HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC KOMETA BRNO2002Výhra

6.2.2018 17:30 A tým 2017-2018 48

VIT – KOM 0:2: Vítkovické zastavila nulová produktivita

Poslední zápas před olympijskou pauzou Vítkovicím vítěznou radost nenadělil. Ostravané se v přímém boji o čtvrté místo s Kometou zasekli na vlastní neúspěšné koncovce, zatímco úřadující mistr dokázal už v první třetině odskočit na rozdíl dvou branek. V potaz je ale potřeba vzít také fakt, že domácím chyběla celá druhá pětka.

HC Kometa BrnoPřímý boj o čtvrté místo a tedy o domácí výhodu pro play off. Takový měl podtext duel mezi Vítkovicemi a Kometou. Ostravané do bitvy s úřadujícím mistrem extraligy šli ve značně redukované sestavě, kromě marodky totiž do sestavování kádru promluvil také disciplinární trest pro Ondřeje Romana. Svůj extraligový debut tak mohl zapsat jako třináctý útočník junior Ján Blaško. V bráně dostal tentokrát přednost Daniel Dolejš. Utkání se rozehrálo ve velice svižném tempu, které si udrželo až do první přestávky. Ostravané zahrozili z první šance ve 3. minutě, v přečíslení tří hráčů čtvrté formace však nevyšla kombinace, a tak ani Pytlík, ani Kurovský nemohli dost dobře zakončit respektive dorazit. Domácí si v úvodu zahráli také početní výhodu, vytvořili si v ní značný tlak, ale střelecky nebyli ani aktivní, ani efektivní. Sedmá minuta patřila hostům, nejprve vyrazil do útoku Hynek Zohorna, pak jej následoval podobně Alexandre Mallet a ze strany prostřelil Dolejše – 0:1. Brňané díky lepšímu napadání byli dříve u kotoučů a vynutili si převahu. Vítkovice se následně soustředily především na brejky, ale postupem času i ony začaly získávat na klidu a dostávali se do převahy. Ve vyrovnaném boji ovšem jejich šance troskotaly na nepřesném zakončení, či finální přihrávce. Vinou toho se po spolupráci s Oleszem neprosadil Szturc, neuspěl Kucsera, ani dorážející Zdráhal, a gólu nedosáhlo ani duo Szturc – Stránský. Ráznou odpovědí úřadujících mistrů byl čtyřicet sekund před první sirénou výpad Nečase, který pobídl ke střel z kruhu Hynka Zohornu – 0:2.

Druhou třetinu uvedla přesilová hra domácích. I když se v ní více dařilo kvartetu hostů, velkou šanci měl na holi Petr Kolouch, Langhamer jeho střelu nezachytil, ale přesto se skóre neměnilo. Souboj se změnil v taktickou bitvu, kdy oba týmy velice důsledně bránily hranici svého útočného pásma a neumožňovaly soupeři větší množství střel směrem k brankářům. To se ovšem změnilo v polovině utkání a byly to Vítkovice, kdo opticky držel ofenzivní otěže v rukách. Jenže problémem byla znovu a stále koncovka. Ostravané nevyužili ani třetí početní výhodu, příklepem sice z modré čáry pálil Lev, ale Langhamer kotouč vyrazil betonem. Ve 36. minutě si na ránu z bezprostřední blízkosti sjel obránce Trška, ale přestřelil. Největší příležitost ale měli domácí v závěru třetiny, když ve vlastním oslabení sám ujel Zdráhal, ale přestřelil. Brňané sice nebyli tak aktivní, ale rozhodně nezůstali bez šance. Třetí branka Komety visela ve vzduchu ve 38. minutě, kdy po chybě domácí obrany zůstal sám před bránou Vincour, než ovšem stačil vypálit, už před ním blokoval střelu ležící Jan Výtisk, první pokus zasáhl jej, dorážku pak Daniel Dolejš bezpečně pokryl.

Ostravané sice zažehnali posledních pár sekund zbývajících z trestu z předchozí třetiny, ale v pěti dlouho nepobyli. Byl to znovu Karol Sloboda, kdo se provinil proti pravidlům. Po návratu z trestné lavice odehrál jen 18 sekund a mířil zpět. Kometa ale ani v této početní výhodě neudeřila. Bylo znát, že si chce především udržet již vybojovaný náskok. Proto herní iniciativa byla na holích domácích. Ve 43. minutě mohl konečně nulu na kontě vstřelených branek svého týmu smazat Lukáš Kucsera, sám zůstal před Langhamerem, ale proti jeho střele vytáhl brněnský brankář i v rozkleku hbitou lapačku. Brněnští se připomenuli ve 46. minutě, Holíkův výpad po křídle zlikvidoval Dolejš a po následné střele Vincoura dokonce zvonila tyč! Vítkovičtí věděli, že musejí všechny síly vrhnout do útoku. To ale dělalo nebezpečná okénka v obraně. Po chybném pasu od mantinelu se na Dolejše sám hnal a střílel Čermák, Dolejš naštěstí odolal. Dalším nevyužitou šancí domácích bylo přečíslení tří proti jednomu, střílel Hrbas. Ostravané se snažili stupňovat tempo, přidat na obrátkách, vytvářeli si tlak v útočném pásmu, ale vše opět a znovu zůstávalo na nepřesném zakončení. Time-out a hra bez brankáře v posledních dvou minutách byla spíše snahou o zázrak. Kometa si takticky velice dobře pohlídala závěr, nicméně největším soupeřem Vítkovic v tomto zápase byla jejich vlastní produktivita.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky: 7. Mallet (Nečas, R. Zohorna), 20. H. Zohorna (Nečas, Štencel). Rozhodčí: Hribik, Kika – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 8544. Střely na branku: 28:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Urbanec, Sloboda, Hrbas, D. Krenželok, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Mahbod, Š. Stránský – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Pytlík – Blaško

HC Kometa Brno: Langhamer – Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič, Holík, Mallet – Vincour, J. Hruška, Kratochvíl – R. Zohorna, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, Čermák, Vondráček