TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA11013Výhra
Bílí Tygři Liberec20002Prohra

4.3.2018 16:20 A tým 2017-2018 52

VIT – LIB 3:2 PP: Výhra v prodloužení zajistila Vítkovicím Top 4 i vyrovnání klubového rekordu

Top 4 udrželi! Vítkovice doma svedly s hodně houževnatým Libercem souboj na ostří nože, ale nakonec to byly ony, kdo se radoval. Remíza 2:2 po 60. minutách znamenala, že jsou Ostravané definitvně ve čtyřce a extrabod navíc za vítězství v prodloužení přinesl vyrovnání klubového rekordu v počtu získaných bodů v základní části. Stejně jako v roce 2011 posbírali 92 bodů. Ve čtvrtfinále vyzvou Kometu Brno, série začíná 13. března v Ostravě.

HC Bílí Tygří LiberecOstravané šli do duelu s Libercem s jasným cílem – poprat se vítězství, které by jim zajistilo místo v nejlepší čtyřce a mohlo by je posunout i na konečnou třetí příčku základní části. Bílí Tygři přijeli s vědomím, že mohou zabojovat o přímý postup do čtvrtfinále. Domácí mohli konečně zapsat do sestavy několik uzdravených marodů, návrat hlásili útočníci Květoň, Tybor, Mahbod a také po uplynutí disciplinárního trestu Roman. Čestné buly přineslo atraktivní příběh, nad vhazování legendy Vladimíra Stránského se za Vítkovice postavil jeho vnuk Šimon Stránský. Sedmdesátiletému mistrovi z roku 1981 přitom ve stoje aplaudovala zaplněná Aréna. Liberec začal velice dobře, houževnatě a rozhodně se nehrálo v rukavičkách. Však to byli také hosté, kdo otevřel skóre. Už ve 2. minutě se po rychlém ataku druhé formace trefil ze druhé vlny najíždějící Michal Bulíř – 0:1. Vítkovičtí museli likvidovat pokusy soupeře, ale sami se do šancí začali dostávat až později. Pomohla jim i přesilová hra. V jejím úvodu se Tybor snažil najít před bránou zaparkovaného Mahboda, ale neuspěl. Pak šla na věc druhá přesilovková formace, a ta už slavila úspěch. Marek Hrbas natáhl na modré a Rostislav Olesz těsně před Willem tečoval kotouč do klece – 1:1. Odpověď Liberce ale byla rázná a obdobná. Také v početní výhodě. Ve skrumáži před Bartošákem se dobře zorientoval Martin Bakoš, vyvezl kotouč a efektním bekhendem vrátil Bílé Tygry do vedení – 1:2. V samotném závěru první třetiny předvedli atraktivní souhru Mahbod s Bartovičem, ale střelu z jízdy nakonec Will lapil.

Prostřední část sice začala náporem hostů, ale ten záhy prolomil Roman Szturc a v samostatné akci nedal přesnou ranou Romanu Willovi šanci – 2:2. Ostravané mohli své skóre navýšit v následné početní výhodě, ale v té nejvíce upoutala šarvátka v závěru, což jako by mělo dát směr celé druhé dvacetiminutovce. Na ledě se totiž pořádně přiostřilo. Vše začalo ve 29. minutě, kdy v přesilové hře Liberce najel Jaroslav Vlach do Patrika Bartošáka a oba se začali pošťuchovat. Hráč versus brankář, to není standardní situace, proto se napadeného spoluhráče zastal David Květoň, zatímco Vlachovo místo převzal Dominik Lakatoš. Čtveřice hráčů vyfasovala tresty, dokonce zdvojené, ale na ledě se jiskřilo dál. Po Hrbasově dělovce z modré čáry ve 32. minutě se znovu schylovalo k šarvátce, iniciátory byli Bartovič a Jánošík. Herně Vítkovice předváděly především v obraně výborné výkony. Dvě fantasticky ubráněná oslabení i častá sevření v pásmu jsou důkazem. Třetí gól domácích měl na holi Radoslav Tybor, dokonce hned dvakrát, ale ani jeho rychlá klička ve 35. minutě, ani pozice před odkrytou libereckou klecí v bráně neskončily. A neprošla ani rána Výtiska. Bílí Tygři ale také mohli rozčísnout vyrovnaný stav, ve 40. minutě stál před prázdnou bránou Filippi, ale trefil pouze tyč.

Ve třetí třetině to byly Vítkovice, kdo začal velice slibnou šancí, ale výpad Tybora vytěsnil Will ramenem mimo nebezpečí. Jisté však bylo, že domácí začali čím dál častěji dostávat soupeře pod tlak. Ve 44. minutě se snažil bekhendem před bránou uspět Szturc a ve 48. minutě do třetice neuspěl Tybor, který si najel mezi kruhy, ale jeho střelu Will opět srazil. Podobně dopadl i Dej krátce na to. Velkou příležitost si vybudoval Stránský, který opět předvedl rychlé ruce, ale ke gólu se u tyči neprokličkoval. Liberec pochopil, že takhle o přímý postup do čtvrtfinále bojovat nelze. Zabral a diváky bavil hokej nahoru – dolů. Až závěr opět ale přinesl kouskování a drama mimo hru. Liberec získal dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny přesilovku díky chybnému střídání domácích. Vrhnul do ní všechny síly. Dokonce se rozhodl o risk a odvolal brankáře. Ostravané vzdorovali statečně a tlak ustáli. Když už se zdálo být alespoň pro třetí třetinu hotovo, přišel ještě trest pro Jana Výtiska. Domácí bojovník dal průchod emocím a musel s desetiminutovým trestem navíc do kabin. Obdobně dopadl i Bakoš, který dostal „desítku“ za nesportovní chování u vhazování pod vítkovickou střídačkou. Domácí ustáli tlak další přesilovky, který zbýval do třetí sirény a remíza 2:2 po 60. minutách znamenala, že Vítkovice definitivně potvrdily svou pozici v Top 4 základní části.

Zápas ale ještě neskončil. V prodloužení se museli Ostravané bránit. V 62. minutě ale nehledě na oslabení vyrazil do protiútoku Marek Hrbas a nechytatelnou peckou rozhodl zápas – 3:2. Vítkovice extrabodem navíc uzavřely své sezonní bodové skóre na metě 92, což je vyrovnání historického rekordu z roku 2011.

Liberec nakonec ztratil naději na postup do čtvrtfinále přímo.

Ostravané v tabulce skončili 4. a ve čtvrtfinále vyzvou 5. Kometu Brno. Série začíná v OSTRAVAR ARÉNĚ 13. a 14. března.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 3:2 PP (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0)

Branky: 10. Olesz (Hrbas, Dej), 22. Szturc, 62. Hrbas – 2. Bulíř (Kvapil), 12. Bakoš (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 10:10, navíc Výtisk (VIT) a Bakoš (LIB) oba 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7083. Střely na branku: 24:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Bartovič, Mahbod, Szturc – Kurovský, Š. Stránský, P. Zdráhal – T. Jáchym

Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Pyrochta, Maier, Šmíd, Derner, Jánošík – L. Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Kvapil, Filippi, Bulíř – Ordoš, Redenbach, Bakoš – J. Vlach, Bližňák, Jašek