro-bílí korigovat skóre, když se Kolouchovi podařilo vypíchnout puk a celá třetí formace ujela v přečíslení tří proti jednomu, kotouč k zakončení dostal Kucsera, ale na Hrubce nevyzrál. Třinec mohl z okamžitého protiútoku zahrozit, ale naštěstí Patrik Bartošák se včas stihl přesunout proti dorážce Martina Růžičky u tyče. Jenže ani to neodvrátilo třetí gól hostů. Slezané po další útočné vlně otočili hru v neprospěch domácích, Erik Hrňa nastřelil puk na vyjetého Bartošáka, který pouze vyrazil na Ondřeje Kovařčíka už jen zbylo volný kotouč do odkryté klece doklepnout – 0:3. I atmosféra nyní nahrávala červeno-bílým. Ale domácí v sobě našli sílu vzdorovat. Pomohly jim k tomu i fauly soupeře. Téměř minutová přesilová hra pěti proti třem vzala rychle za své, Ivan Baranka propálil od modré čáry vše, co před ním stálo – 1:3. Hra domácích ožila, i když Třinec neztratil nic ze své dravosti a nebezpečnosti, Vítkovičtí se začali vyrovnávat, prokousávat se do šancí a hlavně čím dál více hrozit. Ve 33. minutě pálil od modré čáry Sloboda, Zdráhal puk ztečoval, ale bohužel jen do tyče. Branková konstrukce okamžitě poté zvonila i za Bartošákem po Adámkově střele. Obrovskou šanci měl ve 34. minutě Rostislav Olesz, který si počkal na střídání za obranou soupeře a sám se hnal na Hrubce, bohužel nedal. V závěru prostřední části si po jednom z tlaků v útočném pásmu sjel na střelu z první Marek Hrbas, ale jeho pokus Hrubec schoval do náruče. Třinec si podržel výsledkovou i střeleckou převahu, nicméně herně na tom po čtyřiceti minutách rozhodně už nebyl tak výrazně lépe, jako po první periodě.

Třetí třetina byla z pohledu Vítkovic jednoznačně nejpovedenější, ale přesto to nestačilo. Ostravané opanovali prvních osm minut poslední části. Soupeře ždímali v pásmu, zasypali jej množstvím střel. Třinci pozici ztížilo i špatné střídání, jenže modro-bílí nabídnutou přesilovku i přes značný tlak nedokázali proměnit. Převahu si domácí ponechali i proti pěti Slezanům, ale zbytečně si své šance komplikovali, chyběla přímočarost a čas utíkal. Oceláři byli pod velkým tlakem, o čemž svědčí vybraný oddechový čas už ve 46. minutě, ale i s pomocí výborně chytajícího Šimona Hrubce nápor ustáli. Když se pak ve 48. minutě pokusil o samostatný únik Ondřej Kovařčík, byl faulován a sudí nařídili trestné střílení. Toho se zhostil poškozený útočník úspěšně a druhým gólem večera dal červeno-bílým prostor k vydechnutí – 1:4. Ostravané nesložili zbraně, hráli aktivně, zlepšili i střelbu, ale vše vyznívalo do prázdna. V 50. minutě nastřelil Hrubce před bránu si najíždějící Krenželok. V přesilové hře pak nastřelil Hrbas tyč! Neujala se ani pumelice Slobody z modré, po které se k dorážce tlačil Kucsera. Nápor posledních sekund se pro brankový rozdíl i vyloučení na straně domácích nekonal. Třinec opanoval i druhé derby na vyprodané ostravské půdě a sesadil Vítkovice z třetí příčky.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 27. Baranka (Tybor) – 3. Rákos (Petružálek, Linhart), 20. Petružálek (Rákos, M. Doudera), 25. O. Kovařčík (Hrňa), 49. O. Kovařčík. Rozhodčí: Staňo, Štrefík – Tošenovjan, Výleta. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 10 004 (vyprodáno). Střely na branku: 38:38

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, D. Krenželok, Trška, Urbanec – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Š. Stránský

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, M. Doudera, Linhart, Adámek, L. Kovář, Musil – Chmielewski, Rákos, Petružálek – Dravecký, R. Vlach, M. Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – O. Kovařčík, Cienciala, Hrňa